שאלות ותשובות נפוצות על בצקת ברשתית

איזה מחלות גורמות לבצקת ברשתית?

בצקת ברשתית, או בצקת במקולה (Macular Edema), מתפתחת כתוצאה של מחלות עיניים מוכרות.

  1. רטינופתיה סוכרתית – המחלה העיקרית שממנה נגזרת בצקת ברשתית. רטינופתיה סוכרתית היא בעצם המופע של מחלת הסוכרת בעין. בשל רמת הסוכר הגבוהה והלא מאוזנת בדם, כלי הדם העדינים שבעיניים נפגעים ודולפים, ומהנוזלים עלולה להתפתח הבצקת. ללא טיפול מתאים, תתפתח הרטינופתיה אצל כ-60% מחולי הסוכרת. ללא טיפול ספציפי לעין, יסבלו מחציתם מבעיות ראיה חמורות. למידע נוסף >>
  2. ניוון מקולרי (ניוון רשתית) – הגורם מס' 1 לאובדן ראייה בקרב בני 50 ומעלה בעולם המערבי, בגלל התנוונות תאים במקולה, הנמצאת במרכז הרשתית ואחראית על חדות הראייה. ברוב המקרים נשארת המחלה במצב "יבש", אבל אצל כ-10% עד 20% מתדרדרת המחלה לשלב ה"רטוב", ובו דולפים נוזלי פלסמה ודם מכלי הדם לרשתית ומתפתחת הבצקת. למידע נוסף >>
  3. חסימת וריד – הוורידים שבעיניים מנקזים את הדם מן העין, וחסימה באחד מהם פוגעת בפינוי הנוזלים. הצטברות של נוזלים אלה עלולה לגרום לבצקת. למידע נוסף >>
  4. בצקת בעין לאחר ניתוח – בצקת בעין עלולה להיווצר לאחר פעולה כירורגית או ניתוח (כגון ניתוח קטרקט), או כל אירוע טראומטי אחר בעין.

מהם התסמינים של בצקת בעיניים?

  • ראייה מטושטשת
  • פגיעה בחדות הראייה
  • כתמים בשדה הראייה
  • עלייה של לחץ התוך-עיני (סיכון מוגבר לגלאוקומה)
  • כאב בעיניים
  • אובדן ראייה חמור עד כדי עיוורון

איך מאבחנים בצקת בעיניים?

כלי האבחון העיקרי הוא בדיקת OCT (בדיקת Optical Coherence Tomography). הבדיקה עושה שימוש בגלי האור ונותנת תמונה מדויקת של מצב פנים העין. זוהי בדיקה לא פולשנית, פשוטה, מהירה ולא מכאיבה, וחיונית להבנת מצב פנים העין.

כלי נוסף הוא צילום פלואורסצאין, שבו מוזרק לווריד חומר ניגודי המדגים את כלי הדם ומאפשר לראות דליפה מאחד מהם.

האם אפשר להיפטר לחלוטין מבצקת בעיניים?

בעיקרון כן.

החוכמה היא לתפוס את הבעיה בזמן. טיפול נכון בזמן המתאים, כלומר כשהבצקת עדיין אינה מפותחת, יכול לעצור את התקדמות הבצקת ובכך להחזיר את הראייה לקדמותה. אבל אם הטיפול ניתן בשלב מאוחר, עלולה הראייה להיפגע באופן בלתי הפיך. למשל, הבצקת עלולה לגרום לעלייה בלחץ התוך-עיני ובכך לפגוע בעצב הראייה. מחלה זו נקראת גלאוקומה והטיפול בה יכול לעצור אותה – אך לא לסובב את הגלגל לאחור ולהשיב את הראייה לקדמותה.

לכן, האבחון המוקדם הוא קריטי מתמיד. על כל פגיעה בראייה או סיבוך הקשור לעין יש לפנות בהקדם לרופא עיניים לצורך אבחון. הזנחה פירושה הגברת הסיכון לנזק בלתי הפיך לראייה.

האם אפשר להתעוור מבצקת בעיניים?

אם לא תטופל, בצקת עלולה להתדרדר עד לכדי עיוורון.

אלא שכפי שפורט, בצקת אינה מתפתחת מעצמה אלא היא תופעה הנובעת מבעיות ומחלות אחרות בעיניים. למשל, רטינופתיה סוכרתית מתפתחת אצל חולי סוכרת אחרי כ-10-15 שנים עם המחלה הראשית (סוכרת). גם במקרה של ניוון מקולרי לוקח זמן עד שמתפתחת הבצקת. אלא שבמקרים רבים הבצקת היא האינדיקציה הראשונית למחלה הראשונית, בשל הפגיעה המוחשית בראייה.

לכן אבחון מוקדם הוא קריטי. חולי סוכרת צריכים להיבדק אצל רופאי עיניים באופן סדיר וקבוע.

האם הבצקת כואבת?

הבצקת עצמה לא כואבת, אלא אם התפתחה אל מעבר לרשתית והגיעה לאזורים נוספים בעין. אבל הפגיעה הניכרת בראייה גורמת לסבל רב ולסיכון ממשי להמשך התדרדרות הראייה.

כיצד אפשר למנוע בצקת בעיניים?

אבחון, אבחון ואבחון.

הכלי היעיל ביותר לטיפול במחלות היה ונשאר אבחון מוקדם, והדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר בבצקת בעיניים.

הסיבה לכך היא שבאופן כללי מחלות עיניים אינן גורמות לכאב עז או לסימנים מוקדמים ועל כן אינן מורגשות. גלאוקומה מכונה "הגנב השקט של הראייה", כיוון שהיא מתפתחת בלי שהחולה מרגיש, ועד שחש כבר נפגעה ראייתו באופן בלתי הפיך.

ומכאן נובעת חשיבות האבחון. חולי סוכרת נדרשים בבדיקות שגרה אצל רופא עיניים כדי למנוע התפתחות רטינופתיה סוכרתית. כך גם אנשים מעל גיל 50 – כדי למנוע התפתחות ניוון מקולרי. שגרת בדיקות קבועה אצל רופא עיניים יכולה להציל את הראייה ולחסוך הרבה צרות וקשיים.

האם ישנו טיפול טבעי לבצקת בעין?

בהחלט! לצד הטיפול המקובל, מומלץ לשלב גם טיפול המבוסס על רפואת העיניים הסינית. זהו טיפול לא פולשני, נקי וטבעי לגמרי, המשלים את טיפולי הזריקות והלייזר. לרוב, טיפול משולב זה מביא את התוצאות הטובות ביותר!

הטיפול בבצקת בעין לפי הרפואה הסינית מבוסס על דיקור (אקופונקטורה), כצעד ראשון לאיזון המקום ולעידוד ספיגת הנוזל מהרשתית. בהמשך ניתנות תרופות על בסיס צמחי מרפא שונים, המותאמים לכל חולה באופן אישי ולאחר אבחון מדוקדק. בהתאם לצורך, מתבקש המטופל לערוך שינויי תזונה ולעתים אף להשלים את תזונתו עם תוספים שונים, אף הם טבעיים לחלוטין.

הדרך לשיפור ניכר בראייה עוברת בטיפול המשלים, הנקי והטבעי!

יצירת קשר