ממברנה בעין / ממברנה אפירטינלית (ERM) – איך מתמודדים עם קרום בעין?

קרום בעין מתפתח על גבי רשתית העין ועלול לטשטש ולהשפיע על הראייה. בנוסף, עלול הקרום להימתח, ובכך לעוות את חדות הראייה. תופעה זו מכונה "ממברנה אפירטינלית" (ERM), או ממברנה בעין. הטיפול הטבעי בתופעה אינו פולשני ואינו מסוכן, ומשלב בין דיקור סיני וצמחי מרפא ייחודיים שמטרתם להאט את התפתחות הקרום בעין ולהפחית את הסיכון להיווצרות הקרום.

הממברנה בעין נוצרת לאחר תהליך טבעי הנקרא "היפרדות זגוגית" (PVD), המתרחש בגוף בסביבות גיל 50 וצפונה. השכיחות להופעת קרום על הרשתית עולה עם הגיל: מ-2% בגילאי 50-60 עולה שיעור הסובלים ממנה ל-10% מגילאי 70. זהו תהליך טבעי, אולם בתרחישים שונים הוא נעשה בצורה בלתי תקינה ובכך הראייה עלולה להיפגע בדרכים שונות. מלבד הגיל, הבעיה עלולה להיגרם עקב מחלות עיניים ורשתית נוספות, מחלות כרוניות דוגמת סוכרת, חבלות נקודתיות, ניתוחים ועוד.

מהם התסמינים מהם סובלים הלוקים בממברנה בעין?

הזגוגית (vitreous) מורכבת מחומר דמוי ג'לי הממלא את חלל העין וקשורה לרשתית במיליוני סיבים. עם הגיל, ובשל שינויים ביוכימיים שהגוף עובר, הג'ל מקבל צורה נוזלית יותר והזגוגית נפרדת מהרשתית. לרוב ה"פרידה" עוברת חלק, אך במיעוט של המקרים נוצרת במקום תגובה דלקתית ועליה מתפתח אותו קרום בעין. ממברנה בעין עלולה לגרום לפגיעה בחדות הראייה ולעיוותים במרכז הראייה, המקשה על ביצוע פעולות ראייה מורכבות יחסית הדורשות זיהוי פרטים: קריאה וכתיבה, למשל, או נהיגה.

אם הממברנה בעין דקה, ייתכן שלא יורגש דבר. אך ככל שהממברנה עבה, כך גוברים ליקויי הראייה. חולים מתלוננים על ירידה בחדות הראייה, אך רוב התלונות הן על עיוות הראייה וטשטושה. כך עצמים גדולים עלולים להיראות קטנים מצורתם הרגילה, וקווים ישרים נראים עקומים ומעוותים. זו כבר פגיעה ניכרת בראייה, הדורשת טיפול הולם.

איך מתמודדים עם ממברנה בעין?

רוב הממברנות המתפתחות הן עדינות ואינן גורמות להפרעה בראייה. אך כאשר נגרמת פגיעה בראייה, יש לשקול לנתח את הרשתית. ניתוח זה נקרא ויטרקטומיה, במהלכו שואב הרופא את הזגוגית הפגועה, מכניס במקומה מי מלח ביולוגיים לשמירה על מצב העין, ולאחר מכן מסיר את הקרום מעל לזגוגית. בשלב האחרון מחזיר הרופא את הזגוגית לעין. באתר הבא תקראו מידע נוסף על הניתוח.


  לפרטים ויצירת קשר: 077-2004961

  על אף שהניתוח נשמע כמו מדע בדיוני, הוא יכול להיערך בהרדמה מקומית בלבד. אחת מתופעות הלוואי האפשריות היא הופעת קטרקט בעין המנותחת, או חור מקולרי הנפער ברשתית. את שתי תופעות הלוואי הללו, אם אכן מופיעות, ניתן לסלק בעזרת ניתוח, אם כי לעתים הן נעלמות מעצמן עם הזמן.

  מהם הסיכונים הנלווים לניתוח ויטרקטומיה?

  ראשית, יש לקחת בחשבון כי ישנם מקרים בהם הקרום חוזר ומתפתח גם לאחר הניתוח, ולעתים אף שב ומופיע בצורה קשה יותר. כמו כן, אין כל הבטחה כי הראייה תשתפר לאחריו, ולכן יש לשקול היטב את מערכת הסיכון והרווח בניתוח זה.

  טיפול טבעי בקרום על הרשתית לפי הרפואה הסינית

  הטיפול בקליניקה של איתי שרף אינו פולשני ולא נחשב למסוכן. הוא עשוי להיות יעיל במיוחד: השילוב בין דיקור סיני וצמחי מרפא מזין את העין ומזרים אליה חומרי הזנה חיוניים. הרשתית מתחזקת ומתאזנת, ויורד הסיכון להיפרדות הזגוגית ולהיווצרות הקרום עליה.

  טיפול בממברנה בעין לפי הרפואה הסינית עשוי להיות יעיל לא רק למטרות מניעה, אלא גם לבלימת התפתחות הקרום ולמניעת התדרדרות הבעיה, כך שניתן יהיה להימנע מניתוח העין החולה, לאחר אישור הרופא המטפל. הטיפול מבוסס על ידע בן מאות שנים של הרפואה הסינית ואינו מבוסס מדעית לפי הרפואה המערבית.

  לקט עדויות מטופלים עם מחלות עיניים בתום סדרת טיפולים במרפאה