גלאוקומה (ברקית): גורמי סיכון, אבחון ודרכי טיפול

אם אובחנת כחולה גלאוקומה, אתה ודאי חש תסכול רב מהפגיעה בראייתך, מתופעות הלוואי ומהפגיעה המתמשכת באיכות חייך.

טיפות העיניים שקיבלת במרפאה, עשויות לאזן את הלחץ התוך עיני, אולם למרבה הצער, הטיפול באמצעותן אינו מונע באופן ודאי את התדרדרות המחלה. טיפול בגלאוקומה בעזרת רפואה סינית הוא טיפול אפקטיבי ללא תופעות לוואי אשר בשילוב עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי עשוי למנוע את התדרדרות המחלה.

איתי, תודה על כל העזרה בהורדת הלחץ! מי יתן וזה רק ימשיך ככה! תודה על ההשקעה, המסירות והרצינות. בהחלט מועיל ומשפר! שרק ימשיך ככה! אמן! דנה

גלאוקומה (ברקית) הינה מחלת עיניים כרונית, אשר גורמת נזק לעצב הראיה. במקרים רבים המחלה אינה מאובחנת עד אשר יש פגיעה משמעותית בשדה הראיה. מדובר במחלת עיניים שכיחה לגמרי, בין 2%-3% האוכלוסיה הכללית וכ- 10% מהאוכלוסיה המבוגרת סובלים מהמחלה. למידע על טיפול במחלה – לחץ כאן.

לעיתים הפגיעה בעצב הראיה נגרמת עקב עליה בלחץ התוך עיני, אך לא לכל מי שסובל מלחץ תוך-עיני מוגבר יש גלאוקומה. במצב תקין מיוצר באופן קבוע בעין נוזל מיימי (מי-הלשכה), אשר מנוקז מהעין באופן קבוע, כך שתמיד ישנה אספקה חדשה וקבועה בכמות הנכונה. הנוזל מנוקז מהעין דרך פתח (תעלה) הנמצא בין הקשתית לקרנית. ישנם מצבים בהם מיוצרת כמות גדולה מדי של מי-לשכה והניקוז מהעין אינו מהיר מספיק בכדי לשמור על לחץ-תוך עיני תקין.

אפשרות נוספת הינה מצב בו ישנה הפרעה מכנית בתהליך הניקוז עצמו, מה שגורם לכך שהנוזלים אינם מנוקזים בקצב המתאים על-מנת לשמור על לחץ-תוך עיני תקין.

מה נחשב ללחץ תוך עיני גבוה?

לחץ תוך עיני נורמלי נע בין 22-10 מילימטר כספית, אך ברוב מקרי הגלאוקומה הערכים גבוהים מערכים אלו.

האם לחץ תוך עיני גבוה מלווה בתסמינים מיוחדים?

לרוב, אנשים שסובלים מלחץ תוך עיני גבוה לא ירגישו תסמינים מיוחדים. במקרים חריגים, כשערכי הלחץ גבוהים במיוחד עשויים לחוש כאבים בעין, דקירות או חוסר חדות בראייה. הלחץ התוך-עיני הוא מגורמי הסיכון העיקריים להתפתחות גלאוקומה, ולכן המעקב והבדיקות התקופתיות חשובות מאוד לצורך אבחון מוקדם של המחלה, לצד טיפול להורדת לחץ תוך עיני גבוה.

ממצאים קליניים נוספים של המחלה כוללים: זווית (מקום הניקוז של נוזל העין) פתוחה, קעור פתולוגי של ראש עצב הראיה ונזק לשדה-הראיה.

גורמי סיכון לגלאוקומה

גורמי סיכון מדרגה גבוהה להתפתחות גלאוקומה בעיניים הינם:

 • לחץ תוך עיני מוגבר.
 • גיל – ככל שהגיל עולה כך הסיכון גדל.
 • הסטוריה משפחתית (בעיקר קירבה מדרגה ראשונה).
 • גזע – אנשים ממוצא אפריקאי.
 • Cupping>50%.
 • קרנית מרכזית בעובי של פחות מ- 555 מיקרון.

גורמי סיכון נוספים: גבר, מיופיה (קוצר ראיה), סוכרת, לחץ דם גבוה, עיניים שעברו ניתוחים ו/או חבלה עינית, הפרעת נשימה חסימתית בשינה (SDB), מיגרנה, שימוש בסטרואידים.

כיום מבינים כי לחץ-תוך עיני מוגבר הינו גורם משמעותי במחלת הגלאוקומה אך אינו הגורם הפאתוגנטי היחיד. גורמים נוספים המצביעים עליהם כגורמי סיכון להיווצרות מחלת הגלאוקומה הינם:

 • איסכמיה בעצב הראיה – אספקה לקויה של דם אל אזור עצב הראיה ולאזור הלמינה קריברוזה.
 • אפופטוזה (מוות מכוון של תאים) – זירוז התהליכים האפופטוטיים של תאי הגנגליון ברשתית והאקסונים שלהם ע"י חומרים טוקסיים.
 • נזק אוטואימוני הגורם להרס תאי הגנגליון ברשתית.

האם קיימים סיבוכים נוספים לגלאוקומה?

הסובלים מגלאוקומה, ובעיקר גברים עלולים לסבול גם מהפרעות אחרות כמו: מיופיה (קוצר ראיה), סוכרת, לחץ דם גבוה, עיניים שעברו ניתוחים ו/או חבלה עינית, הפרעת נשימה חסימתית בשינה (SDB), מיגרנה, שימוש בסטרואידים. לצד אלו ניתן להוסיף גם אולקוס, מחלות כבד ויתר שומנים בדם.

מתי כדאי להבדק?

גלאוקומה בעין (ברקית) היא מחלה שעלולה להתדרדר ולהסתבך. אבחון מוקדם יכול לסייע רבות במניעת התדרדרות המחלה, במיוחד אחרי בדיקת הלחץ התוך עיני, מאחר והפחתת לחץ זה עשויה לעכב, ולעתים אף למנוע, את התקדמות המחלה.

חשוב ללכת להבדק במקרים הבאים:

 • יש גלאוקומה ידועה בקרב אחד, או יותר, מבני המשפחה
 • עברתם את גיל 40. במקרה של הסטוריה משפחתית של גלאוקומה, מומלץ להבדק כבר בשנות העשרים מדי שלוש עד חמש שנים ומגיל ארבעים מדי שנתיים. לאחר גיל ששים וחמש מומלץ להבדק מדי שנה.
 • אתם סובלים ממיופיה – קוצר ראיה, או לחלופין היפראופיה – רוחק ראייה.
 • אתם סובלים ממחלות וסקולריות שונות, למשל יתר לחץ דם, מחלת לב, סוכרת, מיגרנות
 • הקרנית המרכזית בעיניכם דקה.

איך מאבחנים גלאוקומה?

כחלק מתהליך האבחון, המתבצע על ידי רופא העיניים, נעשית בדיקה למדידת הלחץ התוך עיני. בנוסף, האבחון כוללה בדיקת של עצב הראייה המתבצעת באופן ויזואלי ובדיקה של שדה הראייה המתבצעת באופן ממוחשב.

דרכי הטיפול בגלאוקומה

הטיפול נעשה באמצעות טיפות עיניים או כדורים, ובמקרים מסוימים באמצעות קרני לייזר או הפנייה לניתוח. מטרת הטיפול היא להפחית את הלחץ התוך עיני, במטרה לעכב, או לעצור, את התקדמות המחלה. סוג הטיפול נקבע על ידי הרופא, בהתאם לסוג הגלאוקומה ודרגת חומרה אצל המטופל.

ברוב המקרים טיפות עיניים הן יעילות בהפחתת הלחץ התוך עיני. במקרים אקוטיים בהם הלחץ לא ניתן לאיזון באמצעות טיפות עיניים או כדורים, הפתרונות הם טיפול בלייזר או ניתוח:

טיפול בלייזר: מדובר בהליך זעיר פולשני המשתמש בקרן לייזר בלבד. מטרת ההליך היא להפחית את הלחץ התוך עיני. מדובר בלייזר פחמן דו חמצני שמאפשר נידוף הדרגתי של חלק מלובן העין, עד שהנוזל התוך עיני מפעפע אל מחוץ לעין. התהליך אינו פוגע בגלגל העין, הלייזר יוצר ערוץ ניקוז וכתוצאה מכך יורד הלחץ, והתהליך עצמו מתבצע בהרדמה מקומית, ואורך כחצי שעה.

ניתוח כירורגי: ניתוח פולשני שמטרתו אף היא להפחית את הלחץ התוך עיני. קיימים שלושה סוגי ניתוחים כירורגיים, והבחירה תיעשה על פי המלצת הרופא, בהתאם לדרגת המחלה ונתונים נוספים, כמו גיל המנותח, הסטוריה רפואית וכדומה, ובהתייעצות עימו.

ניתוח פילטרציה (Trabeculectomy) : הניתוח השכיח ביותר. בניתוח זה המנתח יוצר עוקף למערכת הסתומה. דרך עוקף זה הנוזלים מנוקזים אל מחוץ לעין.

ניתוח להשתלת צינורית ניקוז: מיועד למקרי גלאוקומה קשים יותר. בניתוח זה משתיל המנתח צינורית ניקוז, כשאת סוג הצינורית קובע הרופא המנתח.

ניתוח קריותרפיה (הקפאה): ניתוח נדיר למדי ומתבצע במקרי גלאוקומה חמורים במיוחד. בניתוח הורסים, באמצעות הקפאה, את האיבר שאחראי לייצור נוזלי העין. זהו ניתוח לא שכיח ומהווה את האופציה האחרונה להורדת הלחץ התוך עיני, ורק אחרי שנסיונות אחרים לא צלחו.

כיצד הרפואה הסינית משתלבת בטיפול במחלה?

 • הרפואה הסינית מציעה פתרונות להורדת לחץ תוך עיני גבוה.
 • בנוסף לטיפול המערבי, הרפואה הסינית למחלות עיניים מציעה טיפול שמתייחס לגורמים שעלולים לזרז את התקדמות המחלה.
 • הרפואה הסינית מסייעת בטיפול בתסמיני המחלה כגון: לחץ דם גבוה וערכים גבוהים של כולסטרול.

לקליניקה של איתי שרף נסיון רב בעצירת התדרדרות מחלת הגלאוקומה ובשיפור ראייתם של הסובלים מן המחלה.

יצירת קשר