כתמים אדומים בעיניים יסייעו בגילוי רטינופתיה סוכרתית?

חולי סוכרת רבים עלולים ללקות ברטינופתיה סוכרתית, שנמנית על רשימת הסיבוכים של מחלת הסוכרת. היא מתפתחת, בדרך כלל, לאחר כחמש עד עשר שנים מהתפרצות הסוכרת. המחלה גורמת לשינויים בכלי הדם ברשתית העין ועקב כך היא עלולה להוביל לאיבוד ראייה בדרגות שונות ועד לעיוורון מוחלט.

מחקר פורץ דרך, שפורסם במגזין Diabetologia, מבשר על דרך חדשה לניבוי התפרצות של המחלה. החוקרים אומרים שהמפתח לגילוי המוקדם של המחלה נמצא במיקום של כתמים אדומים (מעין חבורות זעירות) בעין. כתמים אלו הם אינדיקציה לכך שייתכן שמחלה מסכנת עיניים זו עלולה להתפרץ.

מהי משמעות הכתמים?

הכתמים מצביעים על שינויים בזרימת הדם לרשתית. המחקר התמקד במיפוי מדויק של הכתמים, שאם יופיעו, הם יכולים לנבא רטינופתיה סוכרתית. החוקרים למדו את מיקום הכתמים בקרב חולי סוכרת הסובלים גם מרטינופתיה והשוו אותם לכתמים של חולי סוכרת שלא פיתחו מחלה, נכון לזמן המחקר.

ד"ר ג'יובאני אומטו מאוניברסיטת לונדון, שהוביל את המחקר, אמר: אני מקווה שהמחקר הזה והמפות שיצרנו בעקבותיו, יסייעו בניבוי המחלה ויקלו על החולים. באמצעות בדיקות סינון, אנחנו מקווים שנוכל לזהות חולי סוכרת הנמצאים בסיכון גבוהה ללקות ברטינופתיה סוכרתית ולהעניק להם טיפול מוקדם שימנע הופעה של סימפטומים קשים.

האם תוצאות המחקר ישימות?

החוקרים ציינו שתבנית המיפוי שהם יצרו להופעת הכתמים העלולים לבשר על התפרצות המחלה לא מספק פרופיל סיכון מלא, אך היא יכולה להשתלב במודל סיכון קיים. כך היא תוכל לשמש את הרופאים באופן יומיומי במרפאות העיניים.

רטינופתיה סוכרתית עלולה להתפתח אצל חולי סוכרת שרמות הסוכר שלהם לא מבוקרות כראוי. הקפדה על דיאטה בריאה ורמות סוכר מאוזנות יכולות לצמצם את הסיכון להופעת המחלה. לכן מומלץ לכל חולי הסוכרת לערוך בדיקות עיניים שגרתיות.

בצד הטיפול הקונבנציונלי, המוצע ללוקים ברטינופתיה סוכרתית, קיים גם הטיפול ברפואה סינית למחלות עיניים, המשפר את זרימת הדם לרשתית. השיפור שנוצר מפסיק את הצורך של הגוף לייצר כלי דם פתולוגיים, הגורמים להחמרת המחלה. לכן מומלץ מאוד לשלב אותו יחד עם טיפול השמרני.