ניוון רשתית (Macular Degeneration) – האור בקצה המחלה

אובחן אצלך ניוון רשתית? עתידך בידיך!

ניתן לפנות לטיפול כעת, כדי לנסות לעצור את התפתחות המחלה לשלב הבא.

 

ראייתך יכולה להשתפר, והידרדרות המחלה יכולה להאט, בזכות הטיפולים היעילים ונטולי תופעות הלוואי שמציעה קליניקת Clear Vision לניוון רשתית בכל שלביו – ניוון רשתית יבש וניוון רשתית רטוב. טיפול טבעי בניוון רשתית משלים את הטיפולים שמציעה הרפואה המערבית, אינו פולשני ואינו כרוך בתופעות לוואי.

סדרת הטיפולים המוצעת בקליניקה של איתי שרף משלבת את כל שיטות הרפואה הסינית לטיפול בעיניים על מנת להביא לתפקוד מירבי של רשתית העין שלכם. כל מטופל עובר אבחון מקיף לפני הטיפול, במהלכו ולאחריו – בדיקה אצל רופא העיניים שלו, בכדי לאמוד את השינוי בראייה, כתוצאה של הטיפול.

עדויות מטופלים עם ניוון רשתית בתום סדרת טיפולים בקליניקה
  • עדויות מטופלים בתום סדרת טיפולים בקליניקה
  • עדות מטופל עם ניוון רשתית בתום סדרת טיפולים בקליניקה
  • עדות מטופלת עם ניוון רשתית בתום סדרת טיפולים בקליניקה

ניוון מקולרי גילי (נמ"ג) הוא הגורם השכיח בעולם לאיבוד ראייה

ניוון רשתית העין (ניוון מקולרי) הוא הגורם השכיח ביותר לאיבוד ראייה משמעותי אצל אנשים מעל גיל 50 במדינות המערב.

נתונים נוספים ימחישו לכם עד כמה רבה שכיחות ניוון הרשתית –

  • ניוון רשתית פוגע בכ-10% מהאוכלוסייה מעל גיל 65.
  • 606 מיליון איש מעל גיל 60 חולים בניוון רשתית. עד שנת 2050 מספר החולים במחלה יגדל פי 3 ויגיע ל-2 מיליארד חולים (על-פי הפרסומים האחרונים של האו"ם).
צילום קרקעית העין אצל חולה עם ניוון רשתית

צילום קרקעית העין אצל חולה במחלת ניוון רשתית

מהו ניוון רשתית (AMD) ומתי הוא מתרחש?

ניוון רשתית היא מחלת עיניים הכרוכה באיבוד חדות הראייה, עקב ניוון או מוות של תאים הנמצאים באזור ששמו מקולה.

המקולה הינה שטח קטן מאוד בעין, שחשיבותו רבה, מפני שהוא האזור האחראי על ראייה חדה של פרטים. פגיעה במקולה עלולה לגרום לפגיעה ביכולות חיוניות של האדם, כמו קריאה, זיהוי פרצופים או נהיגה בעוד הראייה ההיקפית שלו נותרת ללא פגם.

המקולה ממוקמת במרכז רשתית העין, מה שמסביר את שמה השני של המחלה – ניוון מקולרי (נמ"ג, Macular Degeneration).

בניוון רשתית לא נגרם עיוורון מוחלט, אלא ראייה לקויה בדרגות חומרה משתנות, משום שבעוד שבמקולה נגרמת פגיעה, הראייה ההיקפית נשמרת.

שחקניות נוספות המעורבות במחלת ניוון הרשתית, מעבר לקולטנים במקולה, הינן שלוש שכבות של רקמות הנמצאות מתחת למקולה: אפיתליום של פיגמנט הרשתית (RPE), קרום על שם ברוך (Bruch's membrance) והשכבה הדמית (Choroid).

מהם הגורמים למחלת ניוון רשתית העין?

ניוון רשתית פוגע באנשים מבוגרים (מעל גיל 60), מכיוון שעם הגיל נפגע תפקוד הרקמות שתפקידן להזין את המקולה, להעביר אליה חמצן ולפנות ממנה פסולת.

אחת מהסיבות לניוון רשתית היא תפקוד לקוי של שכבת הפיגמנט (RPE), המתבטא באספקה לקויה של חמצן מן השכבה הדמית אל המדוכים והקנים. המחסור בחמצן מוביל להתנוונות התאים ואף למותם.

סיבה נוספת לניוון רשתית קשורה בקרום על שם ברוך (Bruch's membrance), המתעבה עם הזיקנה, באופן שמפריע לשכבת הפיגמנט להעביר פסולת מהמדוכים והקנים לשכבה הדמית.

הפרעה זו מסבירה את הצטברות הדרוזנים ברשתית העין (משקעים שומניים צהובים), שהינה סימפטום ידוע של AMD. כלומר, כמות גדולה של דרוזן מעידה על סיכוי גדול לקיום או התפתחות של ניוון מקולרי. למרבה המזל, את הדרוזן ניתן לראות בבירור בבדיקה אצל רופא עיניים, וכך ניתן להיערך בזמן לטיפול במחלה.

ניוון רשתית טיפול – האם יש מענה טבעי?

בשלב היבש תקבלו המלצות לנטילת ויטמינים על ידי הרופא המטפל שלכם, ובשלב הרטוב יוצע לכם טיפול פולשני באמצעות זריקות אווסטין, זריקות לוסטניס או זריקות איליה.

הטיפול בקליניקה ניתן על ידי איתי שרף, מחלוצי המטפלים במחלות עיניים ברפואה סינית, באמצעות שילוב של אקופונקטורה עם התאמת צמחי מרפא. הטיפול על פי נסיון של הרפואה הסינית מסייע בהזרמת חמצן אל המקולה, וכך עוצר את הידרדרות המחלה, משפר את המצב הקיים ומסייע לכם לראות טוב יותר כבר מהשלבים הראשונים.

הטיפול מסייע בשיקום מעבר הדם והחמצן אל רשתית העין, כך שאותם תאים שנפגעו בשל הניוון המקולרי הגילי (נמ"ג), ומנצלים כעת רק אחוזים בודדים מיכולת התפקוד שלהם, "מתעוררים" ואחוזי התפקוד שלהם עולים. הטיפול הזה מאפשר לגוף לעכב את התקדמות מחלת העיניים. הטיפול הטבעי מבוסס על ידע מצטבר של מאות שנים של הרפואה הסינית למחלות עיניים ולא על הידע המדעי המערבי.

בשורה התחתונה, הכלים העומדים לרשות הרפואה הסינית עשויים לשפר לאין ערוך את תפקודם של תאי הרשתית, ובמקרים רבים תוצאות אלה נראות בבירור בבדיקות ראייה שנעשות על ידי הרופא המטפל.

אז אל תתנו למחלתכם להידרדר לשלב הבא. השליטה בידיכם. אם אובחן אצלכם ניוון רשתית, השתמשו בכל האפשרויות העומדות לרשותכם על-מנת לעכב את התקדמות המחלה ולשפר את המצב הקיים.

בבחירתכם לפנות אלינו תוכלו לעזור לחייכם להיראות טוב יותר.

דרוזן בעין – סימן להופעת המחלה

הסימן הראשון המעיד על ניוון רשתית הוא הופעת הדרוזן, שניתן לראות בבדיקת עיניים.

הדרוזנים הינם משקעים שומניים צהובים הנמצאים במקולה. ישנם שני סוגי דרוזנים: הסוג הקשה, הפחות מזיק, והסוג הרך (הגדול יותר), אשר מעיד על קיום מחלת ניוון הרשתית.

הטיפול שמציעה רפואת העיניים המערבית עבור ניוון רשתית יבש

בכל שלב של נמ"ג ישנן שתי אפשרויות שטומן בחובו עתיד החולה – האפשרות הראשונה היא עצירה בהתפתחות המחלה. האפשרות השנייה – התדרדרות המחלה לשלב מתקדם יותר. כדי למקסם את סיכויי האפשרות הראשונה, חשוב להתחיל לטפל בניוון הרשתית כבר עם הופעת הסימפטום הראשון.

על אף חיוניות הטיפול במחלה בשלב ניוון הרשתית היבש, למניעת התדרדרותה, הרפואה המערבית מציעה בשלב זה רק צריכת ויטמינים – פתרון תזונתי בעל יעילות מוגבלת (ראו מאמר בנושא לוטאין).

זוהי אחת הסיבות לכך שניוון רשתית הינו הגורם השכיח בעולם לאיבוד הראייה. הטיפול בניוון רשתית יבש משלב תזונה עשירה בוויטמינים עם הפתרונות היעילים שמציעה רפואת העיניים הסינית – אקופונקטורה, טיפול בצמחי מרפא והמלצות תזונתיות מפורטות לשיפור מצב רשתית העין.

אנו מציעים טיפול כבר בשלב קריטי זה, אשר עשוי למנוע את התדרדרות המחלה, ובמידת הצורך אף לשפר את הראייה.

מחלתם של כ- 10%-20% מהסובלים מניוון רשתית יבש עלולה להתדרדר לשלב הרטוב.

בשלב זה, הגוף מפצה על החסר בחמצן במקולה באמצעות הצמחת כלי דם חדשים בשכבה הדמית, שהינם פתולוגיים. תופעה זו נקראת ניוון רשתית רטוב נאו וסקולרי (CNV).

כלי הדם החדשים גדלים לעבר הרקמה על שם ברוך (Bruch's membrance). דפנות כלי הדם הללו חלשות ושבירות, ולכן דולפים מהם נוזלים ודם אל המקולה ותחת המקולה. הדבר מוביל לאיבוד ראייה פתאומי וחמור, שעלול להסתכם באיבוד מלא של הראייה המרכזית.

טיפול הרפואה המערבית עבור ניוון רשתית רטוב

בשלב ניוון רשתית רטוב מציעה הרפואה המערבית טיפול באמצעות זריקות אווסטין/לוסנטיס/איליה (ראו מאמר בנושא זריקות אלו), המיועד לעצור את צמיחת כלי הדם הפתולוגיים.

עוד מגיעים לקליניקה חולים המשלימים את הטיפול בזריקות עם טיפול ברפואה סינית.

מטרת הטיפול לשפר את זרימת הדם לכיוון הרשתית, באופן שעוצר את צורך הגוף בייצור כלי הדם הפתולוגיים, ולכן מוריד את הצורך בזריקות אווסטין, לוסנטיס או איליה.

טיפול במחלות עינייםאחת ההתמודדויות הקשות ביותר עבור אנשים החולים בניוון רשתית היא חוסר הידיעה, המייצר תחושה של אוזלת יד.

לאחר הופעת הסימפטום הראשון, אין שום אפשרות לדעת באיזו מהירות ולאיזה דרגה תתפתח המחלה. התפתחות המחלה שונה מאדם לאדם, ומעין אחת לעין השנייה.

ישנן אפשרויות רבות להתפתחות המחלה. חולה בניוון רשתית יכול להיעצר במשך שנים בשלב ניוון הרשתית היבש, כמעט ללא תסמינים, ויום אחד לקום בבוקר עם שינוי משמעותי בראייה, אשר עלול להעיד על מעבר לניוון רשתית רטוב.

אדם לוקה ניוון רשתית במצב דומה בשתי העיניים עשוי לעבור התפתחות שונה בכל אחת משתי העיניים, כאשר בעין אחת המחלה תתפתח לאט מאוד, ואילו בעין השנייה היא תתפתח מהר מאוד, עד לאיבוד ראייה מרכזי משמעותי בתוך שבועות אחדים.

כאשר מתחולל איבוד ראייה מרכזי, נדרשת התמודדות קשה עם הפגיעה בקשרים הבין-אישיים, הנובעת מאיבוד היכולת לזהות פנים של אנשים.