היפרדות רשתית וקרע ברשתית

קרע ברשתית (חור ברשתית) גורם לנזק בעובי של הרשתית. הקרע מגדיל את הסיכויים להיווצרותה של היפרדות רשתית, ובמצב חמור עלול אף לגרום לאיבוד הראייה המרכזית.

ראייתך יכולה להשתפר והידרדרות המחלה יכולה להיעצר, בזכות סדרת הטיפולים היעילים ונטולי תופעות הלוואי Clear Vision

לאיתי, תודה על הטיפול המסור. כמובן על שיפור הראייה הדרסטי ועל היחס החם הן ממך והן ממזכירותך. מקווה שהטיפול יעזור בהחלמתי והעיניים ישמרו לאורך זמן בריאות. המון תודה. באהבה, מתי שלכט

מהם הגורמים להתרחשות היפרדות רשתית או קרע ברשתית העין?

היפרדות רשתית (Retinal Detachment), המכונה גם קרע ברשתית או חור ברשתית, עלולה להיגרם כתוצאה מניוון של הגוף הזגוגי, המהווה חומר שקוף דמוי ג'לי הממלא את חלל העין. כאשר הגוף הזגוגי עובר את התהליך הטבעי של ההזדקנות, הוא מתעבה ומתחיל להתכווץ, וזה גורם לו להתנתק מן הרשתית. בדרך כלל הגוף הזגוגי מחובר לרשתית באופן רופף ולכן מתנתק ממנה בקלות. תופעה זו נקראת היפרדות זגוגית אחורית (Posterior Vitreous Detachment), היא נפוצה מאוד בקרב אנשים מעל גיל חמישים ולרוב אינה יוצרת בעיה רפואית או הפרעה לראייה.

ממה נגרם קרע ברשתית העין?

עם זאת, לעיתים הגוף הזגוגי דבוק לרשתית וההתכווצות שלו גורמת למשיכה כה חזקה של הרשתית עד שנוצר קרע העלול להיווצר גם באזורי רשתית דקים במיוחד כתוצאה מקוצר ראייה גבוה ומסיבות נוספות.

בשביל להמחיש – אם נדמה את העין למצלמה, נאמר שהרשתית משולה לסרט הצילום, וכאשר נוצר מצב של היפרדות רשתית, העין מתפקדת כמו מצלמה שסרט הצילום שבתוכה זז ואינו נמצא במקומו, ודבר זה גורם לתמונה שמתקבלת להיות מעוותת ולא ברורה.

תסמינים של קרע ברשתית העין

חור ברשתית, או קרע ברשתית העין, אינו כואב, ובמקרים בהם הקרע מתרחש באזורים ההיקפיים של הרשתית כמעט ואין השפעה על הראייה. לעיתים אנשים הסובלים מרשתית קרועה רואים הבזקי אור ו/או גופים קטנים (נקודות או קווים) בשדה הראייה.

תסמינים אלו מופיעים גם במקרים של היפרדות זגוגית אחורית ולרוב אינם מצריכים טיפול. עם הזמן המוח לומד להתעלם מהם ורוב האנשים מפסיקים להבחין בהם. אולם חשוב מאוד עם הופעת התסמינים לפנות לרופא עיניים על מנת לבדוק אם נוצרו קרעים ברשתית.

היפרדות רשתית תסמינים ואבחון

תסמיני היפרדות רשתית כוללים הבזקי אור, מסך שחור ההולך וגדל וירידה בראייה. חשוב לבצע אבחון מוקדם של התופעה במטרה לשפר את סיכויי הראייה בהמשך. כשמופיע קרע ברשתית העין, ניתן לטפל בו, ובאמצעות כך למנוע את התרחשות התופעה.

אנו בקליניקה מציעים טיפולים באמצעות רפואה סינית למחלות עיניים הכוללים בין היתר טיפול במצבי אובאיטיס, גלאוקומה ועוד מגוון מצבים שונים.

לקט עדויות מטופלים עם מחלות עיניים בתום סדרת טיפולים בקליניקה

האבחון והטיפול בקרעים ברשתית העין

חשוב לטפל במקרה מסוג זה בזמן, מאחר ובעת היווצרותו, ישנם סיכויים גבוהים לכך שנוזל הזגוגית יעבור דרך הקרע ויגרום להתרחשות היפרדות רשתית. מאחר ואין תסמינים ברורים היכולים להבחין בין היפרדות זגוגית אחורית רגילה לבין היפרדות זגוגית אחורית עם קרע ברשתית, מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים מיד עם הופעתם של התסמינים הראשונים.

כמו כן מעל גיל חמישים, מומלץ לעבור בדיקות עיניים שגרתיות אחת לשנתיים. לאנשים הסובלים מקוצר ראייה גבוה, אשר מגביר את הסיכויים להיווצרות של היפרדות רשתית העין וחורים ברשתית, מומלץ להיבדק אחת לשנה.

כאשר מדובר על קרע קטן, אשר שוליו עדיין צמודים, ניתן להגביל אותו באמצעות לייזר (Photocoagulation), ה-"מלחים" את שולי הקרע. טיפול זה אינו סוגר את הקרע, אך הוא מקטין את הסיכויים להתרחשות התופעה. במקרים בהם ישנה כמות גדולה של נוזל מתחת לרשתית הטיפול המקובל ייעשה באמצעות ניתוח היפרדות רשתית.

נושאפירוט
גורמים1. ניוון של הגוף הזגוגי עקב הזדקנות
2. התכווצות הגוף הזגוגי, הגורמת למשיכה חזקה של הרשתית עד להתרחשות קרע
מאפיינים1. כמעט ואין כאבים
2. כשמדובר על האזורים ההיקפיים של הרשתית, כמעט ואין השפעה על הראייה
תסמינים אפשריים1. הבזקי אור ו/או גופים קטנים (נקודות או קווים) בשדה הראייה
2. מסך שחור ההולך וגדל
3. ירידה בראייה
טיפים חשובים1. בהופעת תסמינים, חשוב מאוד לפנות אל רופא עיניים ולבדוק האם נוצרו קרעים ברשתית
2. אבחון מוקדם של התופעה

חיזוק הרשתית כטיפול מונע לקרע או היפרדות רשתית

אומנם הטיפול המומלץ במרבית המקרים של קרע ברשתית הוא טיפול בלייזר, אך רבים מהפונים לקליניקת Clear מבקשים לעבור טיפול בקליניקה על-מנת למנוע התרחשות מקרים נוספים. בעזרת הכלים העומדים לרשות רפואת עיניים סינית ניתן לשפר את ההזנה של חומרים חיוניים אל עבר הרשתית ובכך להקטין את הסיכון לקרעים נוספים.

הטיפול בקליניקה במקרי היפרדות רשתית אינו פולשני, ללא תופעות לוואי ולרוב אינו בקרבת העין.