רטינופתיה סוכרתית – Diabetic Retinopathy – DR

אובחנת כחולה במחלת רטינופתיה סוכרתית?

פנה לקליניקת איתי שרף לקבלת טיפול שעשוי להאט את התדרדרות המחלה ואף להביא לשיפור בראייתך.

 

סדרת הטיפולים Clear Vision לטיפול ברטינופתיה מסייעת בטיפול ברשתית העין אצל חולי סכרת.

רטינופתיה סוכרתית הינה מחלה שחולי סוכרת עלולים לסבול ממנה כחלק מסיבוכי המחלה. רבים מהחולים יפתחו רטינופתיה סוכרתית לאחר כחמש עד עשר שנים בהן הם חולים בסוכרת.

רטינופתיה סוכרתית – גורמי סיכון:

 • משך זמן ארוך של מחלת הסוכרת
 • היסטוריה משפחתית
 • חוסר איזון במשק הסוכר בגוף
 • מחלות נלוות, כגון: יתר לחץ דם, אי ספיקת כליות וכד'
 • השמנה וחוסר פעילות גופנית
 • עישון

רטינופתיה סוכרתית עלולה לגרום לאיבוד ראייה בדרגות שונות – עד לעיוורון מוחלט – עקב שינויים בכלי הדם ברשתית העין.  

הפגיעה בכלי-הדם באה לידי ביטוי בשני אופנים:

 1. צמיחה של כלי-דם פתולוגיים ברשתית – מאחר שכלי-דם אלו שבירים, דם דולף מהם אל מרכז העין וגורם לטשטוש ראייה.
 2. דליפה של נוזלים אל עבר מרכז הרשתית ולגוף הזגוגי – מרכז הרשתית הינו החלק האחראי על חדות הראייה, כשמצטברים בו נוזלים הם גורמים לטשטוש ראייה ולהיווצרותה של בצקת מקולרית.

ניתן לחלק את קצב התקדמות המחלה לארבעה שלבים. שלושת השלבים הראשונים של הרטינופתיה שייכים לשלב הלא שגשוגי של המחלה, ואילו השלב האחרון שייך לשלב השגשוגי שלה:

 1. המצב הקל של השלב הלא שגשוגי – כלי-הדם ברשתית מפתחים מעין בליטות זעירות (מיקרואנוריסמות) שדולף מהן נוזל (Exudation).
 2. המצב המתון של השלב הלא שגשוגי – מתחילה חסימה של כלי-הדם אשר מזינים את הרשתית.
 3. המצב המתקדם של השלב הלא שגשוגי – נוצרת איסכמיה באזורים שונים עקב גדילה בכמות כלי-הדם אשר נחסמים. אזורים אלו משדרים לגוף על מצוקת חמצן.
 4. השלב השגשוגי – הגוף מצמיח כלי-דם חדשים בעקבות מצוקת החמצן שנוצרה באזורי האיסכמיה ברשתית. כלי-הדם החדשים שנוצרו הינם כלי-דם פתולוגים.  כלי-דם אלו צומחים על-פני הרשתית, או מהרשתית אל תוך חלל הזגוגית, ומאחר שהם פריכים ושבירים דם עשוי לדולף מהם אל עבר הרשתית והגוף הזגוגי ולפגוע בראייה.
לקט עדויות מטופלים עם מחלות עיניים בתום סדרת טיפולים במרפאה

עקרונות הטיפול ברטינופתיה סוכרתית ברפואה הסינית

ברפואה הסינית למחלות עיניים מטפלים בכל שלב על-פי מצבו הכללי של המטופל ועל-פי הסימפטומים הקיימים, כגון: דימום, בצקת והפרשות, כאשר יש לעשות אבחנה מבדלת בין סוגי ההפרשות ("רכות" או "קשות") וכו'.

ככל שמצליחים בעזרת טיפול נכון לשלוט ברטינופתיה הסוכרתית ובסימפטומים שלה,  כך ניתן למקד יותר את הטיפול בשורש הבעיה, כלומר, בגורמים להיווצרותה של המחלה, ולהפחית את הסיכון להתקדמותה.

אחת המטרות המרכזיות בטיפול בשורש המחלה היא לגרום לכך שאספקת הדם אל עבר הרשתית וברשתית עצמה תהיה מספיק טובה על-מנת שלא יווצרו אזורים עם תת-אספקה של חמצן (איסכמיה), דבר המוביל בסופו של דבר את הגוף לייצר כלי-דם פתולוגיים, שהם הגורמים לפגיעה החמורה ברשתית ובראייה של המטופל הסובל מרטינופתיה סוכרתית. 

טיפול ברפואת סינית למחלות עיניים

הטיפול הקונבנציונלי המקובל במצבים בהם יש דימום הוא טיפול פולשני באמצעות זריקות אווסטין, לוסנטיס או איליה.

הטיפול ברפואת סינית למחלות עיניים מסייע בשיפור את זרימת הדם לרשתית, באופן שעוצר את הצורך של הגוף בייצור כלי דם פתולוגיים, ולכן מנסיוננו מומלץ מאוד לשלבו עם הטיפול הקונבנציונלי.

כאמור, יש לבצע אבחנה מבדלת לכל מטופל, כאשר במקרים רבים יופיע הצורך לחזק את הצ'י והיין ולהניע דם במרידיאנים ובהסתעפויות בעזרת צמחים שיש להם זיקה לעיניים.

רטינופתיה סוכרתית וצמחי מרפא

עם זאת, חשוב לבחון בכל שלב של המחלה את עוצמת הנעת הדם הדרושה, כאשר בדרך כלל בשלבים ההתחלתיים של הרטינופתיה ניתן להניע דם בעזרת צמחים מניעי דם בעלי השפעה חזקה יחסית, ואילו בשלבים מאוחרים יותר, ובפרט בשלבים בהם גדלים כלי-דם פתולוגיים שבירים ופריכים, יש לבחון היטב את הצורך בהנעת דם, ואם יש צורך בכך, להוריד את המינון של הצמחים מניעי הדם ולבחור את הצמחים המתאימים, כלומר אלו אשר עוצמת הנעת הדם שלהם אינה חזקה יתר על המידה.

הטיפול ברטינופתיה סוכרתית באמצעות צמחי מרפא ואקופונקטורה עשוי להועיל מאוד. אם מתחילים לטפל בשלבים הראשונים של המחלה (השלב הלא שגשוגי), שבו נדירים המקרים בהם מגיעים למצב של עיוורון מוחלט, ניתן לסייע ולעקב את התקדמות הרטינופתיה לשלבים מתקדמים יותר, שבהם יש, כאמור, אובדן ראייה משמעותי.

הטיפול ברטינופתיה סוכרתית בעזרת סדרת Clear Vision מתאים לחולים ברטינופתיה סוכרתית.