לחץ תוך עיני

כדי שנבין מהו לחץ תוך עיני, צריך להכיר את מבנה העין. לעין מבנה כדורי כמעט סימטרי והיא נחלקת לחלק קדמי ואחורי. עצב הראייה יוצא מחלקה האחורי של העין. החלק הקדמי מחולק ללשכה הקדמית וללשכה האחורית. בלשכה האחורית מיוצר נוזל חיוני לתפקודה של העין.

לנוזל זה שני תפקידים:

  1. להכניס לעין חומרי תזונה וחמצן ולסלק ממנה דו תחמוצת הפחמן ותוצרי פסולת נוספים.
  2. לשמור על לחץ עיני תקין.

הלחץ בעין שומר על צורתה והכרחי לתפקוד תקין ולראייה חדה. הדבר דומה ללחץ בצמיג אופניים – ככל שהלחץ יעלה דופן הגלגל תתקשה ותהיה גמישה פחות, ואילו לחץ נמוך מדי יגרום לצמיג לשנות את צורתו ויוריד מאוד את תפקודו.

מה הבעיה עם לחץ תוך עיני גבוה או נמוך מדי?

לחץ תוך עיני נמוך מדי יפגע בחדות ובבהירות הראייה ואילו לחץ תוך עיני גבוה מדי יפעיל לחץ איטי אך קבוע על עצב הראייה. הדבר עלול לגרום לניוון ולתמותה של תאים בעצב הראייה ולאיבוד ראייה חלקי או מלא.

איך ניתן למדוד לחץ תוך עיני?

לחץ תוך עיני נמדד אצל רופא עיניים באמצעות מכשירים שונים, למשל טונומטר. לחץ תוך עיני תקין, בעין בריאה, נע בין 10 ל-21 מ"מ כספית. לצורך השוואה – לחץ דם תקין נע בין 80 ל-120 מ"מ כספית.

הלחץ התוך עיני מווסת באופן טבעי על ידי הגוף וקשור לכניסה ולהפרשה של הנוזל אל העין ולניקוז שלו ממנה. ברגע שהוויסות הטבעי נפגע – הלחץ התוך עיני משתנה.

יש לי לחץ תוך עיני גבוה, מה זה אומר?

לחץ תוך עיני גבוה מקושר פעמים רבות להתפתחות מחלת גלאוקומה. יחד עם זאת, על אף ש-10% מבני ה-40 ומעלה יפתחו לחץ תוך עיני גבוה – רק מעטים מהם יפתחו גלאוקומה והמחלה נקשרת גם לגורמים נוספים, כמו זרימת דם לא תקינה אל העצב. לכן אם אובחן אצלכם לחץ תוך עיני גבוה, אך לא זוהתה פגיעה בשדה הראייה או בעצב הראייה, אין מדובר במחלה. אף על פי כן מדובר בסיכון להתפתחות גלאוקומה.

האם מרגישים את השינוי בלחץ תוך עיני?

על פי רוב לא מרגישים שינויים בלחץ תוך עיני. רק במקרים חריגים וחמורים במיוחד יורגשו דקירות או הפרעות ראייה.

אפשר לחיות עם לחץ תוך עיני גבוה במשך שנים ארוכות מבלי שתתפתח מחלה. יחד עם זאת חיוני להיות במעקב אצל רופא העיניים כדי לוודא שהמצב אכן לא מדרדר.

רופא העיניים יחליט האם מדובר במקרה של לחץ תוך עיני גבוה או בהתפתחות של גלאוקומה. אם פעמיים נמדד לחץ תוך עיני מעל הנורמה אך עצב הראייה נמצא תקין בבדיקות התקופתיות ואין סימנים המצביעים על בעיות אחרות – הרופא יאבחן יתר לחץ תוך עיני. אבחנה כזו דורשת המשך מעקב קפדני ועל פי רוב גם בדיקות נוספות.

טיפול בלחץ תוך עיני

מרבית הרופאים ממליצים על טיפול בעיקר כאשר יש גורמים נוספים להתפתחות גלאוקומה:

  1. גובה הלחץ – ככל שהלחץ גבוה יותר רמת הסיכון עולה.
  2. עובי הקרנית – קרנית דקה מהממוצע גורמת לתוצאה נמוכה יותר מהלחץ האמיתי. בנוסף, קרנית דקה מהממוצע מגדילה את הסיכון לפגיעה בעצב הראייה (ולהיפך).
  3. גיל – ככל שעולה הגיל כך עולה רמת הסיכון ללקות בגלאוקומה.
  4. הסטוריה משפחתית של גלאוקומה.

הטיפול ניתן בטיפות, אך קיימות גם אפשרויות של ניתוח או טיפול בלייזר. בנוסף, ניתן לטפל בתופעה באופן טבעי. טיפול זה כולל שימוש בטכניקות שונות וטבעיות על פי הרפואה הסינית כגון: דיקור, צמחי מרפא, שינויים תזונתיים ועוד. הטיפול הוכח כיעיל למניעת התדרדרות המחלה.

האם הטיפול מונע התפתחות גלאוקומה?

הטיפול אינו מונע לחלוטין את התפרצות המחלה, אך הוא מוריד את הסיכון ללקות בה וחשוב לא פחות – המעקב הקפדני אצל רופא העיניים המאפשר זיהוי מוקדם של המחלה וטיפול מהיר בה. זכרו – זיהוי מוקדם מונע הדרדרות מהירה של גלאוקומה, היכולה להוביל לאובדן ראייה.

כמו כן, כיוון שהעלייה בלחץ תוך עיני לא מורגשת, (אלא במקרים חריגים) הדרך היחידה לזהות את המחלה בשלביה המוקדמים היא על ידי בדיקות מסוימות שעורך רופא העיניים.