שאלות ותשובות על מחלת הגלאוקומה

מהי מחלת הגלאוקומה?

מחלת העיניים גלאוקומה (ובעברית – ברקית) פוגעת בעצב הראייה, וכתוצאה מכך עלולה להיפגע חדות הראייה, ושטח הראייה עלול להצטמצם. מחלת זו היא אחת משלוש הסיבות העיקריות הגורמות לעיוורון בעולם, והיא פוגעת בכ-4 אחוזים מהאוכלוסייה, נתון שעולה עם הגיל (מגיל 80 השכיחות למחלה עומדת על כ-10%).

מה גורם למחלה?

גלאוקומה נגרמת כתוצאה מעלייה בלחץ התוך-עיני. העלייה בלחץ נובעת מניקוז לא טוב של נוזלים מתוך העין, וכתוצאה מכך עולה הלחץ בתוכה עד כדי פגיעה בסיבים של עצב הראייה.

הסיבים של עצב הראייה מקשרים בין העין, הקולטת את האור והאינפורמציה מן החוץ, ומעבירים את המידע למוח, המפענח והופך את המידע לתמונה, כלומר לראייה. פגיעה בסיבים של עצב הראייה גורם לצמצום המידע העובר מהעין למוח, ומתבטא בצמצום שדה הראייה שלנו.

למה חשוב להיבדק?

חשוב להיבדק בידי רופא עיניים באופן סדיר מפני שלגלאוקומה אין סימנים מקדימים לפני שהראייה נפגעת. וכך, מבלי שנחוש בדבר, שדה הראייה הולך ומצטמצם אט-אט.

בהמשך נפגע שדה הראייה המרכזי, ואז סביר להניח כי כבר נחוש שמשהו לא בסדר, אבל כשנחוש כי הראייה כבר לא כשהייתה, חלק ניכר מהנזק כבר יהיה בלתי הפיך, כיוון שתאי עצב הראייה שנפגעו אינם מתחדשים.

חשוב עד מאד להיבדק מפני שמדידת הלחץ התוך-עיני היא רק חלק מהאבחון. לחץ תוך-עיני אינו קבוע, משתנה בין עונות השנה ולאורך היום, ואף אינו זהה בין שתי העיניים עצמן.

הלחץ אף שונה מאדם לאדם, וייתכן כי המחלה תתפתח אצל אדם למרות שהלחץ התוך-עיני אצלו נחשב נמוך יחסית, ותפסח על שכנו, שאצלו הלחץ התוך-עיני גבוה יותר.

רופא עיניים יכול לאבחן את מצב עצב הראייה, והאם סיבים ממנו כבר החלו להתנוון. לכן חשוב להיבדק על בסיס קבוע ולהיות תחת ביקורת מסודרת. עוד על מדידת לחץ תוך עיני קראו כאן >>

האם יש סימנים מקדימים למחלה?

ישנם מספר תסמינים לגלאוקומה, אך לא ניתן להסתמך אך ורק עליהם, אין טעם וסיבה לחכות להופעתם, ובכל מקרה הם אינם באים על חשבון שגרת בדיקות לאבחון מוקדם.

הסימנים המקדימים לגלאוקומה עשויים להיות:

  • כאבי עיניים
  • כאבי ראש
  • בחילות והקאות
  • הילה צבעונית סביב עצמים מוארים

האם ניתן לטפל במחלה?

בוודאי. ניתן לטפל ולחיות איתה היטב ולהמשיך ולתפקד כרגיל, וככל שהאבחון יהיה מוקדם כך עולים הסיכויים לטיפול קל ומוצלח. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי גלאוקומה היא מחלה כרונית, שלא ניתן לרפא לחלוטין והיא תלווה את המטופל לאורך חייו. מה שחשוב הוא להקפיד על שגרת הטיפול הרפואי, וזאת במטרה להבטיח כי מחלת הגלאוקומה תיעצר ויכולת הראייה לא תדרדר.

מהי אוכלוסיית הסיכון של גלאוקומה?

גיל. על פי רוב, אנשים מעל גיל 40 צריכים לעבור בדיקת עיניים אחת לשנתיים-שלוש. סביב גיל זה מתחילים לראות האטה ביכולת הניקוז של נוזלי העין, מה שעלול לגרום להתגברות הלחץ התוך-עיני.

קשר משפחתי. היסטוריה משפחתית הוכרה כמקדם סטטיסטי ללקות במחלה. אם ישנה נטייה משפחתית ללקות בגלאוקומה, יש לראות בכך גורם סיכון.

מין. נשים נמצאות בסיכון גבוה פי 2 עד פי 3 מגברים ללקות בסוג השכיח של המחלה, הנקרא "גלאוקומה של זווית פתוחה". סוג זה של גלאוקומה מופיע אצל כשני שליש מהחולים במחלה.

מוצא. אנשים ממוצא אפריקני נמצאו כבעלי סיכויים גבוהים ללקות בגלאוקומה, ביחס לאנשים ממוצאים אחרים (אירופי, אסייתי, מזרח-תיכוני ועוד).

כמו כן: מחלות כגון סוכרת, קוצר ראייה, לחץ דם גבוה וניתוחי עיניים קודמים מעלים במעט את הסיכון ללקות בגלאוקומה.

מי שהוגדר כחלק מקבוצת הסיכון, מוטב כי ייבדק פעם בשנה.

צפייה מרובה בטלוויזיה או ישיבה ממושכת מול מחשב הם גורמי סיכון?

לא. ישיבה ממושכת מול טלוויזיה או מחשב עלולה לפגוע בראייה, אך בלי קשר לגלאוקומה. כלומר, בהייה במסך יכולה לגרום לדרדור יכולת הראייה, אך אינה קשורה לעלייה בלחץ התוך-עיני או לניוון סיבים של עצב הראייה.

כיצד מטפלת הרפואה הסינית בגלאוקומה?

כמו מחלות רבות אחרות, הרפואה הסינית רואה בגלאוקומה יציאה מאיזון. הרפואה הסינית למחלות עיניים מתמקדת בזרימת הדם למקום הפגוע, במקרה זה אל עצב הראייה, בנוסף להורדת הלחץ התוך-עיני. שיפור זרימת הדם לעצב הראייה עוצר את הרס סיבי התא ומסייע בהגנה על עצב הראייה.

בנוסף, הרפואה הסינית שמה דגש על היבטים נרחבים של המחלה, כמו לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, לחץ נפשי ועוד. כל אלה ועוד עשויים להיות קשורים לגלאוקומה.

הרפואה המערבית מתמקדת בהורדת הלחץ התוך-עיני. זו הסינית פועלת לשיקום והסדרת זרימת הדם לעצב הראייה, ועל מדדים נוספים הקשורים למחלה. ביחד מתקבלת חבילת טיפולים המשלימה זו את זו ומעניקה את התוצאות הטובות ביותר למניעת התדרדרות נוספת במחלה ולשמירה על ראייה תקינה.

תוכנית הטיפולים Clear מציעה לך סדרת טיפולים ייחודית, המותאמת ללוח הזמנים שלך, ומשלבת את כל הכלים העומדים לרשות הרפואה הסינית, לפתרון התדרדרות מחלת הגלאוקומה שלך, ולהשבת חייך למסלולם התקין.

יצירת קשר