בדיקת לחץ תוך עיני: חשוב להתמיד, חשוב להרבות

חשיבות בדיקת לחץ תוך עיני – והקשר האפשרי לגלאוקומה

לחץ תוך עיני הוא בעל חשיבות עליונה עבור חולי גלאוקומה, ויש למדוד אותו בתדירות גבוהה כדי לקבל תמונה מלאה ונכונה של מצב המחלה. הנה כל מה שחשוב לדעת על בדיקת לחץ תוך עיני.

מהו לחץ תוך עיני?

הלחץ התוך עיני מבטא עלייה בלחץ הנוזלים שבעין על הרקמות שבה. בעין נוצרים נוזלים המזינים את רקמות העין ומתנקזים דרך מעברים מיוחדים. חסימה או הפרעה בניקוז תגרום לעלייה בכמות הנוזלים בעין, ומכאן ללחץ גבוה בתוכה.

ללחץ תוך עיני חשיבות עליונה לתפקוד תקין של העין. לחץ נמוך מדי עלול לפגוע בחדות הראייה; לחץ גבוה מדי עלול לפגוע ברקמות של עצב הראייה באופן איטי אך קבוע – וזו גלאוקומה.

חשוב כמובן לסייג ולציין כי לא כל מקרה של לחץ תוך עיני גבוה מתבטא בגלאוקומה, ולהיפך – גלאוקומה יכולה להופיע למרות לחץ תוך עיני תקין. אך הלחץ שבעין נחשב למקדם הסיכון המרכזי למחלה. לכן ישנה חשיבות רבה להקפדה על בדיקות לחץ תוך עיני.

מהי עקומת הלחץ?

עקומת הלחץ היא שקלול גרפי של מספר מדידות לחץ תוך עיני. לחץ תוך עיני משתנה במהלך יום נתון (בדרך כלל בבוקר הלחץ גבוה יותר) וגם לאורך שבועות וחודשים. בשל התנודות והשינויים, במקום ערכים מוחלטים וקשיחים מקובל להגדיר עקומת לחץ המבטאת את תנודות הלחץ התוך עיני.

כדי להגדיר את עקומת הלחץ על הנבדק לקיים מספר בדיקות לאורך זמן נתון. יש לחזור על בדיקות אלו בצורה סדירה, כדי לבחון את מצב המחלה.

תדירות גבוהה וכמות יפה של בדיקות יספקו לרופא המטפל את הנתונים לבניית עקומת לחץ טובה ומהימנה. לא מעט חולים סובלים מהתדרדרות במחלתם למרות שתוצאות הבדיקות שלהם טובות. אלא שמדובר במצג שווא, הנוצר בשל בדיקות אקראיות ומעטות.

מדוע חשוב לערוך בדיקות רבות למדידת הלחץ התוך עיני?

עקומת הלחץ היא כלי טיפולי ראשון במעלה של רופאי העיניים. ככל שייאספו יותר נתונים מבדיקות הלחץ, כך תתקבל תמונה המשקפת נאמנה את מצב העין. בדיקות רבות יעניקו לכם תמונה מקיפה ואמינה של הפגיעה בעצב הראייה.

כיום, רוב חולי הגלאוקומה מבצעים בדיקת לחץ תוך עיני מדי שלושה חודשים. זוהי תדירות שאינה תמיד מספיקה כדי לקבל תמונה אמינה של מצב העין.

בנוסף, עד שתיאסף כמות חומר מספקת ליצירת עקומת לחץ, המחלה עלולה להידרדר והראייה תמשיך להיפגע. וזאת כידוע מבלי שהחולה ירגיש בכך, והלא מכאן קיבלה הגלאוקומה את הכינוי "הגנב השקט של הראייה".

מהם הערכים התקינים ללחץ תוך עיני?

לחץ תוך עיני תקין נע בין 10 ל-21 מ"מ כספית. רק 3% בקרב אנשים בעלי לחץ תוך עיני נמוך מ-26 מ"מ כספית פיתחו גלאוקומה, לעומת 42% בקרב אלה שנמדד אצלם לחץ תוך עיני מ-30 מ"מ כספית ומעלה.

על אף שמוגדר טווח לחץ תקין, לכל חולה נקבע "לחץ מטרה" אליו הוא צריך לשאוף ועליו לשמור. לחץ המטרה הוא הלחץ בו עצב הראייה שמור ואינו ניזוק. לרוב, ככל שהעצב פגוע והגלאוקומה במצב מתקדם, כך לחץ המטרה נמוך יותר.

כמו לחץ הדם או רמת הסוכר בדם, כך גם הלחץ בעין משתנה תדירות והמדידה אינה יכולה להיות מדויקת לחלוטין. לכן סטיית התקן המותרת גבוהה יחסית – 2 מ"מ כספית.

הקפדה על ביצוע בדיקות בתדירות גבוהה ולאורך זמן אצל הרופא המטפל, במקביל לטיפול אצלנו בקליניקה, תעניק אפשרות ליצור עקומת לחץ נכונה וכלי יעיל להמשך הטיפול.