ניוון רשתית סימנים ושיטות אבחון: כך תזהו את המחלה

זיהוי מוקדם של סימנים לניוון רשתית ופניה לאבחון מקצועי – עשויים למנוע הידרדרות ולהציל את ראייתכם. במאמר זה נציג בפניכם את כל אותם ניוון מקולרי תסמינים ונסביר כיצד ניתן לאבחן את המחלה.

מה זה AMD?

ניוון רשתית (AMD), או בשמה המלא ניוון מקולרי גילי, היא מחלת עיניים אשר עלולה לגרום לנכות ראייה. במסגרתה מצטברים באזור המכונה מקולה, במרכז הראייה, שומנים וחלבונים שעלולים לפגוע בחדות ובטיב הראייה. המחלה פוגעת בתפקוד התאים קולטי האור (פוטורצפטורים) והאפיתל הצבעני במקולה, עד שהם מפסיקים לפעול.

כפי שמשתקף משמה של המחלה, הסובלים ממנה הם בעיקר בני האוכלוסייה המבוגרת, והיא נחשבת לגורם המרכזי לפגיעה ביכולת הראייה בקרב מבוגרים בעולם המערבי. העלייה בשכיחות המחלה עם הגיל היא משמעותית. ההערכות הן שבישראל חיים כיום כ-200,000 מאובחנים, לצד רבים אחרים שסובלים מהמחלה אך אינם מודעים לכך. על פי נתוני עמותת "לראות", מעל גיל 55 יסבלו מהמחלה כ-1.2% מהאוכלוסייה. בגילי 65 ומעלה שכיחות המחלה עולה לכ-25%, בעוד שבקרב בני 75 ומעלה מדובר בכשליש מהאנשים המשתייכים לקבוצת הגיל.

ניוון מקולרי תסמינים אופייניים

בשלבים המוקדמים של ניוון רשתית (תחילתו של הניוון המקולרי היבש), הפגיעה במקולה ובשכבת האפיתל המגנה עליה עדיין מזעריות, ולכן הסובלים מהמחלה לא תמיד מודעים לה. עם זאת, ברוב המקרים בשלבים מתקדמים יותר יתלוננו הסובלים מהמחלה על טשטוש ראייה, קושי בזיהוי פרטים, צורך בתאורה חזקה ועוד.

מכיוון שהמחלה פוגעת במקולה (האזור ברשתית שאחראי על חדות הראייה), כל תסמיני המחלה קשורים באיבוד יכולת הראייה המרכזית, בעוד הראייה ההיקפית לא נפגעת כלל.

עם התקדמותה של המחלה יסבלו החולים מתופעת עכירות בשדה הראייה המרכזי, כאשר בשלבים מאוחרים היא ממסכת חלק גדול מהתמונה שמתקבלת בעין.

לקויות ראיה ומחלות עיניים

 

ניוון מקולרי תסמינים  – מה הם כוללים:

  • חוסר יכולת להבחין בין פרטים בסביבה הקרובה ובין גווני צבעים.
  • ירידה בניגודית, כלומר חוסר יכולת לראות בבירור חפצים, תוויות מזון או תווי פנים למשל.
  • קושי בנהיגה, קריאה, התמצאות במרחב, צפייה בטלוויזיה ופעולות יומיומיות נוספות בשל איבוד חדות הראייה.

חשוב להדגיש כי המחלה אינה מלווה בכאב. זוהי גם הסיבה שרבים מן הסובלים ממנה לא יהיו מודעים לעצם קיומה עד הופעתם של תסמינים ברורים יותר של איבוד הראייה.

אמנם לרוב המחלה לא תגרום לעיוורון מוחלט, אך היא בהחלט עלולה להקשות מאוד על אורח החיים, עד רמת צורך בליווי צמוד בשלבים מתקדמים שלה.

יש חשדות לגבי תסמיני ניוון רשתית? זמן האבחון הגיע!

אחד מהאתגרים הבולטים שמעמידה המחלה בפני עולם הרפואה הוא הקושי באבחון מוקדם שלה.
ככל שמתקדמת המחלה יצטברו על הרשתית יותר ויותר משקעים שומניים (דרוזן). את המשקעים הצהובים הללו ניתן לאבחן בבדיקה פשוטה אצל הרופא, והם מהווים סמן מרכזי להתפתחותה של המחלה.

בדיקת אמסלר גריד

שיטה מקובלת נוספת שמסייעת באבחון של ניוון מקולרי יבש היא בדיקה עצמית הנקראת "לוח אמסלר", במהלך בדיקת אמסלר גריד מתבונן המטופל על רשת קווים אנכיים ואופקיים שמצויה ברשתית העין. קווים שבורים או מעוותים עשויים להוות סימן למחלה.

לוח אמסלר. בדיקה נפוצה של ניוון רשתית

מבחני ראיה ובדיקת OCT

מלבד זאת, ניתן להיעזר במבחני חדות ראייה. כאמור, ניוון מקולרי פוגע ביכולת הראייה המרכזית וכתוצאה מכך גם ביכולת ההבחנה בין פרטים. מבחן הראייה הפשוט הזה עשוי לסייע לרופא העיניים להעריך את מידת הנזק שנגרמה לרשתית.

בדיקת oct מתבצע לעיתים קרובות כחלק מאבחון המחלה (בדיקה של מצב שכבות הרשתית), וכן לטובת מעקב על ידי השוואה בין צילומים בפרקי זמן שונים