היפרדות רשתית וקרע ברשתית

קרע ברשתית (חור ברשתית) גורם לנזק בעובי של הרשתית. הקרע מגדיל את הסיכויים להיווצרותה של היפרדות רשתית, ובמצב חמור עלול אף לגרום לאיבוד הראייה המרכזית.

ראייתך יכולה להשתפר והידרדרות המחלה יכולה להיעצר, בזכות סדרת הטיפולים היעילים ונטולי תופעות הלוואי Clear Vision

לאיתי, תודה על הטיפול המסור. כמובן על שיפור הראייה הדרסטי ועל היחס החם הן ממך והן ממזכירותך. מקווה שהטיפול יעזור בהחלמתי והעיניים ישמרו לאורך זמן בריאות. המון תודה. באהבה, מתי שלכט

מהי הרשתית ומה תפקידה?

לפני שנוכל להבין מה היא בדיוק היפרדות רשתית או קרע ברשתית, חשוב להבין ראשית מה היא הרשתית ומה תפקידה במבנה ובתפקוד של העין. הרשתית, הממוקמת בחלק האחורי של גלגל העין היא חלק חשוב ביותר בתפקוד הפיזיולוגי ובאנטומיה של העין.

הרשתית מורכבת משלושה סוגי תאים עיקריים – קנים, מדוכים וגנגליונים. כל אחד מהתאים האלה אחראי על חלק אחר בפעולת הראייה – קנים ותאי גנגליון אחראים בעיקר על תפיסה של אור וחושך, ואילו המדוכים אחראים בעיקר על ראיית צבעים. התפקיד הכללי של הרשתית הוא להמיר את אותות האור שנקלטים בעדשת העין למידע עצבי – למעשה, לתת למוח להבין מה העיניים שלנו רואות. מצב של היפרדות רשתית העין הוא מצב יחסית שכיח, שפוגע ברשתית באופן משמעותי – בפגיעה שעשויה לפגוע בראייה עד כדי עיוורון.

מהם הגורמים להתרחשות היפרדות רשתית או קרע ברשתית העין?

היפרדות רשתית (Retinal Detachment), המכונה גם קרע ברשתית או חור ברשתית, עלולה להיגרם כתוצאה מניוון של הגוף הזגוגי, המהווה חומר שקוף דמוי ג'לי הממלא את חלל העין. כאשר הגוף הזגוגי עובר את התהליך הטבעי של ההזדקנות, הוא מתעבה ומתחיל להתכווץ, וזה גורם לו להתנתק מן הרשתית. בדרך כלל הגוף הזגוגי מחובר לרשתית באופן רופף ולכן מתנתק ממנה בקלות. תופעה זו נקראת היפרדות זגוגית אחורית (Posterior Vitreous Detachment), היא נפוצה מאוד בקרב אנשים מעל גיל חמישים ולרוב אינה יוצרת בעיה רפואית או הפרעה לראייה.

גורמי סיכון להיפרדות רשתית

קרע ברשתית לרוב מתרחש באופן ספונטני, אך למצבי היפרדות רשתית ישנם בהחלט גורמים שמגדילים את הסיכון של מטופל לסבול ממצב זה. חשוב להבין מה הם בכדי לסייע בגיבוש האבחנה. גורמי סיכון אלה כוללים בין היתר:

  • אנשים שסובלים מקוצר ראייה משמעותי (זקוקים למשקפיים לראייה מרחוק).
  • מטופלים שעברו ניתוח עיניים גדול בעבר.
  • מקרי היפרדות רשתית במשפחה.
  • מקרה קודם של היפרדות רשתית בעין השנייה.
  • מחלות מסוימות כמו מחלת האיידס.
  • מטופלים מעשנים.

כמובן שבנוסף לכך יכול להיווצר קרע ברשתית בשל חבלה. חור ברשתית העין בהחלט יכול להיווצר לאחר חבלה משמעותית (למשל, פציעה מרסיסים) – מצבים שאמנם מטופלים בדומה למצבי היפרדות רשתית אחרים, אך יכולים גם להיות מלווים בבעיות פיזיות נוספות, מן הסתם.

ממה נגרם קרע ברשתית העין?

למרות שמצבים של היפרדות זגוגית אחורית (PVD) לרוב אינם מובילים לפגיעה בראייה כאמור, לעיתים המצב הוא אחר. במצבים שמתפתחים עד כדי היפרדות רשתית, הגוף הזגוגי דבוק לרשתית וההתכווצות שלו גורמת למשיכה כה חזקה של הרשתית עד שנוצר קרע העלול להיווצר גם באזורי רשתית דקים במיוחד כתוצאה מקוצר ראייה גבוה ומסיבות נוספות.

בשביל להמחיש – אם נדמה את העין למצלמה, נאמר שהרשתית משולה לסרט הצילום, וכאשר נוצר מצב של היפרדות רשתית, העין מתפקדת כמו מצלמה שסרט הצילום שבתוכה זז ואינו נמצא במקומו, ודבר זה גורם לתמונה שמתקבלת להיות מעוותת ולא ברורה.

עד כמה שכיחה היפרדות רשתית?

קרע ברשתית הוא מצב יחסית נפוץ בתחום רפואת העיניים. קרוב למחצית האחוז מכלל האנשים יסבלו מהיפרדות רשתית בשלב כזה או אחר של חייהם, לרוב בגיל מבוגר שעולה על 60 ואפילו על 70. גברים סובלים ממצב זה יותר מנשים.

סוגי היפרדות רשתית

באופן כללי, ישנם 3 סוגים עיקריים של היפרדויות רשתית, הנבדלים זה מזה בעיקר באופן היווצרותם והתפתחותם ולא בהכרח באופי הטיפול בהם. סוגים אלה הם:

  • היפרדות רשתית רגמטוגנית: זהו סוג היפרדות הרשתית השכיח ביותר, שמתפתח כתוצאה ממצב של קרע ברשתית או של חור ברשתית. לאחר היווצרות של אותו קרע, לרוב בעקבות שינויים הקשורים לגיל אך יתכן שגם בעקבות פציעה או טרשת עורקים – נוזלים מתחילים לעבור בין שכבות הרשתית לשכבות העין החיצוניות, עד כדי היפרדות של הרשתית.
  • היפרדות רשתית אקסודטיבית: במצב זה הצטברות הנוזלים מתרחשת מתחת לרשתית, והניתוק שלה הוא לא משכבות העין אלא דווקא מכלי הדם המזינים את העין. לרוב מצב זה מתפתח בגלל סיבה שאינה בהכרח קשורה לרשתית עצמה או לשינויים בעין – גידולים, פגיעה בתאי דם ודלקות עיניים חוזרות. כל אלה יכולים להוביל לאותה הצטברות נוזלים מתחת לרשתית. חשוב מאוד לטפל בגורם הבסיסי שמוביל להיפרדות מסוג זה, שכן בלי טיפול זה אנחנו עשויים לראות היפרדות רשתית חוזרת.
  • היפרדות רשתית משיכתית: היפרדות רשתית שמתפתחת סביב צלקת בעין, שפוגעת בגמישות הרקמה ומושכת איתה את הרשתית מהשכבות הצמודות אליה. במצבים של היפרדות משיכתית לא נדיר שמתפתחת גם היפרדות רגמטוגנטית, בשל קרע ברשתית שנוצר סביב הצלקת המובילה להיפרדות המשיכתית.

תסמינים של קרע ברשתית העין

חור ברשתית, או קרע ברשתית העין, אינו כואב, ובמקרים בהם הקרע מתרחש באזורים ההיקפיים של הרשתית כמעט ואין השפעה על הראייה. עובדה זו מהווה אתגר מסוים באבחון ובטיפול במצבי קרע ברשתית, שכן כפי שניתן להבין, יש במצבים של היפרדות רשתית סימנים לא ספציפיים שעשויים לא להטריד את המטופל יותר מדי – עד שכבר יתפתח נזק משמעותי יותר. לעיתים אנשים הסובלים מרשתית קרועה רואים הבזקי אור ו/או גופים קטנים (נקודות או קווים) בשדה הראייה.

תסמינים אלו מופיעים גם במקרים של היפרדות זגוגית אחורית ולרוב אינם מצריכים טיפול. עם הזמן המוח לומד להתעלם מהם ורוב האנשים מפסיקים להבחין בהם. אולם חשוב מאוד עם הופעת התסמינים לפנות לרופא עיניים על מנת לבדוק אם נוצרו קרעים ברשתית.

היפרדות רשתית תסמינים ואבחון

תסמיני היפרדות רשתית כוללים הבזקי אור, מסך שחור ההולך וגדל וירידה בראייה. חשוב לבצע אבחון מוקדם של התופעה במטרה לשפר את סיכויי הראייה בהמשך. כשמופיע קרע ברשתית העין, ניתן לטפל בו, ובאמצעות כך למנוע את התרחשות התופעה.

אנו בקליניקה מציעים טיפולים באמצעות רפואה סינית למחלות עיניים הכוללים בין היתר טיפול במצבי אובאיטיס, גלאוקומה ועוד מגוון מצבים שונים.

לקט עדויות מטופלים עם מחלות עיניים בתום סדרת טיפולים בקליניקה

האבחון והטיפול בקרעים ברשתית העין

חשוב לטפל במקרה מסוג זה בזמן, מאחר ובעת היווצרותו, ישנם סיכויים גבוהים לכך שנוזל הזגוגית יעבור דרך הקרע ויגרום להתרחשות היפרדות רשתית. מאחר ואין תסמינים ברורים היכולים להבחין בין היפרדות זגוגית אחורית רגילה לבין היפרדות זגוגית אחורית עם קרע ברשתית, מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מיד עם הופעתם של התסמינים הראשונים.

כמו כן מעל גיל חמישים, מומלץ לעבור בדיקות עיניים שגרתיות אחת לשנתיים. לאנשים הסובלים מקוצר ראייה גבוה, אשר מגביר את הסיכויים להיווצרות של היפרדות רשתית העין וחורים ברשתית, מומלץ להיבדק אחת לשנה.

כאשר מדובר על קרע קטן, אשר שוליו עדיין צמודים, ניתן להגביל אותו באמצעות לייזר (Photocoagulation), ה-"מלחים" את שולי הקרע. טיפול זה אינו סוגר את הקרע, אך הוא מקטין את הסיכויים להתרחשות התופעה. במקרים בהם ישנה כמות גדולה של נוזל מתחת לרשתית הטיפול המקובל ייעשה באמצעות ניתוח היפרדות רשתית.

ניתוחים להיפרדות רשתית

בטיפול בהיפרדות רשתית ישנם כמה ניתוחים אפשריים שיכולים להוביל לשיפור משמעותי במצבו של המטופל. ניתוח היפרדות רשתית שכיח ופשוט יחסית הוא כאמור ניתוח הלייזר – אך ניתוח זה מתאים רק במצבי קרע קלים יחסית ולא להיפרדות מלאה של הרשתית.

ישנו ניתוח שבו מזריקים גז לחלל הזגוגית כך שהרשתית מוצמדת לדופן העין במיקומה הבריא, ואז מאחים את הרשתית חזרה לדופן עם לייזר. גם זה נחשב ניתוח פשוט יחסית, ואינו מתאים לפעמים במצבים חמורים מאוד.

ניתוח משמעותי יותר, שמתבצע לרוב בהרדמה כללית, הוא ניתוח חיגור שבו משתמשים ברצועה קטנה ומיוחדת שרותמת את הרשתית למקומה הבריא, כך שההשפעה של הקרע ומשיכת הרשתית שמתבצעת בעקבותיו מצטמצמות באופן משמעותי. לאחר ניתוח היפרדות רשתית, זמן החלמה יעמוד לרוב על מספר שבועות, עד שנוזלי העין ממלאים מחדש את חלל הזגוגית והראייה חוזרת למצבה הבריא משכבר.

מה הסיכוי להחלים מהיפרדות רשתית?

ככלל, היפרדות רשתית הוא מצב שבהחלט ניתן להחלים ממנו באופן מלא. הנתונים העדכניים מצביעים על חשיבות הטיפול המונע ואורח החיים הבריא והפעיל, עם 85 אחוזים מהמטופלים שמחלימים באופן מלא לאחר פרוצדורה ניתוחית אחת. בסך הכל, 95 אחוזים מכלל המטופלים שמאובחנים עם היפרדות רשתית מחלימים באופן מלא, כאשר רק אחוז יחסית קטן מהם זקוק ליותר מניתוח או פרוצדורה אחת לתיקון הקרע. כאשר לא מצליחים לטפל בהיפרדות הרשתית, מתעלמים ממנה או שלא מאבחנים אותה בזמן – המצב יכול להידרדר לכדי פגיעה של ממש בראייה, כשהמצב הקיצוני ביותר הוא עיוורון. עד תחילת המאה ה-20 הייתה היפרדות רשתית גורם מוביל לעיוורון בעולם כולו. כיום, זה כבר לא ממש המצב.

מחקרים נוספים וחשובים לא פחות, מצביעים על חשיבות אורח החיים הבריא והטיפול המשלים בעיניים כטיפול מונע. טיפול זה מצמצם באופן משמעותי את הסיכון להיפרדות חוזרת של הרשתית או להיפרדות רשתית בעין השנייה לאחר היפרדות רשתית ראשונה – על אף שהסיכון גבוה יותר לאחר שסבלנו פעם אחת ממצב זה.

נושאפירוט
גורמים1. ניוון של הגוף הזגוגי עקב הזדקנות
2. התכווצות הגוף הזגוגי, הגורמת למשיכה חזקה של הרשתית עד להתרחשות קרע
מאפיינים1. כמעט ואין כאבים
2. כשמדובר על האזורים ההיקפיים של הרשתית, כמעט ואין השפעה על הראייה
תסמינים אפשריים1. הבזקי אור ו/או גופים קטנים (נקודות או קווים) בשדה הראייה
2. מסך שחור ההולך וגדל
3. ירידה בראייה
טיפים חשובים1. בהופעת תסמינים, חשוב מאוד לפנות אל רופא עיניים ולבדוק האם נוצרו קרעים ברשתית
2. אבחון מוקדם של התופעה

חיזוק הרשתית כטיפול מונע לקרע או היפרדות רשתית

אומנם הטיפול המומלץ במרבית המקרים של קרע ברשתית הוא טיפול בלייזר, אך רבים מהפונים לקליניקת Clear מבקשים לעבור טיפול בקליניקה על-מנת למנוע התרחשות מקרים נוספים וגם לשקם את מצב הראייה לאחר ניתוח. בעזרת הכלים העומדים לרשות רפואת עיניים סינית ניתן לשפר את ההזנה של חומרים חיוניים אל עבר הרשתית ובכך להקטין את הסיכון לקרעים נוספים.

הטיפול בקליניקה במקרי היפרדות רשתית אינו פולשני, ללא תופעות לוואי ולרוב אינו בקרבת העין.