היפרדות רשתית וקרע ברשתית

קרע ברשתית (חור ברשתית) גורם לנזק בעובי של הרשתית. הקרע מגדיל את הסיכויים להיווצרותה של היפרדות רשתית, ובמצב חמור עלול אף לגרום לאיבוד הראייה המרכזית.

ראייתך יכולה להשתפר והידרדרות המחלה יכולה להיעצר, בזכות סדרת הטיפולים היעילים ונטולי תופעות הלוואי Clear Vision

לאיתי, תודה על הטיפול המסור. כמובן על שיפור הראייה הדרסטי ועל היחס החם הן ממך והן ממזכירותך. מקווה שהטיפול יעזור בהחלמתי והעיניים ישמרו לאורך זמן בריאות. המון תודה. באהבה, מתי שלכט

כיצד נוצרת היפרדות רשתית או קרע ברשתית העין?

קרע ברשתית, או הפרדות רשתית, עלול להיווצר כתוצאה מניוון של הגוף הזגוגי, חומר שקוף דמוי ג'לי הממלא את חלל העין. כאשר הגוף הזגוגי עובר את התהליך הטבעי של ההזדקנות הוא מתעבה ומתחיל להתכווץ. זה גורם לו להתנתק מן הרשתית. בדרך כלל הגוף הזגוגי מחובר לרשתית באופן רופף ולכן מתנתק ממנה בקלות.

תופעה זו נקראת היפרדות זגוגית אחורית (Posterior Vitreous Detachment), היא נפוצה מאוד בקרב אנשים מעל גיל חמישים ולרוב אינה יוצרת בעיה רפואית או הפרעה לראייה. עם זאת, לעתים הגוף הזגוגי דבוק לרשתית וההתכווצות שלו גורמת למשיכה כה חזקה של הרשתית עד שנוצר קרע. קרע ברשתית עלול להיווצר גם באזורי רשתית דקים במיוחד כתוצאה מקוצר ראייה גבוה ומסיבות נוספות.

בשביל להמחיש – אם נדמה את העין למצלמה, נאמר שהרשתית משולה לסרט הצילום, וכאשר נוצר מצב של היפרדות הרשתית, העין מתפקדת כמו מצלמה שסרט הצילום שבתוכה זז ואינו נמצא במקומו, מה שגורם לתמונה שמתקבלת להיות מעוותת ולא ברורה.

מהם התסמינים להיווצרות חור ברשתית?

חור או קרע ברשתית אינו כואב, ובמקרים בהם הקרע מתרחש באיזורים ההיקפיים של הרשתית כמעט ואין השפעה על הראייה. לעתים אנשים הסובלים מרשתית קרועה רואים הבזקי אור ו/או גופים קטנים (נקודות או קווים) בשדה הראייה.

תסמינים אלו מופיעים גם במקרים של היפרדות זגוגית אחורית ולרוב אינם מצריכים טיפול. עם הזמן המוח לומד להתעלם מהם ורוב האנשים מפסיקים להבחין בהם. אולם חשוב מאוד עם הופעת התסמינים לפנות לרופא עיניים על מנת לבדוק אם נוצרו קרעים ברשתית.

לקט עדויות מטופלים עם מחלות עיניים בתום סדרת טיפולים בקליניקה

האבחון והטיפול בקרעים ברשתית העין

חשוב לטפל בקרע ברשתית בזמן, מאחר ובעת היווצרותו, ישנם סיכויים גבוהים לכך שנוזל הזגוגית יעבור דרך הקרע ויגרום להיפרדות רשתית. מאחר ואין תסמינים ברורים היכולים להבחין בין הפרדות זגוגית אחורית רגילה לבין היפרדות זגוגית אחורית עם קרע ברשתית, מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מיד עם הופעתם של התסמינים הראשונים.

כמו כן מעל גיל חמישים מומלץ לעבור בדיקות עיניים שגרתיות אחת לשנתיים. לאנשים הסובלים מקוצר ראייה גבוה, אשר מגביר את הסיכויים להיווצרות של חורים ברשתית והיפרדות רשתית העין, מומלץ להיבדק אחת לשנה.

כאשר הקרע ברשתית עדיין קטן ושוליו עדיין צמודים, ניתן להגביל אותו באמצעות לייזר (photocoagulation), ה"מלחים" את שולי הקרע. טיפול זה אינו סוגר את הקרע ברשתית, אך הוא מקטין את הסיכויים להיווצרותה של היפרדות רשתית. במקרים בהם ישנה כמות גדולה של נוזל מתחת לרשתית הטיפול המקובל הוא באמצעות ניתוח היפרדות רשתית.

חיזוק הרשתית כטיפול מונע לקרע או היפרדות רשתית

אומנם הטיפול המומלץ במרבית המקרים של קרע ברשתית הוא טיפול בלייזר, אך רבים מהפונים לקליניקת Clear מבקשים לעבור טיפול בקליניקה על-מנת למנוע מקרים נוספים של קרע ברשתית. בעזרת הכלים העומדים לרשות רפואת עיניים סינית ניתן לשפר את ההזנה של חומרים חיוניים אל עבר הרשתית ובכך להקטין את הסיכון לקרעים נוספים.

הטיפול בקליניקה אינו פולשני, ללא תופעות לוואי ולרוב אינו בקרבת העין.