גלאוקומה מולדת

גלאוקומה מולדת: הגדרה, תסמינים ויתרונות הטיפול הטבעי

גלאוקומה מולדת (Congenital Glaucoma) היא מחלה נדירה הנובעת מהפרעה בהתפתחות התקינה של העין, המובילה ללחץ תוך עיני גבוה מדי. הלחץ נגרם מהתפתחות בלתי תקינה של זווית הניקוז בעין המונעת ניקוז של הנוזל התוך עיני. מצב זה גורם להתעכרות של הקרנית ולהרס של עצב הראיה.

הגורמים העיקריים למחלה

גלאוקומה מולדת יכולה להתבטא כמחלה קלה הניתנת לטיפול, אך גם כמחלה קשה המובילה לעיוורון. חומרת המחלה קשורה לגיל שבו היא מופיעה. על פי רוב המחלה מופיעה בשנת החיים הראשונה וברוב המקרים היא פוגעת בשתי העיניים. בדרך כלל סיבת המחלה לא ידועה. במספר קטן של תינוקות מקור המחלה תורשתי.

אצל ילדים המחלה נגרמת גם היא מלחץ תוך עיני גבוה מדי, אך במקרה זה הלחץ נגרם לרוב מסיבות שונות: דלקות תוך עיניות מסוג אובאיטיס, חבלה או פציעה בעין, ניתוח עיניים קודם (כגון ניתוח קטרקט), סיפור משפחתי של המחלה, שימוש ממושך בסטרואידים (כיוון שהם עשויים להעלות את הלחץ התוך עיני ולגרום לקטרקט כשהם ניתנים דרך הפה או כטיפות עיניים עבור אלרגיה בעיניים.

דרכי האבחון של המחלה

בדרך כלל הלחץ הגבוה בעין משנה את הצבע של הקרנית ומקנה לה מראה עכור. אצל חלק מהילדים העכירות מופיעה כבר עם לידתם. גלגל עין מוגדל הוא סימן נוסף, הנובע מגמישותה של עין התינוק, הנמתחת מאוד בשל הלחץ הגבוה.

לעיתים הסימנים של המחלה, הן במובן הכללי והן כאשר היא מולדת, אינם ברורים לחלוטין. יחד עם זאת, אם הילד מסתנוור ובוכה באור, מסתיר את העיניים או ממצמץ ודומע – אפשר בהחלט לחשוד שזוהי הסיבה. במצבים אלו מומלץ לקבוע בדיקה אצל רופא מומחה בהקדם האפשרי. מומחים לתחום יכולים להציע בדיקה מקיפה שתקבע את הערכים המדויקים להם זקוק כל מטופל, כאשר מכשיר אפשרי המשמש לצורך זה הוא מכשיר ה-VEP.

איך ניתן לטפל בבעיה?

ניתוחים המשחזרים את זווית הניקוז הטבעית בעין הם ברירת המחדל הראשונה במחלה. דימום תוך עיני הוא סיבוך שכיח ועל פי רוב חולף תוך מספר ימים. ייתכן גם מצב של ניקוז יתר של נוזל העין, הדורש ניתוח למילוי העין בנוזל. פעמים רבות יש צורך בניתוחים חוזרים כדי לפתוח חלקים נוספים של זווית הניקוז ולאזן את הלחץ.

ניתוח גלאוקומה מצליח לאזן את הלחץ אצל 70% עד 80% מהילדים הסובלים מהמחלה. ההצלחה קטנה יותר אצל תינוקות שהמחלה התגלתה אצלם עד גיל חודשיים ושהיא תוצאה של פגיעה קשה בזווית הניקוז. כשהניתוחים לשחזור זווית הניקוז נכשלים האפשרויות הנוספות הן ניתוח סינוני, השתלת נקזים ולייזר. 

תינוקות הלוקים במחלה מיום היוולדם חייבים לעבור ניתוח מיד עם אבחון המחלה. מטרת הניתוח היא הפחתת הרמות של לחץ תוך עיני כדי למנוע נזק לעצב הראיה ולשאר הרקמות בעין.

תרופות להורדת לחץ אינן יעילות לצורך טיפול במחלה כאשר היא מולדת, והשימוש בהן מוגבל למקרים שבהם הניתוח נדחה או כשהניתוח לא הפחית את הלחץ לרמה מספקת או כשהוא נכשל ויש צורך להמתין לניתוח חוזר.

יתרונות הטיפול הטבעי 

הטיפול הטבעי לפי הרפואה הסינית הוא טיפול לא ניתוחי ולא פולשני שמטרתו הורדת הלחץ על ידי ניקוז הנוזלים המצטברים בעין. הוא מתבצע באמצעות צמחי מרפא, דיקור סיני (אקופונקטורה), תזונה ותוספי תזונה.

צמחי המרפא ניתנים כפורמולה לבליעה או כטיפות עיניים. הם משפרים את זרימת הדם לעין הפגועה ומאזנים את מצב העין.

הדיקור הסיני נמצא יעיל בהסדרת זרימת הדם לעין הפגועה ובמיוחד אל עצב הראייה. זרימת דם מוגברת לאיברים הפגועים מזינה אותם ומשיבה להם את חיוניותם.

מחקרים מעידים על כך שיש מאכלים מסוימים המיטיבים עם חולי גלאוקומה ומומלץ לצרוך מהם יותר.

תוספי תזונה, כמו נוגדי חמצון מסוימים עשויים להיטיב את מצב העין, ולעיתים יש לצרוך מהם בכמות מוגברת.

יצירת קשר