שעורה בעין

שעורה בעין, או הורדאולום בשפה המקצועית, היא אבצס קטן המופיע על העפעף העליון או התחתון או סביב הריסים. שעורה המופיעה על העפעף היא בד’‘כ עמוקה וכואבת יותר וגם אורכת זמן ארוך יותר מזו המופיעה על הריסים.

שעורה בעין אינה מדבקת והיא יכולה להופיע בכל גיל ובקרב כל האוכלוסיות. היא שכיחה יותר אצל אנשים הנוטים לדלקות עיניים ולרוזיציאה בפנים. הטיפול בשעורה יכול להיות פשוט על פי רוב, אך יש לשים לב לתסמינים ולהקפיד על כמה כללים חשובים.

מה גורם לשעורה בעין?

על פי רוב השעורה מתפתחת כתוצאה מזיהום חיידק סטפילוקוקוס בבלוטות הנמצאות מסביב לריסים או בתוך העפעף.

איך זה קורה? הבלוטה נסתמת ומצטברים בה חיידקים, הגוף מפריש מוגלה כדי לטפל בזיהום וכך נוצר אבצס (מורסה) – מקום עשיר במוגלה. יש מצבים שבהם מתח נפשי מוביל להתפתחות של שעורה בעין.

תסמינים של שעורה בעין

שעורה בעין

התסמינים הראשונים של שעורה בעין הם נפיחות, אדמומית, רגישות וכאב. לאחר מכן בדרך כלל מופיעות גם דמעות ותחושת גירוי בעין, נפיחות בעפעף ואי נוחות בעצימת העין ובזמן מצמוץ. פעמים רבות מופיעה גם נקודה צהובה במרכז השעורה. נקודה זו היא תוצאה של המוגלה שנאספת וגדלה. כשהשעורה נפתחת ("מתפוצצת") מעצמה, בדך כלל חווים הקלה בכאב ובאי הנוחות.

אם השעורה לא חולפת תוך יום-יומיים, מומלץ להיוועץ ברופא עיניים.

עוד על נפיחות בעיניים ניתן לקרוא כאן >>

במה שונה שעורה בעין משעורה כלואה (Chalazion)?

יש נטייה לבלבל בין שעורה בעין לבין כלזיון, שהיא ציסטה בעפעף הנוצרת כתוצאה משעורה שלא נרפאה היטב או חסימה של בלוטות מייבומיאן הנמצאות בעפעף. בכלזיון לא מעורבים חיידקים (לפחות בשלב הראשוני) ועל פי רוב הוא גם לא כואב.

לקריאה נוספת על שעורה כלואה (כלזיון) לחצו כאן >>

איך לטפל בשעורה בעין?

טיפול בשעורה בעין יכול להיות פשוט מאוד. יש להניח קומפרסים חמימים על המקום – אפשר מגבת או צמר גפן נקיים, שנטבלו במים חמימים. יש להקפיד שהמים אינם חמים מדי כדי לא לגרום לכוויה. כשהקומפרס מתקרר – לחמם ולהניחו שוב. החימום ממיס את ההפרשה השומנית שסותמת את הבלוטה וכך נפתחת הסתימה והמקום יכול להתנקז ולהתרפא.

אחרי הקומפרס הראשון השעורה עלולה לגדול ולהאדים עוד יותר. זו פשוט התוצאה של חימום המקום והתרחבות כלי הדם. יחד עם זאת, אסור ללחוץ על השעורה מחשש שהלחץ יפזר את ההפרשה עמוק לתוך רקמת העפעף וכתוצאה מכך עלולה להגרם החמרה בדלקת. אם לא חל שיפור תוך ימים ספורים מומלץ לפנות לרופא עיניים.

על מנת לוודא שהטיפול בשעורה בעין יצליח, חשוב להקפיד על ידיים נקיות. אל "תפוצצו" את השעורה, אל תתאפרו והימנעו מעדשות מגע עד חלוף הסערה (והשעורה). אפשר למרוח משחה אנטיביוטית עד שהתסמינים יחלפו.

שעורות על העפעפיים עקשניות יותר ועל פי רוב מצריכות טיפול של רופא עיניים. לעיתים נדרש ניקוז כירורגי בתנאים סטריליים ולעיתים אנטיביוטיקה דרך הפה.

טיפול טבעי בשעורה בעין

על פי הרפואה הסינית העיניים קשורות לכבד. כשהכבד לא פועל כמו שצריך הוא אינו מזרים באופן תקין את אנרגיית החיים בגוף. כתוצאה מכך עלולות להתפתח בעיות עיניים, כאשר שעורה היא אחת מהן. יחד עם זאת, חשוב לציין כי ישנן סיבות נוספות על פי הרפואה הסינית אשר עשויות לגרום לשעורה ולכן חשוב לאבחן בצורה מדויקת את הגורם על פי עקרונות הרפואה הסינית.

הטיפול הטבעי לשעורה בעין עשוי לכלול דיקור סיני, לאו דווקא באזור העיניים, במטרה להחזיר את כל הגוף לאיזון. כך האנרגיה והדם ישובו לזרום כתקנם אל העין ויוכלו לרפא את השעורה. לעיתים, מקובל להוסיף לטיפול בדיקור גם צמחי מרפא ספציפיים המעניקים לשעורה בעין טיפול מהיר המאיץ את משך ריפוי השעורה בעין.

הטיפול ברפואה הסינית הוא טבעי לחלוטין ואינו עושה שימוש בסטרואידים, אנטיביוטיקה או כימיקלים.

לקריאת שאלות ותשובות נפוצות על שעורה בעין הכנסו לכאן >>