מחקר: עישון עלול להגביר את הסיכון לגלאוקומה

במחקר שנערך בארה״ב, נבדק הקשר שבין עישון סיגריות כגורם סיכון לסבול מהמחלה הלא נעימה של גלאוקומה בקרב האוכלוסייה. התוצאות, שהראו כי עישון כבד של סיגריות מגדיל את הסיכון למחלה מצטרפות למחקרים קודמים שהראו את הקשר המסוכן בין עישון למחלות עיניים נוספות.

כל משתתפי המחקר היו בני 40 ומעלה ונטלו חלק בסקר בריאות מקיף שנערך בארה"ב בין השנים 2005-2008. כולם עברו בדיקות עיניים רלוונטיות תקפות ואבחון המחלה שלהם התבסס על 'מחקר רוטרדם'. המידול התבצע במטרה להעריך את הקשר שבין המחלה והיסטוריית עישון. גורמים נוספים נלקחו בחשבון: גיל, מגדר, מוצא, הכנסה, צריכת אלכוהול, סוכרת ויתר לחץ דם.

למה המחקר הזה חשוב?

מחקרים קודמים כבר הצביעו על קשר ישיר בין עישון והתפתחות של מחלות עיניים כמו קטרקט, מחלות עיניים הקשורות לבלוטת התריס, רטינופתיה סוכרתית או יובש בעיניים. מחקרים קודמים שניסו לבסס את הקשר בין עישון לבין מחלה זו היו חסרים נתונים והיו לא מדויקים. מחקר זה מספק נתונים מלאים.

תוצאות המחקר

מבין 3864 משתתפים, כ-212 (5.5%) לקו במחלה, אחוז דומה לנתונים שנמדדו במחקרים אחרים. כ-20.6% מהמשתתפים במחקר דיווחו שהם מעשנים ו-28.3% דיווחו שעישנו בעבר.

מבין משתתפי המחקר, שסבלו מהמחלה, היו יותר אנשים מבוגרים (מעל 63), יותר גברים, יותר שחורים ויותר חולי סוכרת ויתר לחץ דם.

מעשנים היו בעלי סיכון גבוה יותר בהשוואה ללא-מעשנים ולמעשנים לשעבר. בקרב המעשנים שעישנו חבילת סיגריות ליום, עלה הסיכוי לפתח את המחלה. מידע נוסף על הקשר בין עישון לגלאוקומה תמצאו במחקר הבא.

סיכום ומסקנות: סיגריות בהחלט עלולות לפגוע בראייה

עישון סיגריות מאסיבי, של חפיסת סיגריות או יותר ביום, נקשר לסיכון גבוה יותר לפתח גלאוקומה. מלבד האזהרות הידועות, הקשורות לפגעי העישון, נראה שהוא עלול לחולל נזק בלתי הפיך לראייה שלכם.

הדבר אינו מפתיע כיוון שעשן סיגריות מכיל חומרים כימיים רעילים כמו ניקוטין, פחן חד-חמצי ופורמלדהיד. כל אלה משפיעים על המצב הבריאותי הכללי של הגוף ומובילים לשלל מחלות, ביניהן מחלות עיניים ניווניות.

האם הטיפול הטבעי מתאים גם למעשנים?

כן. הטיפולים המקובלים בקופות החולים מתמקדים כיום בעיקר בשמירה על רמות תקינות של לחץ תוך עיני. יחד עם זאת, מצטברות יותר ויותר עדויות המצביעות שלמרות חשיבותם, טיפולים אלה לא תמיד עוצרים את התדרדרות המחלה.

טיפול בגלאוקומה בקליניקה המשלב טכניקות ריפוי על פי הרפואה הסינית וטיפות עיניים "רגילות" המיועדות לשמירה על לחץ תוך עיני תקין – עשוי לתת את התוצאות הטיפוליות הטובות ביותר.

התוצאות המרשימות המתקבלות בקליניקת איתי שרף במשך שנים ארוכות, מעידות על כוחה של הרפואה הסינית ועל חשיבות שילובה בטיפול במחלות העיניים הניווניות.