קרטוקונוס

קרטוקונוס (Keratoconus, בעברית נקראת גם ניוון קרנית או קרנית חרוטית) היא מחלת עיניים הגורמת לעיוות בקרנית העין, אשר מאבדת את הצורה הכיפתית המעוגלת לה ומקבלת צורה של חרוט. הקרנית הולכת ומתקמרת, במקביל גם נעשית דקה, עד לצורת החרוט.

מחלת הקרטוקונוס אמנם אינה גורמת לעיוורון, אך בהחלט מגבילה את החולה בה, ביכולת הנהיגה, הקריאה והראייה באופן כללי.

על פי רוב, המחלה נגרמת סביב גיל העשרה או שנות העשרים, ומתקדמת באיטיות לאורך השנים עד לעשור הרביעי לחיים. רוב הסיבות למחלת הקרטוקונוס הן גנטיות, ולעיתים היא עלולה להתפתח גם בעקבות דלקות עיניים, עדשות מגע לא נכונות ושפשוף מוגזם של העיניים.

טיפול לשיפור הראייה

כל עוד הקימור בקרנית אינו רב, ניתן להרכיב משקפיים ובכך לשפר את בעיות הראייה. אולם ככל שהמחלה מחמירה, מומלץ לעבור להרכיב עדשות מגע. העדשות כולאות דמעות בעין הפגועה ובכך יוצרות מעבר טוב יותר של קרני האור בעין. יחד עם זאת, יש להדגיש כי מדובר בטיפול לשיפור הראייה, ולא בריפוי המחלה.

עדויות מטופלים בתום סדרת טיפולים במרפאת איתי שרף

מהם הטיפולים האפשריים לקרטוקונוס?

השתלת קרנית

בין רבע לחמישית מהחולים בקרטוקונוס נאלצים לעבור השתלת קרנית, בשל הנזק שנגרם לקרנית הדקיקה והחולה. לפי הערכות, כ-15% מהשתלות הקרניות שנערכו בארה"ב נעשו בקרב חולי קרטוקונוס.

השתלת קרנית שכבתית קדמית

Deep Anterior Lamellar Keratoplasty – DALK. מדובר בניתוח בו לא מחליפים את כל הקרנית, אלא רק את שלוש השכבות העליונות. ניתוח זה נחשב בעל סיכויי הצלחה גבוהים מאשר השתלת קרנית מלאה מכיוון שסיכויי דחיית השתל נמוכים יותר.

שתלי טבעת

השתלת שתלים אלו לתוך הקרנית גורמת לייצוב המראה החרוטי של הקרנית החולה ומסייע בהחזרת המראה הכדורי הרגיל. לעתים, על מנת לייצב את הראייה, יש להרכיב במקביל גם משקפי ראייה.

קשרי צילוב (קרוס לינקינג)

מטרת הטיפול בטכניקת קשרי צילוב הוא לייצב את הקרנית ולעצור את התקמרותה. לעין הפגועה מזליפים ויטמין 2B (ריבופלאבין) ובמקביל מקרינים אותה בקרינת UV-A. מולקולות הקולגן, המרכיבות את הקרנית, מגיבות ביצירת קשרים פנימיים ביניהן, המעבות את הרקמה שנפגעה והפכה דקה. הקשרים הפנימיים הללו גורמים לחיזוק הרקמה ולעצירת המחלה.

לשאלות ותשובות נפוצות בנושא קרטוקונוס – לחצו כאן >>

איך מטפלים באופן טבעי בקרטוקונוס?

הטיפול בקרטוקונוס על פי הרפואה הסינית מתמקד בטיפול בסימפטומים הקיימים. ישנם מטופלים שמגיעים כאשר התלונה העיקרית היא ירידה חדה בחדות הראייה, מצב בו משקפיים אינם מצליחים לתקן את הירידה.

במקרים כאלו הטיפול יתמקד בשיפור חדות הראייה. ישנם מטופלים המגיעים לאחר השתלת קרנית, כיוון שגם לאחר מכן לרוב הם אינם מרוצים מאיכות הראייה, וראייתם אינה יציבה. במקרים אלו יתמקד הטיפול בייצוב הראייה.

כמו כן, ישנם מטופלים המגיעים לטיפול בעקבות תלונות על כאבים בעיניים, וגם במקרים אלה עתיד הטיפול להועיל ולסייע. הטיפול מתבצע בעזרת הכלים העומדים לרשות רפואת העיניים הסינית כאשר הדגש הוא על טיפול בדיקור (לא בקרבת העין) ובצמחי מרפא אותם מתאימים למצבו של המטופל.

העיקרון הטיפולי נקבע ומותאם לכל מטופל לפי מצבו ולפי הסימפטומים הקיימים אצלו. ברוב המקרים, תוך מספר לא רב של טיפולים מדווחים המטופלים על הטבה במצבם.

מצבכם יכול להשתפר משמעותית, אם תפקחו את עיניכם לאפשרויות חדשות.