רטיניטיס פיגמנטוזה – Retinitis Pigmentosa – RP

מטרת הטיפול ברטיניטיס פיגמנטוזה בקליניקת איתי שרף הינה להאט את התדרדרות המחלה ובמקרים מסוימים לשפר את הראייה. אם אובחנת כלוקה ברטיניטיס פיגמנטוזה, ניתן לנסות את סדרת הטיפולים המקיפה והמשולבת Clear Vision.

הטיפול מבוסס על פי מחקר בטיפול במחלה בעזרת רפואה סינית, שנערך באוניברסיטת ג׳ונס הופקינס.

אולגה, בת 47, הגיעה לקליניקה עם שדה ראייה מצומצם וקושי להתמצא במקומות חשוכים. במהלך הטיפול, דיווחה שהיא רואה בצורה בהירה יותר. שבוע לאחר הטיפול דיווחה שקל לה יותר להסתדר במעליות והקריאה קלה יותר עבורה. 

חייך יכולים להיראות אחרת

סובל מרטיניטיס פיגמנטוזה (RP)? מדי יום אתה רואה לנגד עיניך עד כמה מאתגר התפקוד עם המחלה הזו, על דרגות החומרה השונות שלה.

אם מצב מחלתך התחלתי, אתה ודאי חושש מהתדרדרות שעלולה להביא אותך לראות את העולם כמתוך צינור או תעלה צרה. גם שאר הסימפטומים של המחלה – הסנוור מן האור והקושי לראות בחושך, הנובעים מניוון התאים הקולטים את האור – מעיקים על התפקוד היומיומי.

אין סיבה להתייאש מדברי הרופאים, שאומרים שמדובר במחלה גנטית חשוכת מרפא. הם אומנם צודקים, אך בכל זאת, יש אור בקצה המנהרה – אנו מציעים לך לנסות טיפול שעשוי להאט את התדרדרות המחלה. הטיפול אינו תרופת פלא, אך ישנים חולים שנעזרים בתמיכה שהטיפול מציע.

בבחירתך לפנות אלינו תוכל לעזור לחייך להיראות טוב יותר.

עדויות מטופלים עם רטיניטיס פיגמנטוזה בתום סדרת טיפולים בקליניקה
  • איתי שרף - רפואת עיניים סינית
  • איתי שרף - רפואת עיניים סינית
  • איתי שרף - רפואת עיניים סינית

רטיניטיס פיגמנטוזה – אפשרויות הטיפול ברפואה הסינית

הטיפול במחלה בעזרת רפואת סינית ייעשה לאחר אבחנה המושתתת על הסימפטומים הקיימים ועל הממצאים המערביים. על-מנת לדייק באבחנה, המטפל ישתמש גם בכלים האבחנתיים של רפואת העיניים הסינית וגם בממצאים של הרפואה המערבית. בסיום התשאול יבחר העיקרון הטיפולי המתאים ביותר למצבו הנוכחי של המטופל.

מטרת הטיפול הינה למנוע את התדרדרות המחלה ובמקרים מסויימים לשפר את המצב הקיים.

רפואה סינית נמצאה כיעילה בטיפול ברטיניטיס. נמצא כי טיפול באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא עשויים לגרום לשיפור במצבם של חולי רשתית בכלל, וחולי רטיניטיס פיגמנטוזה בפרט. בנוסף הטיפול ברפואה סינית משפר את התגובה החשמלית של התאים לאור (על פי מחקר שנערך בג׳ונס הופקינס), ובכך משפר את תפקודם של הקולטנים.

במחקר שנערך ב-Johns Hopkins University נבדקה השפעת הדיקור על חולי רטיניטיס פימנטוזה, ונמצא כי הטיפולים בדיקור סיני עשויים להשפיע לטובה על מצב הראייה הקיים של החולים במחלה.

על פי תוצאות המחקר, טיפול באמצעות רפואת סינית ברטיניטיס פיגמנטוזה עשוי להביא לשיפור בראייה ההיקפית ובראיית הלילה, ומטופלים מסוימים שהשתתפו במחקר מדווחים על שיפור ביכולתם להסתגל לתנאי תאורה שונים. כמו כן, מטופלים מדווחים על שיפור בראייתם המרכזית בעקבות הטיפול ברפואה סינית למחלות עיניים.

הטיפול ברטינטיס פיגמנטוזה אינו קסם ולא ניתן להבטיח את הצלחתו. מטרת הטיפול אינה לרפא את המחלה, אלא לתמוך ברשתית מתוך ניסיון להאט את התקדמות המחלה.

חולת רטיניטיס פיגמנטוזהרטיניטיס פיגמנטוזה הוא שם כללי של קבוצת מחלות עיניים תורשתיות אשר פוגעות ברשתית העין וגורמות לאיבוד ראייה מתקדם. עד היום זוהו כ- 100 גנים אשר עלולים לגרום למחלה. ניתן לזהות ולאבחן רטיניטיס באמצעות בדיקה רפואית כבר במהלך הילדות ובגיל ההתבגרות.

רטיניטיס פיגמנטוזה גורמת להתנוונותם של תאי הרשתית הנקראים קולטנים, האחראים על קליטת קרני האור והמרתן לדחף עצבי. רטיניטיס פיגמנטוזה פוגעת בשני סוגי קולטנים: קולטנים מסוג קנים (rods), האחראים על ראיית הלילה והראייה ההיקפית, וקולטנים מסוג מדוכים (cones) האחראים על ראיית יום והראייה המרכזית החדה. ברוב המקרים נפגעים ומתנוונים ראשונים הקנים ולכן המחלה מתחילה בדרך-כלל בפגיעה ביכולתם של החולים להתרגל לתנאי אור שונים ובעיוורון לילה.

עם התקדמות המחלה והתנוונותם של תאי קנים נוספים, נפגעת הראייה ההיקפית באופן הדרגתי ושדה הראייה הולך ומצטצמצם עד אשר רואה החולה את העולם כמתוך צינור. במקרים רבים אחרים מדווחים חולי רטיניטיס פיגמנטוזה על טבעת של איבוד ראייה באיזור ההיקפי. עם התקדמות המחלה מתנוונים גם הקולטנים מסוג מדוכים, הראייה המרכזית נפגעת והחולה עלול לאבד את ראייתו.

טיפול במחלות עינייםאיתי שרף, מנהל הקליניקה לרפואה סינית למחלות עיניים, הינו הוכשר בטיפולים ברשתית ומחלוצי המטפלים במחלות עיניים בארץ באמצעות הרפואה הסינית, בשילוב ידע ותובנות שצברה הרפואה המערבית.

שרף סיים בהצטיינות לימודי רפואה סינית בקמפוס ברושים שבאוניברסיטת תל אביב, ולאחר מכן הוכשר אצל טובי המטפלים בתחום רפואת עיניים סינית בארה"ב ובסין, והתמחה בבית החולים המוביל לרפואת עיניים בסין.

המילה ייאוש אצל איתי שרף לא קיימת. לאחר שחקר ובדק אצל טובי המומחים בעולם, הוא יודע שניתן לסייע לחולי רטיניטיס פיגמנטוזה ואסור לאבד תקווה.

רק בקליניקה של איתי שרף מוצעת סדרת הטיפולים המקיפה והמשולבת "Clear Vision" במחלת רטיניטיס פיגמנטוזה (RP), הכוללת את כל שיטות הרפואה הסינית  לתפקוד מקסימלי של העין.

Clear Vision הינה סדרת טיפולים ייחודית לטיפול בבריאות העין ולשיפור מקסימלי של תפקודה. התוכנית כוללת:

  • אקופונקטורה המיועדת למחלות רשתית העין – נעזרת בנקודות דיקור מיוחדות לטיפול במחלות עיניים, שנלמדות רק בהתמחויות מיוחדות לרפואת עיניים סינית. נקודות אלה (שאינן בקרבת העין) נמצאו אפקטיביות במיוחד לטיפול במחלות של הרשתית.
  • צמחי מרפא: להזנה ולחיזוק איברי הגוף החלשים, באופן שמסייע לגוף להילחם בעצמו במחלה.
  • המלצות תזונה ותוספי תזונה: לשמירה על בריאות העין ועל תפקודה המיטבי.
  • טיפולים משלימים לפי הצורך: אקופונקטורה קלאסית, מנורת מוקסה (מנורת חימום), אלקטרו-אקופונקטורה (גירוי חשמלי של נקודות דיקור), אוריקולותרפיה (דיקור אוזן) ועוד.

ביקור ראשון: אבחון מקיף על-מנת לבדוק את מצב ראייה הנוכחי.

מהלך הטיפול:

  1. אפשרות ראשונה – סדרת טיפולים הכוללת 20-30 טיפולים (משך כל טיפול הוא כ- 25 דקות) הנפרשים על פני שבועיים. השלב הראשון כולל 10-15 טיפולים לאורך חמישה ימים. לאחריהם נערכת בדיקת ראייה הקובעת את יעילות הטיפול, ונקבעים 10-15 טיפולים נוספים, לשימור התוצאות שהושגו בשבוע הראשון וליצירת שיפור מקסימלי בראייה.
  2. אפשרות שנייה – סדרת טיפולים דומה במהותה, הנפרשת על פני תקופת זמן ארוכה יותר, לבחירת המטופל.

בסיום סדרת הטיפולים נמסרות למטופל הנחיות טיפוליות להמשך השמירה על בריאות העין ותפקודה.

על מטופלים חדשים להבין שהטיפול אינו תרופת פלא. ישנם מקרים בהם השיפור יהיה מהיר וישנם מקרים בהם ייקח זמן להגיע לתוצאה המקסימלית.