אובאיטיס – מחלה דלקתית תוך עינית

"Clear Vision"  סדרת טיפולים יעילה במחלת אובאיטיס. 

רואים תוצאות.

אובאיטיס – דלקת ענביה – היא מחלה דלקתית תוך עינית אשר פוגעת באוביאה. האוביאה (ענב בלטינית) היא החלק הפנימי של העין הנמצא בין החלק הלבן (סקלרה) ובין הרשתית. האוביאה כוללת את הקשתית (צבע העין), הגוף הצילארי (השריר שמאחורי הקשתית) והדמית, הרקמה התומכת ברשתית.

סוגי אובאיטיס

אובאיטיס

אובאיטיס יכולה לפגוע בחלקים שונים של האוביאה ועל כן מחלקים אותה למספר מחלות שונות:

אובאיטיס קדמית – הדלקת מערבת את הקשתית ו/או את הגוף הציליארי. זו הצורה הנרכשת והשכיחה ביותר של המחלה, אשר אחראית ל – 65-70 אחוזים מן המקרים, בעיקר בגילאים 20-50, אך לעיתים גם אצל ילדים.

אובאיטיס אמצעית – כאן הדלקת נמצאת מאחורי הגוף הציליארי ומערבת את הזגוגית או היקף הרשתית. אחראית ל – 10-20 אחוזים מן המקרים.

אובאיטיס אחורית – מערבת את הרשתית ו/או את הדמית.

לבסוף, ישנה גם צורה של המחלה המערבת את כל החלקים שנזכרו לעיל, וצורה נוספת בשם סקלריטיס המערבת אך ורק את הלובן הקדמי או האחורי.

מהם הגורמים לדלקת?

על פי הגישה המערבית, יש למחלה מספר גורמים עיקריים:

  • גורמים אוטואימוניים – כאשר תאי הגוף מתחילים לתקוף את עצמם.
  • הסתבכות של דלקת פרקים, מחלות מעיים, כמו גם טרשת נפוצה.
  • זיהומים שונים ובהם נגיפים כגון הרפס, שחפת, עגבת וגם פטריות כדוגמת הקנדידה.
  • ניתוח עיניים או פגיעה אחרת בעין (אז המחלה מתבטאת בעין בלבד).
  • מחלות ממאירות שאינן בעלת אופי דלקתי כמו למשל לוקמיה או גידולים עיניים.

הסימפטומים העיקריים של אובאיטיס בעין

במקרים החמורים ביותר של המחלה, היא עלולה לגרום לעיוורון, אך ישנם מספר סימנים מקדימים שרצוי לבדוק אותם מבעוד מועד. בין אלו ניתן למנות:

  • אודם בעיניים.
  • כאב בעין.
  • כאבים בעין המלווים בפוטופוביה (רגישות לאור).
  • ירידה בחדות הראייה.

באובאיטיס אמצעית ניתן לראות גם נקודות צפות בשדה הראייה שמקורם בתאי דלקת וחלבונים.

כאשר מתגלה אחד מן התסמינים האלו, ובעיקר לאחר או במקביל להופעת אחת מן המחלות שהוזכרו בסעיף הקודם, רצוי לגשת ולהיבדק במהירות האפשרית. לעיתים קרובות המחלה עלולה לשוב ולהתפרץ באחת מן העיניים או בשתיהן.

לקט עדויות מטופלים עם מחלות עיניים בתום סדרת טיפולים במרפאה

הטיפול באובאיטיס על פי הגישה המערבית

הגישה המערבית לטיפול בדלקת ענביה היא לרוב מתן סטרואידים או טיפות המשתקות את השריר הציליארי ומרחיבות את האישון, ובכך מקלות על הכאבים וההידוק של הקשתית לעדשה, כך שבסופו של דבר יורדת רמת הדלקת ונמנעים הנזקים חמורים ביותר של השלבים המאוחרים של המחלה.

ואפשר גם אחרת – טיפול טבעי ברפואה סינית

הטיפול במחלה באמצעות עקרונות רפואת העיניים הסינית משתלב בשלב הראשון במקביל עם הטיפול הקונבנציונאלי ולא במקומו, זאת בהנחה שהמטופל מקבל טיפול תרופתי (יש מקרים בהם מטופלים מגיעים טרם הטיפול התרופתי וגם להם ניתן לעזור ולטפל בסימפטומים שנשארו מהתקפים קודמים, כמו גם למנוע התפרצויות חדשות).

בשלב זה תפקיד המטפל למנוע את הסימפטומים האקוטיים והחריפים יותר של המחלה. בהמשך, כאשר החולה אינו סובל יותר מהסימפטומים למשך זמן מה, המטרה הבאה היא הפסקה הדרגתית של הסטרואידים ע"י הרופא המטפל ללא התפרצויות חדשות.

לאחר זמן נוסף, בו המטופל אינו זקוק עוד לטיפול התרופתי, אלא מטופל אך ורק בקליניקה, המטרה היא להגיע לשלב בו יוכל להפסיק כל טיפול מבלי לסבול מהתפרצויות וכך לשמור על איכות חיים גבוהה.

הטיפול עצמו נקבע באופן פרטני לכל מטופל לאחר אבחון מלא בו נקבע העיקרון הטיפולי המתאים ביותר לכל מטופל. עיקרון זה מושתת על מיקום המחלה, סימפטומים ישירים שלה וסימפטומים משניים, אם ישנם. הטיפול כולל בין היתר דיקור סיני בעל פרוטוקול ספציפי למחלות עיניים, שימוש בצמחי מרפא והמלצות תזונתיות.

קליניקת איתי שרף מזמינה אותך לפגוש דרכים חדשות להבריא.