בצקת בעין – Macular Edema

ראייתך יכולה להשתפר, והידרדרות המחלה יכולה להאט, בזכות סדרת הטיפולים  "Clear Vision"

באתי סקפטי ויצאתי מופתע !!! הופסקו לחלוטין זריקות אווסטין שקיבלתי בבית החולים שערי צדק בירושלים. OCT מראה ירידה בהצטברות הנוזלים ברשתית. בתודה עמוקה, דוד רייכרט.

מאז שלקית בבצקת בעין (בצקת מקולרית – Macular Edema), ראייתך הולכת ומיטשטשת. הסיבה לכך היא שהבצקת הינה הצטברות של נוזלים בין שכבות רשתית העין שלך, שיוצרת פגיעה בחדות הראייה.

בצקת ברשתית נגרמת לרוב כתוצאה של סוכרת (רטינופתיה סוכרתית), ניוון רשתיתחסימת כלי דם ברשתית (CRVO/BRVO), או כתופעת לוואי של ניתוח או זריקה. בצקת בעיניים מאובחנת באמצעות בדיקת OCT.

עדויות מטופלים עם בצקת ברשתית העין בתום סדרת טיפולים במרפאה
 • עדותה של לבנה אלסטר (מטופלת עם בצקת ברשתית העין) בתום סדרת טיפולים במרפאת איתי שרף
 • עדותה של לובה (מטופלת עם בצקת ברשתית העין) בתום סדרת טיפולים במרפאת שרף
 • איתי שרף - רפואת עיניים סינית

הטיפול המערבי בתסמיני בצקת בעין

ייתכן שכבר פנית לרופא עיניים, והתחלת טיפול בבצקות בעיניים באמצעות זריקות אווסטין, לוסנטיס או איליה – הפתרון העיקרי שמציעה הרפואה המערבית לבצקת מקולרית. טיפול בשיטה זו לא תמיד משפר את מצב הבצקת בעין.

אנחנו מציעים לך נקודת מבט חדשה על בצקות בעיניים – אפשר לטפל בבצקת בעין ביעילות, בלי תופעות לוואי, בטיפול שאינו פולשני, באמצעות רפואה סינית למחלות עיניים במקביל לטיפול המערבי.

הטיפול המשולב

חולי בצקת ברשתית מגיעים לרוב לקליניקת העיניים לאחר שטופלו בזריקות אווסטין, לוסנטיס או איליה, שלא יצרו שיפור במצבם.

לעתים, המטופלים משלבים את הטיפול שמציעה הרפואה המערבית, בזריקות האווסטין/לוסנטיס/איליה, עם פתרונות רפואת העיניים הסינית. לרוב שילוב הפתרונות הוא שמביא לתוצאה האולטימטיבית.

במקרים שבהם טיפולים אחדים בזריקות אווסטין/לוסנטיס/איליה לא יוצרים שיפור במצב הבצקת בעין, מטופלים רבים מעדיפים לשלב טיפול בבצקת באמצעות הרפואה הסינית למחלות עיניים.

בצקת ברשתית העין טיפול

צילום OCT של חולה עם בצקת ברשתית העין

האם יכולה להווצר בצקת רק בעין אחת?

ברוב המקרים בצקת תווצר תחילה בעין אחת, אך במקרים שבהם המחלה מתקדמת עלולה להיווצר בצקת גם בעין השנייה.

הסימנים שיכולים לרמוז על הווצרותה:

 • ראייה של חפצים קטנים באופן ברור יותר בעין אחת מאשר בעין השנייה. במקרה שכזה יכול להיות שהתפתחה בצקת ברשתית העין, עקב חסימת כלי דם ברשתית, ניוון רשתית או התפתחות מחלה ברשתית בקרב חולי סוכרת.
 • כאב חזק או הפרעה בתנועת העין עקב מכה או חבלה, עלולים גם הם לגרום להתפתחות בצקת בעין אחת.
 • תחושה של טשטוש ראיה בעין אחת עשוי אף הוא לרמוז על התפתחות מחלות שונות, ביניהן בצקת בעין.
 • קווים ישרים שנראים עקומים, שבורים, גליים.

טיפול בבצקת ברשתית העין באמצעות רפואה סינית

הטיפול בבצקת בעין בקליניקת איתי שרף מתבצע באמצעות שילוב של אקופונקטורה (דיקור סיני) וצמחי מרפא, המותאמים אישית למצב הבצקת בעין ולמצב הבריאות הכללי של כל מטופל ומטופל. כחלק בלתי נפרד מהטיפול, אנו מציידים כל מטופל בהמלצות לצריכת ויטמינים, לפי הצורך.

יתרונות הטיפול ברפואה סינית בבצקת בעין

 • הטיפול יעיל ביותר בשיפור חדות הראייה, ותוצאותיו המרשימות נראות לעין בבדיקות אובייקטיביות. מעקב אחר יעילות הטיפולים מתבצע בעזרת בדיקות במרפאה לפני תחילת הטיפולים, במהלך הטיפולים ובסיומם, ובעזרת הבדיקות המקובלות (כגון OCT ו-FA) הנעשות על ידי הרופא המטפל.
 • בדיקותיהן של שתיים מהמטופלות שלנו, לובה ורות, שהגיעו למרפאה לטיפול בבצקת ברשתית, ימחישו את יעילות הטיפול. לובה הגיעה למרפאה ממוסקבה הרחוקה, לאחר טיפול בזריקות ובסטרואידים שלא יצר שיפור במצבה. רות הגיעה למרפאה לאחר שטופלה בבית החולים הדסה עין כרם באמצעות 4 זריקות אווסטין בכל עין.
  בדיקת חדות ראיהעין ימיןעין שמאל
  לפני הטיפול אחרי הטיפול לפני הטיפול אחרי הטיפול
  לובה6/156/8.5
  (בשלוש שורות)
  6/156/12
  (בשורה אחת)
  רות6/206/12
  (בשתי שורות)
  6/206/12
  (בשלוש שורות)
  תמונות בדיקת OCT המראות את הבצקת של לובה לפני סדרת הטיפולים ואחריה:

לפני הטיפולים (תמונה מימין) לעומת אחרי (שמאל):

OCT Test

 • כל שיטות הטיפול של הרפואה הסינית לטיפול במחלות עיניים נטולות תופעות לוואי
 • טיפול שורש – בניגוד לשיטות טיפול המתמקדות בסימפטום בלבד, הרפואה הסינית חוקרת את שורש הבעיה. מייד כאשר חל שיפור בסימפטום הבצקת, הנראה בבדיקות עיניים המתבצעות לפני הטיפול ובמהלכו, אנו עוסקים בפתרון הבעיה מהשורש, לשמירה על בריאות העין ולמניעת הישנות בצקת ברשתית.
 • דוגמה לכך היא מטופל הסובל מבצקת בעין כתוצאה של רטינופתיה סוכרתית. תחילה נפעל לשיפור בבצקת, ולאחר שנראה אותו בבדיקות עיניים שנעשות על ידי הרופא המטפל, נתחיל טיפול לעומק, בשורש הבעיה – הסוכרת.
 • הטיפול אינו פולשני.

בצקת אחרי קטרקט

אחד מההליכים הנפוצים ביותר של טיפולי עיניים הוא ניתוח קטרקט. זהו הליך ניתוחי שנחשב למצליח מאד, ולאחריו נהנה המטופל מראייה משופרת. יחד עם הנאמר, אצל חלק מהמטופלים שעברו ניתוח קטרקט עלולים להיווצר סיבוכים, ביניהם בצקת בעין.

הרשתית היא רקמה מאד דקה, חצי שקופה, אשר מסמלת את גב העין. כאשר החלק המרכזי ברשתית, המקולה, צובר נוזלים, הוא מתנפח ואז נוצרת הבצקת.

בצקת בעין עלולה להתרחש מייד לאחר הניתוח, ולעתים אף זמן רב אחריו. היא מאופיינת בקשיים בזמן קריאה, בעוד שהראייה ההיקפית והצדדית נותרות ללא שינוי. סימפטומים נוספים הם ראייה עמומה ומטושטשת, עיוות של אובייקטים שונים, בשל פגיעה בחדות הראייה, כתמים בשדה הראייה, כאב בעיניים, גירוי ואדמומית בעיניים ותחושת רכות בזמן מגע בהן.

במקרים חריגים ונדירים עלולה בצקת בעיניים לגרום לאובדן ראייה, עד כדי עיוורון.

מצבכם יכול להשתפר משמעותית, אם תפקחו את עיניכם לאפשרויות חדשות.