מחסור בויטמין D מגדיל הסיכון לאובאיטיס?

מחקר שפורסם ב-Arthritis Research & Therapy מצא את הקשר בין רמה נמוכה של ויטמין D לבין אובאיטיס. כמעט מחצית מהנבדקים סבלו מרמת ויטמין D נמוכה בבדיקת הסרום הראשונה. רבע מהם סבלו מרמה נמוכה בשתי הדגימות.

מחסור בויטמין D הוא שכיח בקרב חולים עם דלקת מפרקים אידיופטית של גיל הנעורים, והוא קשור להגדלת רמות הסיכון להתפתחות מחלות, ביניהן אובאיטיס, זאת על פי תוצאות מחקר מתמשך, רב תצפיתי ומבוקר.

מהי המחלה?

אובאיטיס היא קבוצת מחלות דלקתיות בהן מעורבות אחד מחלקי הענביה – החלק הפנימי של העין שמצוי בין הרשתית ללובן ומורכב מהקשתית, השריר שמאחוריה והרקמה התומכת בה. המחלה עלולה לגרום לפגיעה קשה בראייה ואפילו לעיוורון.

מהם הגורמים למחלה?

הגורמים יכולים להיות מחלות דלקתיות אוטואימוניות, מחלות דלקתיות של המעי, מחלות זיהומיות, חיידקים, פרזיטים, מחלות ממאירות, ועוד.

לטיפול יש משמעות רבה, בעיקר בפרק הזמן בין האבחנה למתן הטיפול, על מנת למנוע אובדן ראייה וסיבוכים נוספים של המחלה.

מהלך המחקר

במחקר ביקשו החוקרים לבדוק רמות ויטמין D בחולים עם דלקת מפרקים אידיופטית, כדי לקבוע האם יש קשר לפעילות המחלה והתפתחות הדלקת.

מטופלים מעל לגיל 16, שלאחרונה אובחנו עם דלקת מפרקים של גיל הנעורים, נצפו במחקר הנוכחי שבו נרשמו פרמטרים מעבדתיים וקליניים במהלך שנת המחקר הראשונה ולאחר מכן כעבור חצי שנה.

במחקר השתתפו 954 מטופלים, מתוכם 396 נבדקים עם 2 דגימות דם שנלקחו מהם במהלך השנתיים הראשונות מתחילת המחקר ובשלוש שנות מעקב. רמות הסרום 25 נקבעו והושוו לרמות של אנשים מהאוכלוסיה הכללית, בהתאם לגיל, מין והחודש בו נלקח הדם.

תוצאותיו

אצל כמעט מחצית מהנבדקים בבדיקת סרום נמצאו רמות ויטמין D נמוכות ובקרב כרבע מהם נרשמו רמות נמוכות בשתי הדגימות שנלקחו.

רמת המחלה, בהתאם לניקוד הרמות בדלקת מפרקים של גיל הנעורים נמצאה בקורלציה הפוכה, עם רמה ממוצעת של 25. יתרה מכך, הסיכון להתפתחות המחלה כתוצאה מדלקת המפרקים האידיופטית נמצא אף הוא בסיכוי גבוה.

הדגש במחקר זה הוא על התכנון הפרוספקטיבי המבוקר שלו עם אימות נתונים בהתאם לסטנדרטים. נדרש מחקר נוסף כדי לאמת את התוצאות שהתקבלו ולקבוע אם השיפור ברמות ויטמין D הוא אכן מועיל בטיפול בחולים בדלקת מפרקים אידיופטית של גיל הנעורים. רמות הויטמין בקרב הנבדקים החולים היו נמוכות בהשוואה לקבוצת הביקורת הכללית, ונמצא מכאן הקשר לסיכון מוגבר לחלות במחלה.

טיפול טבעי

בקליניקת איתי שרף ניתן לקבל טיפול טבעי באמצעות הרפואה הסינית. איתי שרף הוא מחלוצי המטפלים במחלות עיניים באמצעות שיטה זו, ואתם מוזמנים ליצור קשר ולקבוע פגישה לצורך אבחון מדויק וקבלת טיפול טבעי שעשוי להקל ולהטיב עם תסמיני המחלה. כמו כן, מומלץ לשלב את הטיפול הטבעי עם הטיפול הקונבנציונלי באופן שיותאם אישית לכל מטופל בהתאם למצבו.