בצקת בעין – Macular Edema

מאז שמתחילה בצקת בעין (בצקת מקולרית – Macular Edema), ראייתך הולכת ומיטשטשת. הסיבה לכך היא שהבצקת הינה הצטברות של נוזלים בין שכבות רשתית העין שלך, שיוצרת פגיעה בחדות הראייה.

בצקת ברשתית העין נגרמת לרוב כתוצאה של סוכרת, ניוון רשתית, חסימת כלי דם ברשתית (CRVO/BRVO), או כתופעת לוואי של ניתוח או זריקה. בצקת בעין, המכונה גם בצקת בעיניים, מאובחנת באמצעות בדיקת OCT.

ראייתך יכולה להשתפר, והידרדרות המחלה יכולה להאט, בזכות סדרת הטיפולים  "Clear Vision"

באתי סקפטי ויצאתי מופתע !!! הופסקו לחלוטין זריקות אווסטין שקיבלתי בבית החולים שערי צדק בירושלים. OCT מראה ירידה בהצטברות הנוזלים ברשתית. בתודה עמוקה, דוד רייכרט.
עדויות מטופלים עם בצקת ברשתית העין בתום סדרת טיפולים במרפאה
 • עדותה של לבנה אלסטר (מטופלת עם בצקת ברשתית העין) בתום סדרת טיפולים במרפאת איתי שרף
 • עדותה של לובה (מטופלת עם בצקת ברשתית העין) בתום סדרת טיפולים במרפאת שרף
 • איתי שרף - רפואת עיניים סינית

הטיפול המערבי בתסמיני בצקת בעין

ייתכן שכבר פנית לרופא עיניים, והתחלת טיפול בבצקות בעיניים באמצעות זריקות אווסטין, לוסנטיס או איליה – הפתרון העיקרי שמציעה הרפואה המערבית לבצקת מקולרית. טיפול בשיטה זו לא תמיד משפר את מצב של בצקת בעין.

אנחנו מציעים לך נקודת מבט חדשה על בצקות בעיניים – אפשר לטפל במקרה של בצקת בעין ביעילות, בלי תופעות לוואי, בטיפול שאינו פולשני, באמצעות רפואה סינית למחלות עיניים במקביל לטיפול המערבי.

הטיפול המשולב במקרה של בצקת בעין

חולי בצקת ברשתית מגיעים לרוב לקליניקת העיניים לאחר שטופלו בזריקות אווסטין, לוסנטיס או איליה, שלא יצרו שיפור במצבם.

לעתים, המטופלים משלבים את הטיפול שמציעה הרפואה המערבית, בזריקות האווסטין/לוסנטיס/איליה, עם פתרונות רפואת העיניים הסינית. לרוב שילוב הפתרונות הוא שמביא לתוצאה האולטימטיבית.

במקרים שבהם טיפולים אחדים בזריקות אווסטין/לוסנטיס/איליה לא יוצרים שיפור במצב של בצקת בעין, מטופלים רבים מעדיפים לשלב טיפול בבצקת באמצעות הרפואה הסינית למחלות עיניים.

בצקת ברשתית העין טיפול

צילום OCT של חולה עם בצקת ברשתית העין

האם יכולה להווצר בצקת רק בעין אחת?

ברוב המקרים בצקת תווצר תחילה בעין אחת, אך במקרים שבהם המחלה מתקדמת עלולה להיווצר בצקת גם בעין השנייה.

הסימנים שיכולים לרמוז על הווצרותה:

 • ראייה של חפצים קטנים באופן ברור יותר בעין אחת מאשר בעין השנייה. במקרה שכזה יכול להיות שהתפתחה בצקת ברשתית העין, עקב חסימת כלי דם ברשתית, ניוון רשתית או התפתחות מחלה ברשתית בקרב חולי סוכרת.
 • כאב חזק או הפרעה בתנועת העין עקב מכה או חבלה, עלולים גם הם לגרום להתפתחות בצקת בעין אחת.
 • תחושה של טשטוש ראיה בעין אחת עשוי אף הוא לרמוז על התפתחות מחלות שונות, ביניהן בצקת בעין.
 • קווים ישרים שנראים עקומים, שבורים, גליים.

טיפול בבצקת ברשתית העין באמצעות רפואה סינית

הטיפול בבצקת בעין בקליניקת איתי שרף מתבצע באמצעות שילוב של אקופונקטורה (דיקור סיני) וצמחי מרפא, המותאמים אישית למצב הבצקת בעין ולמצב הבריאות הכללי של כל מטופל ומטופל. כחלק בלתי נפרד מהטיפול, אנו מציידים כל מטופל בהמלצות לצריכת ויטמינים, לפי הצורך.

יתרונות הטיפול ברפואה סינית בבצקת בעין

 • הטיפול יעיל ביותר בשיפור חדות הראייה, ותוצאותיו המרשימות נראות לעין בבדיקות אובייקטיביות. מעקב אחר יעילות הטיפולים מתבצע בעזרת בדיקות במרפאה לפני תחילת הטיפולים, במהלך הטיפולים ובסיומם, ובעזרת הבדיקות המקובלות (כגון OCT ו-FA) הנעשות על ידי הרופא המטפל.
 • בדיקותיהן של שתיים מהמטופלות שלנו, לובה ורות, שהגיעו למרפאה לטיפול בבצקת ברשתית, ימחישו את יעילות הטיפול. לובה הגיעה למרפאה ממוסקבה הרחוקה, לאחר טיפול בזריקות ובסטרואידים שלא יצר שיפור במצבה. רות הגיעה למרפאה לאחר שטופלה בבית החולים הדסה עין כרם באמצעות 4 זריקות אווסטין בכל עין.
  בדיקת חדות ראיהעין ימיןעין שמאל
  לפני הטיפול אחרי הטיפול לפני הטיפול אחרי הטיפול
  לובה6/156/8.5
  (בשלוש שורות)
  6/156/12
  (בשורה אחת)
  רות6/206/12
  (בשתי שורות)
  6/206/12
  (בשלוש שורות)
  תמונות בדיקת OCT המראות את הבצקת של לובה לפני סדרת הטיפולים ואחריה:

לפני הטיפולים (תמונה מימין) לעומת אחרי (שמאל):

OCT Test

 • כל שיטות הטיפול של הרפואה הסינית לטיפול במחלות עיניים נטולות תופעות לוואי, והן יעילות למגוון מצבים כדוגמת אובאיטיס
 • טיפול שורש – בניגוד לשיטות טיפול המתמקדות בסימפטום בלבד, הרפואה הסינית חוקרת את שורש הבעיה. מייד כאשר חל שיפור בסימפטום הבצקת, הנראה בבדיקות עיניים המתבצעות לפני הטיפול ובמהלכו, אנו עוסקים בפתרון הבעיה מהשורש, לשמירה על בריאות העין ולמניעת הישנות בצקת ברשתית.
 • דוגמה לכך היא מטופל הסובל ממצב של בצקת בעין כתוצאה של רטינופתיה סוכרתית. תחילה נפעל לשיפור בבצקת, ולאחר שנראה אותו בבדיקות עיניים שנעשות על ידי הרופא המטפל, נתחיל טיפול לעומק, בשורש הבעיה – הסוכרת.
 • הטיפול אינו פולשני.

בצקת בעין אחרי ניתוח קטרקט

קטרקט היא מחלת עיניים נפוצה מאוד, בעיקר בגילים מאוחרים, הנובעת מעכירות של עדשת העין הטבעית. במקרים חמורים יחסית של קטרקט, צפויים תסמינים דוגמת סינוורים בעיניים, ראייה מטושטשת שנפגעת בצורה הדרגתית, קושי בראייה בלילה או בקריאה (לעיתים נדרשת תאורה חזקה), החלפה תדירה של משקפיים ועוד. אם במקרים פשוטים אפשר לעקוב אחר התפתחות הקטרקט, או לכל היותר להחליף משקפיים, באחרים – בהם התסמינים מפריעים לשגרת החיים או הטיפולים הראשוניים לא צלחו – דורשים כבר ניתוח כירורגי. בטכנולוגיה של היום מדובר בניתוח פשוט באופן יחסי, עם אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, אבל כמה סיכונים שכדאי לקחת בחשבון. אחד המרכזיים שבהם הוא התפתחות בצקת לאחר ניתוח קטרקט.

כדי להבין איך ולמה זה קורה, חשוב לבחון את מאפייני הרשתית. הרשתית היא שכבת תאים דקיקה, וחצי שקופה, הממוקמת בחלקו האחורי של גלגל העין. היא כוללת תאים קולטי עור ואחראית על המרת אור לאותות עצביים, עיבוד ראשוני של הקלט ועוד. הבעיה מתחילה כאשר המקולה, החלק המרכזי ברשתית, צוברת נוזלת. היא מתנפחת בצורה משמעותית, מה שגורם להיווצרות של בצקת על כל ההשלכות הלא נעימות שלה.

חשוב להדגיש שאין "נוסחה" חד משמעית להיווצרות בצקת לאחר ניתוח קטרקט. לפעמים זה יקרה ממש אחרי הניתוח, לפעמים שבועות או חודשים ארוכים לאחריו. כך או כך ניתן לזהות אותה בכמה דרכים. בדרך כלל הפגיעה הראשונית והעיקרית תהיה בראייה המרכזית, מה שעלול להביא לכך שהאדם יתקשה מאוד לקרוא. לעומת זאת, לא צפויים שינויים בראייה ההיקפית או הצדדית. הבצקת במקרה הזה עלולה לגרום לעמימות ולטשטוש של הראייה, להפיחת אובייקטים למעוותים, לירידה בחדות ועוד. בנוסף תיתכן חוסר נוחות בעיניים, שבאה לידי ביטוי בגירויים, באדמומיות, בכאבים או ברגישות יתר. במקרים חריגים, עלולה הבצקת לפגוע בעין בצורה בלתי הפיכה, עד לגרימת עיוורון.

בצקת אחרי קטרקט לא חייבת להיות גזירת גורל. כמו שראיתם מעלה, יש כיום טיפולים שונים שעשויים להקל עליה, בין אם הסיבה היא ניתוח הקטרקט ובין אם גורם אחר. מה שחשוב הוא שאנשים שעברו את הניתוח הנפוץ הזה יהיו עם האצבע על הדופק לכל אותם תסמינים שעלולים להעיד על התפתחות בצקת בעין אחרי ניתוח קטרקט, יגשו לאבחון במידת הצורך ולא ישתהו בטיפול בבעיה. כפי שכבר אמרנו, הטיפול ברפואה הסינית יעיל למגוון מצבים נוספים כדוגמת גלאוקומה.

מצבכם יכול להשתפר משמעותית, אם תפקחו את עיניכם לאפשרויות חדשות.

שאלות ותשובות בנושא בצקת בעין

לטיפול יש 2 מטרות עיקריות. הראשונה לשפר את הראייה והמטרה השנייה להאט ככל שניתן את התקדמות המחלה. מטרת הפגישה הראשונה במרפאה היא להעריך עד כמה ניתן להשיג את 2 המטרות הללו ובכמה זמן והאם ישנן דברים שאנחנו יודעים מראש שלא ניתן להשיג בטיפול.
בהחלט. הגישה הטיפולית של איתי שרף היא שבכדי להגיע לתוצאות מכסימליות מומלץ להשתמש בכל הכלים הטיפולים האפשריים. ישנם מטופלים רבים שמגיעים לקליניקה לאחר שטופלו בטיפול המקובל ללא תוצאות משביעות רצון והשילוב עם הטיפול בקליניקה הביא לתוצאות טובות בהרבה.
מטופלים רבים מגיעים לקליניקה עם בצקת בעין לאחר שקיבלו זריקות תוך עייניות שלא הצליחו להביא לתוצאות משביעות רצון. בעזרת השילוב של הטיפול בקליניקה בבצקת בעין ובגורמים לבצקת מצליחים להביא לשיפור גם בספיגה של הנוזל (ניתן לראות בצילום oct).
אחת ההתמודדויות הקשות ביותר של אנשים החולים ברטינופתיה סוכרתית היא חוסר הידיעה המייצר תחושת אוזלת יד. לאחר הופעת הסימפטום הראשון, אין אפשרות לדעת באיזו מהירות ולאיזה דרגה תתפתח המחלה. התפתחות המחלה שונה מאדם לאדם ומעין אחת לעין השנייה.