אלרגיה בעיניים: הגורמים והטיפול באלרגיה בעין

מחלות עיניים אלרגיות הן תופעות נפוצות למדי, וההערכה היא ששכיחותן היא עד 20% בקרב האוכלוסייה כללית. האלרגיות מופיעות על רקע חשיפה של העיניים לאלרגנים (גורמי האלרגיה) שמובילים לתגובתיות יתר של מערכת החיסון.

אלרגיה בעיניים מאופיינת בדרך כלל בתסמיני דלקת כרונית או עונתית, ולמרבה הצער היא גם מועברת די בקלות בהדבקה מאדם לאדם או עקב חשיפה לגירויים חיצוניים.

מדובר בתופעה לא נעימה, שמלווה לעיתים קרובות בנפיחות בעיניים, גרד בעיניים ותחושת חוסר נוחות כללית. עם זאת, בעזרת טיפול טבעי ניתן להקל על תסמיני האלרגיה ולחזור במהרה לתפקוד תקין.

איפור, אבק, בעלי חיים או אבקנים: הגורמים המרכזיים לאלרגיה בעין

מחלות עיניים אלרגיות מתפתחות על רקע חשיפה של העין לחומרים אלרגניים, דוגמת קרדית האבק, אבקני פרחים, נבגים, פרוות בעלי חיים ועוד. כמו כן, האלרגיה עלולה להתפתח גם על רקע רגישות של העין לחומרי איפור וטיפוח, אי שמירה על היגיינה וכדומה.
עקב תפקוד לקוי המתבטא בחוסר איזון, או תגובתיות יתר של מערכת החיסון, גורמים האלרגנים לתגובה דלקתית בעין ותופעות בריאותיות נלוות.

לאלרגיה דרגות חומרה משתנות, והיא עשוייה להיות כרונית, או חריפה. ישנן אלרגיות, כמו אלרגיה אביבית בעיניים, אשר מחריפות בעונות מסוימות בשנה, לעומת אלרגיות רב עונתיות כרוניות.
אלרגיות בעיניים עלולות לגרום לדלקות עיניים, כמו דלקת הלחמית, והן ניתנות לזיהוי בקלות בהתאם לתסמינים נפוצים, ביניהם גרד, אודם ונפיחות עקב תגובה ישירה למגע באזור הקרנית, לחמית העין או עפעפיים.

מלבד אלו, חשוב לציין גם את דלקת הפפילות, גם היא נגרמת על רקע אלרגני. הפפילות נוצרות על גבי הלחמית, עקב שימוש בחומרי חיטוי לעדשות וגם זיהומים אחרים שגורמים לחיכוך תוך עיני.

שמירה על הרגלי היגיינה

במקרה של אלרגיות בעיניים, הטיפול היעיל ביותר הוא הטיפול המניעתי. חשוב לשמור על היגיינה אישית, כולל שטיפה של הידיים לפני כל מגע עם העין, והקפדה על ניקיון הפרשות מהעין בעזרת מגבונים לחים באופן תדיר, וללחלח את העין במקרים של יובש.
כמו כן, למי שסובל מאלרגיות עונתיות או רגיש לחומרים מסוימים, מומלץ להימנע מחשיפה אליהם. במקביל, מומלץ גם לעבור להשתמש בתכשירי טיפוח טבעיים לפנים.

הטיפול המערבי נגד אלרגיות בא במטרה לטפל באופן נקודתי בתסמינים, והוא כולל מתן תרופות נגד אלרגיה (אנטי-היסטמינים), נוגדי דלקת, וטיפות למניעת יובש ואדמומיות בעין.

צפו: סובלים מאלרגיה בעין שלא עוברת? יש פתרון פשוט להקל על התסמינים

מניסיוני הרב לאורך שנים ולאחר שראיתי אין ספור מקרים של יובש, עיניים נפוחות ודלקות חוזרות, הגעתי למסקנה שניתן לסייע באופן משמעותי על ידי שינוי הרגלים פשוטים כגון שמירה על ניקיון העיניים. הכירו את EYE CLEAN & GO לניקוי יום-יומי של העיניים.

טיפול טבעי נגד אלרגיה בעיניים: איזון של מערכת החיסון והקלת תסמיני האלרגיה

הטיפול הטבעי ברפואה סינית מתחיל בתהליך אבחון יסודי של המטופל, במטרה לזהות את מקור הבעיה ולהתאים את הטיפול באופן אישי. טכניקות הטיפול מסייעות בהקלה מהירה של תסמיני האלרגיה, לצד חיזוק של מערכת החיסון וחזרה לתפקוד תקין ובריא של העיניים.

הטיפול הטבעי כולל טכניקות דיקור סיני ייעודיות למחלות עיניים, מתן צמחי מרפא לטיפול תומך, ותוספי תזונה טבעיים במטרה להחזיר את האיזון הטבעי לגוף ולמערכת החיסון. כל אלו מסייעים למטופל בשיקום מהיר של העין, ושמירה על עיניים בריאות ומתפקדות לאורך זמן.