ניסטגמוס

ניסטגמוס (Nystagmus) הוא ליקוי המתבטא בתנועות מהירות ולא רצוניות של העיניים. התנועות יכולות להיות מלמעלה למטה, מצד אל צד או בתנועה סיבובית. מצב זה, של עיניים מרצדות, יכול לנבוע מהתמקדות בעצם קרוב או רחוק מהצופה (כתוצאה מהליקוי).

על פי רוב, ניסטגמוס קשור לירידה בראייה, אך לא רק אליה. ניסטגמוס הוא מצב דינמי – הוא יכול להיות מולד, אך גם להתחיל בגיל צעיר או בגיל מבוגר.

ניסטגמוס מולד הוא תוצאה של תורשה או של הפרעה סנסורית או נוירולוגית.

ניסטגמוס אצל תינוקות או כזה שמתחיל בגיל צעיר מופיע, פעמים רבות, בהקשר של מחלות ילדות כגון קטרקט, לבקנות, אטרופיה של העצב האופטי, קולובומה וכו'.

ניסטגמוס עלול להתפתח גם מאוחר יותר בחיים, כתוצאה מפציעה או מחלה (למשל טרשת נפוצה או שבץ), במיוחד אם אלו פגעו במערכת המוטורית. מצב כזה מכונה ניסטגמוס נרכש ולא ניסטגמוס מולד. פעמים רבות ניסטגמוס וורטיגו הן צמד המופיע יחד, כיוון שניסטגמוס הוא אחת מתופעות הלוואי של ורטיגו.

אם יש חשש אפילו קל להופעה של ניסטגמוס יש להתייעץ בדחיפות עם רופא עיניים.

איך מטפלים בניסטגמוס?

במצבים של ניסטגמוס מולד או של ניסטגמוס אצל תינוקות חשוב מאוד להרכיב משקפיים. המשקפיים ועדשות המגע אמנם לא מפסיקים את הניסטגמוס, אך הם שומרים על התפתחות תקינה של מערכת הראייה ומשמשים מגן פיזי על העיניים מפני פגיעה.

על פי רוב אין טיפול המעלים ניסטגמוס. יחד עם זאת קיימים כמה טיפולים. הרפואה המערבית מציעה תרופות מעכבות של המערכת המעוררת, תרופות מרפות שרירים או תרופות נגד פרכוסים. קיימים גם ניתוחים – הזרקת בוטוקס וניתוח פזילה. כל אחד מהפתרונות האלה מתאים למצבי ניסטגמוס ולכולם יש תופעות לוואי, חלקן מהן בעייתיות.

הרפואה הסינית מציעה טיפול שאין בו סיכונים ותופעות לוואי וקיימים דיווחים רבים על שיפור ניכר בניסטגמוס בעקבות הטיפולים.

כיצד מתבצע הטיפול?

טיפולים ברפואה סינית מתחילים באבחון מקיף הבודק את מצב הראייה הנוכחי כמו גם את מצב הבריאות הכללי של האדם. כך אפשר להתאים את הטיפול האפקטיבי ביותר. הטיפול משלב כמה טכניקות:

אקופונקטורה (דיקור סיני) המיועדת לטיפול במחלות עיניים – בטיפול נעשה שימוש בנקודות דיקור מיוחדות בעלות השפעה על העיניים. לרוב הן אינן נמצאות בקרבת העיניים.

צמחי מרפא – האבחון המדויק מאפשר להתאים פורמולת צמחים אישית שתזין ותחזק את איברי הגוף החלשים, ותסייע לגוף להילחם בעצמו במחלה.

לעתים משולבות טכניקות נוספות מהרפואה הסינית.

השלב הראשון של הטיפול הוא אינטנסיבי ונפרש על פני 15 מפגשים. לאחריו מתבצעות בדיקות עיניים על ידי הרופא המטפל כדי למדוד את הצלחת הטיפול. לאחר קבלת תוצאות הבדיקות מתקבלת החלטה כיצד להמשיך בטיפולים שמטרתם שימור ושיפור התוצאות הראשוניות שהושגו.

מהן ההשלכות של ניסטגמוס?

אנשים רבים שסובלים מעיניים מרצדות כתוצאה מניסטגמוס עלולים לסבול מקשיי יום-יום רבים וחלקם אף זכאים לתעודה רשמית של לקות ראייה או עיוורון. אך גם אלו שמצבם טוב יותר נתקלים במגוון אתגרים:

זמן – עיניים מרצדות גורמות למשך קריאה ארוך יותר.

מאמץ – נדרש מאמץ רב יותר כדי לראות ולזהות דברים.

הטיית ראש – לעיתים קרובות הראייה הטובה ביותר מושגת בהטיית ראש מסוימת אחת בלבד (נול פוינט). בשאר תנוחות ראש הראייה טובה פחות על פי רוב.

מעקב אחרי עצמים נעים – עיניים מרצדות מזהות בקושי עצמים הנעים מהר, כמו מכוניות, כדורגל או כתוביות של סרט.

צפיפות – קשה יותר לזהות דברים צפופים, עמוסים, או דחוקים כמו רחובות עמוסים, חנויות, תחנות רכבת, שדות תעופה, בתי ספר ואפילו טקסטים צפופים במסך מחשב.

שינויים באיכות הראייה – הראייה יכולה להשתנות במהלך היום ולהיות טובה עוד פחות כאשר עייפים, מתוחים, חרדים או מתרגשים.

שיווי משקל – לאנשים רבים עם עיניים מרצדות יש גם בעיות של שיווי משקל (ראו גם ניסטגמוס ורטיגו).

רגישות לאור – אנשים רבים עם ניסטגמוס רגישים לאורות חזקים ומסנוורים ולאור השמש. הסבר ידוע אחד לרגישות זו, הוא שבמקרים רבים ניסטגמוס מופיע ביחד עם לבקנות, מחלות רשתית וקוצר ראייה גבוה.

סובלים מעיניים מרצדות? הנה כמה טיפים להקלה

זווית הראייה חשובה – לאנשים רבים עם ניסטגמוס יש זווית מסוימת להטיית הראש, שבה תנועות העיניים מופחתות והראייה משתפרת. לעיתים קרובות הם מאמצים תנוחת ראש מסוימת כדי להגיע לראייה המיטבית שלהם. זו הסיבה שישיבה בצדו האחד של מסך או של לוח כיתה יכולה לעזור לעיתים קרובות.

כתב גדול – אנשים רבים עם עיניים מרצדות יכולים לקרוא כתב קטן אם הם מקרבים את העיניים לדף או משתמשים באביזר ראיה, על אף שמדובר במאמץ מעייף ולא נוח. לכן עדיף לעבוד עם כתב גדול וללא רקע מבלבל.

תאורה טובה – חשוב להקפיד על תאורה טובה שאינה מסנוורת.

מהירות קריאה – במצבים של ניסטגמוס מהירות הקריאה יורדת. חשוב להבין שהדבר לא נובע מבעיה של אינטליגנציה או דיסלקציה.

מחשבים – כיוון שאפשר לכוון את מסך המחשב בצורה אופטימלית (זווית, כמות האור, גודל כתב וכו') אנשים עם עיניים מרצדות נוטים לעבוד הרבה עם מחשבים. יחד עם זאת קריאה ממושכת ממסך מחשב יכולה להיות קשה גם למי שאין לו ניסטגמוס.