שעורה בעין

שעורה בעין: גורמים, תסמינים וכל דרכי הטיפול

שעורה בעין, או "הורדאולום" בשפה המקצועית, היא אבצס קטן המופיע על העפעף העליון או התחתון או סביב הריסים. שעורה המופיעה על העפעף היא בדרך כלל עמוקה וכואבת יותר וגם אורכת זמן ארוך יותר מזו המופיעה על הריסים. הבעיה עלולה להיות מורכבת יותר להתמודדות כאשר בלוטת השומן שבעפעפיים נסתמת, מצב שמגדיל את הסיכויים להיווצרות דלקות עיניים על כל הסיבוכים ותופעות הלוואי שלהן.

מה גורם לשעורה בעין?

על פי רוב השעורה מתפתחת כתוצאה מזיהום חיידק סטפילוקוקוס בבלוטות הנמצאות מסביב לריסים או בתוך העפעף. איך זה קורה? הבלוטה נסתמת ומצטברים בה חיידקים, הגוף מפריש מוגלה כדי לטפל בזיהום וכך נוצר אבצס (מורסה) – מקום עשיר במוגלה. יש מצבים שבהם מתח נפשי מוביל להתפתחות של שעורה בעין.

שאלה נוספת שעולה פעמים רבות בקרב מטופלים היא האם שערה בעין מדבקת, וכאן אני נתקל בלא מעט דיסאינפורמציה או מיתוסים שרחוקים מלהיות נכונים. חשוב לציין שהתפיסה השגורה לפיה שעורה בעין מדבקת אינה נכונה, כך שגם אתם נמצאים ליד מישהו הסובל מהשעורה אתם יכולים להישאר רגועים (אפילו אם נוצר אצלו מצב זיהומי). מצד שני, הבעיה עלולה להופיע בכל גיל ובקרב כל האוכלוסיות. היא שכיחה יותר אצל אנשים הנוטים לדלקות עיניים ולרוזציאה בפנים. הטיפול בשעורה יכול להיות פשוט על פי רוב, אך יש לשים לב לתסמינים ולהקפיד על כמה כללים חשובים.

גם שימוש בסוגי איפור שונים והמרכיבים שבהם, עלולים להשפיע על התפתחות השעורה. המלצה נוספת היא להימנע ככל האפשר מהרכבת עדשות מגע, בעיקר במצבי דל

תסמינים של שעורה בעין

התסמינים הראשונים של שעורה בעין הם עיניים נפוחות, עיניים אדומות, רגישות וכאב. לאחר מכן בדרך כלל מופיעות גם דמעות ותחושת גירוי בעין, נפיחות בעפעף ואי נוחות בעצימת העין ובזמן מצמוץ. פעמים רבות מופיעה גם נקודה צהובה במרכז השעורה. נקודה זו היא תוצאה של המוגלה שנאספת וגדלה. כשהשעורה נפתחת ("מתפוצצת") מעצמה, בדך כלל חווים הקלה בכאב ובאי הנוחות.

ייתכן מצב בו השעורה תביא לפגיעה באיכות ובטיב הראייה. הדבר קורה בדרך כלל כאשר הבליטה הנוצרת במסגרת הבעיה היא גדולה באופן יחסי, כך שהיא גורמת להיווצרות לחץ תוך עיני הגורם להפרעות ולשיבוש הראייה.

החדשות המעודדות הן שבחלק הארי של המקרים, שעורה בעיניים אמורה לחלוף תוך פרק זמן קצר באופן יחסי אפילו בהיעדר טיפול. אם השעורה לא חולפת תוך כמה שבועות, המחמירים יגידו כמה ימים, מומלץ להיוועץ ברופא עיניים.

במה שונה שעורה בעין משעורה כלואה (Chalazion)?

יש נטייה לבלבל בין שעורה בעיניים לבין שעורה כלואה בעין, או בשמה הלועזי "כלזיון". מבחינה מעשית, שעורה כלואה זוהי ציסטה בעפעף הנוצרת כתוצאה משעורה שלא נרפאה היטב או חסימה של בלוטות מייבומיאן הנמצאות בעפעף. בכלזיון לא מעורבים חיידקים (לפחות בשלב הראשוני) ועל פי רוב הוא גם לא כואב.

איך מטפלים בשעורה בעין?

כפי שציינו קודם לכן, סבירות גבוהה מאוד ששערה בעין תחלוף מעצמה תוך פרק זמן קצר באופן יחסי. בכל זאת, ניתן בהחלט לחשוב על טיפול שעשוי לקצר את משך ההמתנה ולהפחית את דרגת החומרה של התסמינים שאתם חווים עקב השאורה. כלל האצבע הוא שהנושא של טיפול בשעורה בעין יכול להיות פשוט מאוד.

ראשית, יש להניח קומפרסים חמימים על המקום – לצורך זה אפשר להשתמש במגבת או בצמר גפן נקיים, שנטבלו במים חמימים. יש להקפיד שהמים אינם חמים מדי כדי לא לגרום לכוויה. כשהקומפרס מתקרר, יש לחמו ולהניח שוב. החימום ממיס את ההפרשה השומנית שסותמת את הבלוטה וכך נפתחת הסתימה והמקום יכול להתנקז ולהתרפא.

נקודה חשובה: אחרי הקומפרס הראשון השעורה עלולה לגדול ולהאדים עוד יותר. אל תיבהלו אם זה קורה, בדרך כלל זו פשוט התוצאה של חימום המקום והתרחבות כלי הדם. יחד עם זאת, כדאי להיזהר ממצב בו שעורה בעין התפוצצה. אסור ללחוץ על השעורה מחשש שהלחץ יפזר את ההפרשה עמוק לתוך רקמת העפעף וכתוצאה מכך עלולה להיגרם החמרה בדלקת. אם לא חל שיפור תוך ימים ספורים של שימוש בקומפרסים, או לחלופין מופיעים תסמינים חמורים יחסית, מומלץ לפנות לרופא עיניים.

צפו: איך להכין קומפרסים חמים לעיניים?

החשיבות שבניקיון העיניים

מניסיוני הרב לאורך שנים ולאחר שראיתי אין ספור מקרים של יובש, עיניים נפוחות ודלקות חוזרות, שלא חלפו עם השימוש במגבונים ו/או טיפות ליובש, הגעתי למסקנה שניתן לסייע באופן משמעותי על ידי שינוי הרגלים פשוטים כגון שמירה על ניקיון העיניים. חשוב לשטוף את השעורה במים עם סבון לפני ואחרי מגע עם העיניים, וכמובן שלהימנע מכך ככל שאפשר.

גם שימוש בסוגי איפור שונים והמרכיבים שבהם עלולים להשפיע על התפתחות השעורה. המלצה נוספת היא להימנע ככל האפשר מהרכבת עדשות מגע, בעיקר במצבי דלקת בהם הכאבים והגירויים שמגיעים לעין עלולים להחמיר עקב השימוש בעדשות.

למידע אודות המוצר שפותח עבורנו המספק מענה קל ופשוט למגוון בעיות עיניים eye clean & go >> לחצו כאן

דרכי טיפול אלטרנטיביות

באופן לא מפתיע, ניתן למצוא מגוון תרופות סבתא לשעורה בעין. חלק מהתרופות האלה עוברות כבר כמה דורות במשפחות, וגם אם הן לא בהכרח מוכחות מבחינה מחקרית רבים יטענו שהן עשו עבורם הבדל גדול. בין התרופות היעילות בהקשר הזה ניתן למנות שמן קיק, תה ירוק, אלוורה, תפוח אדמה ועוד.

טיפול בעזרת תיון

תיון, כידוע, יכול להיות כלי טיפולי יעיל ונוח מאוד ליישום בשורה ארוכה של מחלות ובעיות עיניים. ההשפעה העיקרית של התה על תהליך הריפוי של שעורה בעין הוא החום שהוא מפיץ. בנוסף, בתה, בעיקר בתה שחור, מצוי חומר הקרוי טאנין. חומר זה ידוע בתכונותיו הטובות כקוטל חיידקים ונוגד דלקות. בזכותו תופחת הנפיחות שנגרמה מהדלקת וזמן ההחלמה יהיה קצר יותר. טאנין מצוי גם בתה ירוק אולם בכמות קטנה יותר.

שעורה בעין ביצה קשה?

הסיבה ליעילות השימוש בביצה קשה היא החום שהיא פולטת. בניגוד לתיון, פתרון פופולרי בפני עצמו, ביצה קשה פולטת חום לזמן רב, לפחות עשר דקות.

באופן זה החום שנפלט ממנה מרחיב את כלי הדם בעין, גורם לזרימה מוגברת של חלקיקי הדלקת ומנקה את האזור המזוהם. משך פליטת החום של תיון לעומת זאת, הוא קצר בהרבה ולכן טיפול באמצעות ביצה קשה הוא יעיל יותר.

איך זה מתבצע? ההמלצה היא לבשל ביצה, לקרר אותה עד שאינה רותחת אלא חמימה בלבד (שכבת העור בעפעף מאוד דקה ולכן יש להיזהר מחימום יתר) ולהניח אותה על העין, כאשר היא עצומה, לפרקי זמן מדורגים, בתחילה מספר שניות ובהמשך לדקה או שתיים.

יש לחזור על הפעולה כפעמיים עד שלוש פעמים ביום. טיפול בשיטה זו עשוי לסייע בהעלמת השעורה בתוך יממה ועד 36 שעות.

שעורה בעין

הקפידו על ידיים נקיות

על מנת לוודא שהטיפול בשעורה בעין יצליח, חשוב להקפיד על ידיים נקיות. אל "תפוצצו" את השעורה, אל תתאפרו והימנעו מעדשות מגע עד חלוף הסערה (והשעורה). אפשר למרוח סוג אנטיביוטי של משחה לשעורה בעין עד שהתסמינים יחלפו, אם כי רצוי שלא משחות הכוללות אך ורק אנטיביוטיקה. משחה הכוללת בתוכה סטרואידים יכולה להיות יעילה עד כשבועיים מרגע הופעת השעורה, בעוד שלאחר מכן נראה שאין לה שימוש ממשי.

שעורות על העפעפיים הן עקשניות יותר ועל פי רוב מצריכות טיפול של רופא עיניים. לעיתים נדרש ניקוז כירורגי בתנאים סטריליים, ובמקרים אחרים נטילת תרופה לשעורה בעין דרך הפה.

טיפול טבעי בשעורה בעין לפי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מציעה מענה מקיף, ובעל פוטנציאל יעילות גבוהה במיוחד, לשעורה על סוגיה. על פי הרפואה הסינית העיניים קשורות לכבד. כשהכבד לא פועל כמו שצריך הוא אינו מזרים באופן תקין את אנרגיית החיים בגוף.

כתוצאה מכך עלולות להתפתח בעיות עיניים, כאשר שעורה היא אחת מהן. יחד עם זאת, חשוב לציין כי ישנן סיבות נוספות על פי הרפואה הסינית אשר עשויות לגרום לשעורה ולכן חשוב לאבחן בצורה מדויקת את הגורם על פי עקרונות הרפואה הסינית.

הטיפול הטבעי לשעורה בעין עשוי לכלול דיקור סיני, לאו דווקא באזור העיניים, במטרה להחזיר את כל הגוף לאיזון.

כך האנרגיה והדם ישובו לזרום כתקנם אל העין ויוכלו לרפא את השעורה. לעיתים, מקובל להוסיף לטיפול בדיקור גם צמחי מרפא ספציפיים המעניקים לשעורה בעין טיפול מהיר המאיץ את משך ריפוי השעורה בעין.

הטיפול ברפואה הסינית הוא טבעי לחלוטין ואינו עושה שימוש בסטרואידים, אנטיביוטיקה או כימיקלים.

צפו: סובלים מיובש בעיניים או דלקות חוזרות? יש פתרון פשוט להקל על התסמינים

 

למידע נוסף אודות המוצר שפותח עבורנו eye clean & go לחצו כאן