אוטם של עצב הראייה – דרכי טיפול במחלה

חווים ירידה חדה בראייה, סובלים מכאבי ראש, או כאבים סביב העין? יכול להיות שאתם סובלים מאוטם של עצב הראייה. הטיפול הטבעי מציע פתרונות אפקטיביים של טיפול מניעתי וחיזוק הגוף בכלל, ועצב הראייה בפרט.

מה זה אוטם עצב הראייה?

מדובר באחת הסיבות השכיחות ביותר לאיבוד ראייה פתאומי המתרחש בקרב קשישים או גיל הביניים, כשהנזק השכיח היותר הוא חוסר במחצית שדה הראייה התחתון.

המחלה נחלקת לשני סוגים: Arteritic Aion ו – Non Arteritic Aion, או Naion.

Arteritic Aionהצורה החמורה יותר של המחלה הנובעת מדלקת של כלי דם ופוגעת לרוב בחולים מגיל 55 ומעלה, בעיקר נשים. הדלקת בכלי הדם פוגעת בכלי דם בכל הגוף, ובהם גם בכלי הדם שמספקים דם לעין ולעצב הראייה.

במצב כזה יחווה החולה ירידה חדה בראייה, עד לאובדן מלא שלה, מלווה בכאבי ראש, או כאבים מסביב לעין.

Naionזוהי הצורה השכיחה של המחלה. היא לא קשורה למחלה סיסטמית (מערכתית) אשר מערבת מספר איברים בגוף ושכיחה בעיר בקרב מבוגרים, על אף שיכולה להופיע גם בגילאים מוקדמים יותר.

המחלה פוגעת באופן שווה בגברים ובנשים ולרוב גורמת לירידה קלה בראייה. בקרב צעירים סוכרתיים היא עלולה לגרום לעיוורון.

לקט עדויות מטופלים עם מחלות עיניים בתום סדרת טיפולים בקליניקה

תסמיני המחלה

אוטם בעצב הראייה יגרום לירידה חדה בראייה, לרוב בעין אחת. יתכן ויגרמו גם כאבי ראש בצד העין הפגועה. כמו כן, התסמינים השכיחים ביותר הם חוסר במחצית שדה הראייה התחתון.

גורמים למחלה

אוטם של עצב הראייה נגרם, ברוב המקרים, בשל הפרעה פתאומית בזרימת הדם לחלק הקדמי של עצב הראייה (ראש עצב הראייה). במצב של Naion, צורה לא דלקתית של הופעת האוטם, קיימת ירידה חדה וזמנית בזרימת הדם לראש העצב, מבלי שתהיה חסימה ממשית לעורקים אלו.

הירידה יכולה לנבוע מירידה בלחץ הדם, למשל במצבי הלם או טראומה, מעלייה החדה בלחץ התוך עיני, או משניהם. משמעות הדבר היא שכדי שירידה זמנית בלחץ הדם תגרום לנזק בעצב הראייה, נדרשים מספר גורמים שיגרמו לכך, למשל סוכרת, יתר לחץ דם ורמת שומנים גבוהה בדם, יכולים להיות, על פי מחקרים, גורמים לאוטם של עצב הראייה בצורת Naion.

מחקרים מצאו גם קשר בין עישון ומחלות כלי דם למחלה. כמו כן נמצאה שכיחות יתר של המחלה בקרב חולים הסובלים מהפרעות נשימה בשינה וקיימת גם אפשרות לקשר בין נטילת תרופות הניתנות לחולי לב לבין הופעת המחלה.

יצוין שהמחלה שכיחה יותר בקרב אנשים בעלי עצב ראייה קטן, בו קיימת צפיפות סיבים גבוהה.

טיפול באוטם עצב הראייה

בגישה המערבית לא קיים טיפול ספציפי באוטם עצב הראייה בצורתו הלא דלקתית (Naion), מאחר וקשה להגדיר את הגורמים למחלה ולטפל בהם. ההתמקדות היא במציאת גורמי סיכון עיקריים, למשל סוכרת, רמות שומנים גבוהות בדם או יתר לחץ דם, ולטפל בגורמים עצמם.

הטיפול הטבעי באוטם עצב הראייה עשוי לתת מענה נקודתי שיטפל בגורמים האפשריים למחלה ובטיפול מניעתי שיסייע במניעת התדרדרותה.

בשלב הראשון של הטיפול, הדגש הוא לרוב בשיפור זרימת הדם אל עבר עצב הראייה במטרה לשקם את הסיבים בעצב הראייה שנפגעו ושגורמים לירידה בראייה.

הטיפול הטבעי מבוסס על הרפואה הסינית וכולל, בין היתר, דיקור סיני שמחקרים מצאו שיש בו יכולת ממשית ומוכחת בשיפור התסמינים, זרימת הדם וחיזוק הגוף.

בסיס התורה ברפואה הסינית הוא לפתור את הבעיה מהשורש, כלומר לאתר את הגורמים שאחראיים לבעיה ולמגר אותם, כשהטיפול מתמקד בסימפטום, במקביל לגורמים לו.

איתי שרף הוא מראשוני המטפלים במחלות עיניים באמצעות הרפואה הסינית בישראל. ניסיונו הרב נרכש בארץ ובעולם, תוך התמחות אצל טובי המומחים בתחום.

אנחנו מזמינים אתכם לסדרת טיפולים המותאמת אישית לכל מטופל, בהתאם לאבחון המקיף והמדוקדק שיעבור ולחומרת המחלה. באמצעות הטיפול איכות החיים ולמנוע את התדרדרות המחלה. הטיפול בקליניקה הוא טבעי ומבוסס על עקרונות הרפואה הסינית, כטיפול משלים לטיפול המערבי.

*מחקר על יתרונות הדיקור הסיני בטיפול באוטם של עצב הראייה פורסם ב-Healthcare Medicine Institute.