נוירופתיה אופטית

נוירופתיה אופטית, שהסוג המרכזי שלה הוא נוירופתיה אופטית איסכמית, הינה מצב רפואי מורכב שכולל פגיעה בעצב הראייה, וכתוצאה מכך גם באיכות הראייה. מדובר במחלה שיכולה להיגרם כתוצאה ממספר גדול של גורמים, וכיום עדיין אין לה טיפול יעיל באופן מלא. במצב של ירידה בראייה לאורך זמן, חשוב להכיר את התסמינים של נוירופתיה אופטית ואת הגורמים לה, ולנקוט בצעדים שיכולים לעכב את התפתחות המחלה והפגיעה בראייה הנוצרת בעקבותיה.

מהי נוירופתיה אופטית?

נוירופתיה אופטית היא למעשה לא מחלה אחת, אלא קבוצה של מחלות ומצבים רפואיים בעלי מכנה משותף אחד – נזק שנגרם לעצבי הראייה. מדובר בשני עצבים גדולים שיוצאים ישירות מתוך המוח ואחראים על עיקר פעולת הראייה ברמה המוחית.

פגיעה בעצב ראייה אחד או בשניהם היא במרבית המקרים פגיעה הדרגתית המשתרעת על תקופה ממושכת, שלאורך חלקים רבים ממנה יתכן והמטופל לא מבין כלל כי ראייתו נפגעת. הפגיעה הראשונית תהיה בדרך כלל בראיית הצבע בעין הפגועה, כאשר גם כאן לעיתים הפגיעה לא תהיה מורגשת אלא במצבים בהם רק העין הפגועה פקוחה. המצב הסופי של נוירופתיה אופטית יכול להיות עיוורון מוחלט, במיוחד לאור העובדה שעדיין אין טיפולים יעילים במיוחד במצב הכרוני הזה.

נוירופתיה אופטית איסכמית

למרות שיש יותר מסוג אחד של נוירופתיה אופטית, והגורמים לה יכולים להיות רבים, הסוג המרכזי שבו חשוב להתמקד הוא נוירופתיה אופטית איסכמית. במצב זה, הגורם לנוירופתיה ולפגיעה בראייה הוא פגיעה בכלי הדם המזינים את עצבי הראייה. זה קורה לרוב בשל שינויים ניווניים הקשורים לגיל מבוגר או בשל הידרדרות של מחלות וסקולריות עקב יתר לחץ דם, סוכרת, עישון או פרופיל שומנים גבוה. במצבים אלה, ההזנה של כלי הדם את עצבי הראייה מידרדרת, והם מתחילים לעבור תהליך של התנוונות ושל איסכמיה – מוות תאי בשל העדר אספקה דמית. נוירופתיה אופטית מסוג זה היא תהליך הדרגתי ומתמשך, שלא ניתן לעצור אותו באופן מלא, אך בהחלט ניתן לעכב באופן משמעותי את התפתחותו על ידי טיפול בגורמי הסיכון המובילים אליו, בשיטות של רפואה מערבית או של רפואה סינית למחלות עיניים.

גורמים וגורמי סיכון לנוירופתיה אופטית

לנוכח העובדה שנוירופתיה אופטית אינה מחלה אחת אלא מגוון רחב של מצבים, לרבות נוירופתיה איסכמית, הרי שגם אין לה גורם אחיד, אלא קבוצה גדולה של גורמים ישירים וגורמי סיכון שמעלים את הסיכוי להתפתחותה. בין הגורמים האלה ניתן למנות:

  • גיל מבוגר – במרבית המקרים מדובר במחלה של הגיל המבוגר, שנגרמת עקב תהליכים ניווניים שמתרחשים עם הזמן בעצב הראייה ובכלי הדם המזינים אותו.
  • גורמי סיכון וסקולריים – בין גורמי הסיכון שמובילים לפגיעה בכלי דם ולהיווצרות טרשת של כלי דם קטנים נכללים סוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול מוגבר, השמנה, עישון ודום נשימה בשינה.
  • מחלות כלי דם דלקתיות או כרוניות.
  • גידולים בחלל העין.
  • דלקות כרוניות או אוטואימוניות של כלי הדם ושל סיבי העצב.
  • פציעות וטראומות של חלל העין ושל עצבי הראייה.

טיפול נוירופתיה איסכמית באמצעות רפואה סינית בקליניקה של איתי שרף

נוירופתיה אופטית איסכמית היא מצב מורכב שיכול בסופו של דבר להוביל לעיוורון. ולמרות שאין תרופה או ניתוח שיכולים לרפא נוירופתיה איסכמית, ישנם צעדים בהם ניתן לנקוט בכדי להאט את התקדמות המחלה ואת הפגיעה שלה בראייה.

בקליניקה של איתי שרף מבצעים מגוון רחב של טיפולים מעולם הרפואה הסינית למחלות עיניים, עם ניסיון רב בטיפול במחלות עיניים ניווניות וחריפות. אם אתם סובלים מנוירופתיה אופטית איסכמית, אוטם של עצב הראייה, ניוון רשתית או מצב רפואי אחר, צרו קשר עם הקליניקה של איתי שרף ותוכלו להבין כיצד ניתן להתמודד בצורה טובה וטבעית יותר עם התקדמות המחלה ואובדן הראייה.​


    לפרטים ויצירת קשר: 077-2004961