אווסטין ולוסנטיס לטיפול במחלת רשתית

באתי סקפטי ויצאתי מופתע !!! הופסקו לחלוטין זריקות אווסטין שקיבלתי בבית החולים שערי צדק בירושלים. OCT מראה ירידה בהצטברות הנוזלים ברשתית. בתודה עמוקה, דוד רייכרט.

הרופא המליץ לך על זריקת אווסטין או זריקת לוסנטיס לטיפול במחלת רשתית כדוגמת ניוון רשתית (AMD) רטוב או בצקת ברשתית? על אף שזהו הטיפול העיקרי המוצע על ידי הרפואה הקונבנציונלית לטיפול במחלות רשתית, כדאי שתדעו שטיפול מסוג זה אינו בהכרח מספיק, לא תמיד עוזר, ומניסיוננו מומלץ להשתמש בו בשילוב עם טיפול יעיל , כדוגמת זה המוצע בקליניקת Clear.

מדוע משתמשים באבסטין ולוסנטיס לטיפול במחלת רשתית?

זריקות אבסטין ולוסנטיס מונעות צמיחה של כלי דם פתולוגיים, שהיא תופעה המתרחשת בעקבות מחלות רשתית שונות, ובמיוחד ניוון רשתית רטוב. אצל חולי ניוון רשתית רטוב, נגרם מחסור בחמצן במקולה, שהיא חלק המצוי במרכז הרשתית, ומכיל תאים האחראים על חדות הראייה.

המחסור בחמצן במקולה מייצר צורך מוגבר של הגוף בהזרמת חומרים חיוניים וחמצן אל עבר הרשתית. אותו צורך מעורר בגוף הפרשת חומר בשם VEGF, שמצמיח כלי דם פתולוגיים – דפנותיהם חלשות ושבירות, ולכן דולפים מתוכם דם ונוזל מתחת ולתוך המקולה, וכך נוצר איבוד ראייה פתאומי וחמור.

תופעת צמיחת כלי הדם הפתולוגיים קרויה (CNV (Choroidal Neo Vascularization. זריקות אבסטין או לוסנטיס מונעות את הפרשת החומר הגורם לצמיחת כלי הדם (VEGF).

רופאים רבים משתמשים בזריקות אבסטין או לוסנטיס גם לטיפול בבצקת ברשתית. טיפול זה אינו תמיד מצליח, ולכן ישנם מקרים בהם מטופלים מגיעים לקליניקת Clear עם בצקת בעין במצב מתקדם, לאחר זריקות אבסטין או לוסנטיס אחדות שלא שיפרו את מצבם. הטיפול בקליניקת Clear, עשוי להביא לשיפור בבצקת ולגרום לשיפור מרשים בחדות הראייה, הנפגעת אצל חולי בצקת ברשתית.

עדויות מטופלים עם מחלות רשתית בתום סדרת טיפולים בקליניקה
  • טיפול בבצקת ברשתית העין
  • איתי שרף - רפואת עיניים סינית
  • איתי שרף - רפואת עיניים סינית

יתרונות הטיפול במחלות רשתית בקליניקה

אין צורך להפסיק את הטיפול בזריקות על מנת להתחיל את הטיפול בקליניקת Clear. אפשר, וזוהי אף המלצתנו, לבצע את שני הטיפולים במקביל.

  • שיפור זרימת החמצן – ברפואת עיניים סינית הטיפול מתמקד בשיפור זרימת הדם אל עבר הרשתית. כאשר זרימת הדם אל עבר הרשתית חוזרת להיות תקינה, חמצן וחומרים חיוניים אחרים מגיעים אל העין, ולכן כלי הדם הפתולוגיים, שצמחו עקב מחסור בחמצן, עשויים להפסיק לצמוח, ואז אין צורך באווסטין/לוסנטיס.
  • בלי תופעות לוואי – הטיפול ברפואת עיניים סינית אינו כרוך בתופעות לוואי.
  • רואים תוצאות – חולי ניוון רשתית רטוב ובצקת ברשתית המטופלים בזריקות אווסטין/לוסנטיס, שמצבם לא השתפר בעקבות הזריקות, מגיעים לשיפור מרשים במצבם עקב הטיפול בקליניקת Clear.
  • בניגוד לזריקות אווסטין/לוסנטיס, הטיפול במחלות עיניים באמצעות רפואת העיניים הסינית אינו פולשני, ולרוב אינו בקרבת העין.

האם קיימים הבדלים בין לוסנטיס לאווסטין? 

אין כמעט הבדל. לוסנטיס הנה מולקולה זהה כמעט לחלוטין לאווסטין, על אף שיקרה ממנה משמעותית. יחד עם זאת, לא הוכח באופן חד משמעי שיעילותה עולה על זו של האווסטין. השתיים מיוצרות על ידי אותה חברת תרופות. ה-FDA אישר לשימוש רק את הלוסנטיס.

מהם החסרונות של זריקות אווסטין או לוסנטיס לטיפול במחלת רשתית?

תופעות לוואי – הטיפול בזריקות אווסטין/לוסנטיס לעיתים כרוך בתופעות לוואי, שביניהן זיהום בעקבות הזריקה (נדיר), דימום בזגוגית, קטרקט, היווצרות שינויים בזגוגית העלולים להסתיים במשיכה של הזגוגית על פני הרשתית, ואף במקרים נדירים התדרדרות הראייה עד לאיבודה. אווסטין אושר בעבר לטיפול במחלת סרטן השד, והשימוש בו הופסק בנובמבר 2011 בעקבות תופעות הלוואי המרובות.