איך לזהות ניוון רשתית? הסימנים למחלה ושיטות האבחון

זיהוי מוקדם של הסימנים לניוון רשתית ופניה לאבחון מקצועי – עשויים למנוע הידרדרות ולהציל את ראייתכם. במאמר זה נסביר מהם הסימנים האופיינים לניוון רשתית וכיצד מבוצע האבחון.

מה זה ניוון רשתית?

ניוון רשתית (AMD), או בשמה המלא ניוון מקולרי גילי, היא מחלת עיניים אשר עלולה לגרום לנכות ראייה. כפי שמשתקף משמה של המחלה, הסובלים ממנה הם בעיקר בני האוכלוסיה המבוגרת, והיא נחשבת לגורם המרכזי לפגיעה ביכולת הראייה בקרב מבוגרים בעולם המערבי: ליתר דיוק, בגילאי 65 ומעלה יסבלו מניוון רשתית כ-10% מהאוכלוסייה, ובגילאי 80 ומעלה יזנקו המספרים ללמעלה מ-20%.

קראו עוד על מחלת ניוון הרשתית והטיפול בה >>

הסימנים האופיינים לניוון רשתית

בשלביה המוקדמים של המחלה (תחילתו של הניוון המקולרי היבש), הפגיעה במקולה ובשכבת האפיתל המגנה עליה עדיין מזעריות, ולכן הסובלים מהמחלה לא תמיד מודעים לה.
עם זאת, ברוב המקרים, בשלבים מתקדמים יותר יתלוננו הסובלים מניוון רשתית על טשטוש ראייה, קושי בזיהוי פרטים, צורך בתאורה חזקה ועוד.

מאחר והמחלה פוגעת במקולה (האזור ברשתית שאחראי על חדות הראייה), כל תסמיני המחלה קשורים באיבוד יכולת הראייה המרכזית, בעוד הראייה ההיקפית לא נפגעת כלל.

עם התקדמותה של המחלה יסבלו החולים מתופעת עכירות בשדה הראייה המרכזי, כאשר בשלבים מאוחרים היא ממסכת חלק גדול מהתמונה שמתקבלת בעין.

לקויות ראיה ומחלות עיניים

 

תסמינים מרכזיים נוספים יתבטאו ב:

  • חוסר יכולת להבחין בין פרטים בסביבה הקרובה ובין גווני צבעים.
  • ירידה בניגודית, כלומר חוסר יכולת לראות בבירור חפצים, תוויות מזון או תווי פנים למשל.
  • קושי בנהיגה, קריאה, התמצאות במרחב, צפייה בטלוויזיה ופעולות יומיומיות נוספות בשל איבוד חדות הראייה.

חשוב להדגיש כי המחלה אינה מלווה בכאב – זוהי גם הסיבה שרבים מן הסובלים ממנה לא יהיו מודעים לעצם קיומה עד הופעתם של תסמינים ברורים יותר של איבוד הראייה.

אמנם לרוב המחלה לא תגרום לעיוורון מוחלט, אך היא בהחלט עלולה להקשות מאוד על אורח החיים, עד רמת צורך בליווי צמוד בשלבים מתקדמים שלה.

על חשיבותו של האבחון המוקדם

אחד מהאתגרים הבולטים שמעמידה המחלה בפני עולם הרפואה הוא הקושי באבחון מוקדם שלה.
ככל שמתקדמת המחלה יצטברו על הרשתית יותר ויותר משקעים שומניים (דרוזן). את המשקעים הצהובים הללו ניתן לאבחן בבדיקה פשוטה אצל הרופא, והם מהווים סמן מרכזי להתפתחותה של המחלה.

בדיקת אמסלר גריד

שיטה מקובלת נוספת שמסייעת באבחון של ניוון מקולרי יבש היא בדיקה עצמית הנקראת "לוח אמסלר", במהלכה מתבונן המטופל על רשת קווים אנכיים ואופקיים שמצוייה ברשתית העין. קווים שבורים או מעוותים עשויים להוות סימן לניוון רשתית.

קראו עוד כיצד מתבצעת בדיקת אמסלר גריד בעזרת לוח אמסלר >>

מבחני ראיה ובדיקת OCT

מלבד זאת, ניתן להיעזר במבחני חדות ראייה. כאמור, ניוון רשתית פוגעת ביכולת הראייה המרכזית וכתוצאה מכך גם ביכולת ההבחנה בין פרטים. מבחן הראייה הפשוט הזה עשוי לסייע לרופא העיניים להעריך את מידת הנזק שנגרמה לרשתית.

צילום oct מתבצע לעיתים קרובות כחלק מאבחון המחלה (בדיקה של מצב שכבות הרשתית), וכן לטובת מעקב על ידי השוואה בין צילומים בפרקי זמן שונים.

קראו עוד כיצד מתבצעת בדיקת OCT ואילו מחלות רשתית היא מאבחנת >>