עיניים מגרדות

העיניים מגרדות ומציקות? יש מספר גורמים לגירוד בעיניים וחשוב למצוא את המענה הטיפולי המתאים כדי לפתור את הבעיה המציקה.

למה העיניים מגרדות?

התופעה היא די שכיחה, בקרב ילדים ומבוגרים כאחד. כשקיימת תופעה של עיניים מגרדות, היא יכולה לשבש את שגרת החיים, להציק על ההתנהלות היומיומית ולעתים, ללא טיפול מתאים, ואף להשפיע על הראייה.

הגורמים השכיחים ביותר לעיניים מגרדות הם:

זיהום ויראלי או חיידקי – זיהומים מסוגים שונים כמו וירוס (זיהום ויראלי) או הידבקות בחיידק (וירוס חיידקי), יכול לגרום למספר תופעות, ביניהן גם עיניים מגרדות. תופעות נוספות הן תחושת צריבה ועקצוץ, הפרשת דמעות ואפילו הפרש מוגלית, במקרה של זיהום חיידקי.

אלרגיות – חשיפה לסוגים שונים של אלרגנים עלולה לגרום לתחושה של עיניים מגרדות. החל מאלרגנים המצויים באוויר, דרך סוגי מזונות, תמרוקים, חומרי ניקוי ועד לאבק וצמחייה. כשמדובר בעיניים מגרדות על רקע אלרגיה, עשויה להופיע גם אדמומית בפנים העפעף ובלחמית העין.

בלפריטיס – דלקת עפעפיים שמקורה אינו ברור לחלוטין והיא גורמת, בין יתר התסמינים לתחושה של גרד עז בעיניים ואי נוחות. לעתים הגורם לבלפריטיס הוא שימוש בטיפות עיניים שגורמות לגירוי או עקב מחלת עור סביב העין. ברוב המקרים קשה לאתר את הסיבה המדויקת לדלקת.

יובש –  מצבים בהם קיים יובש בעיניים עקב אי הפרשה של דמעות בכמות מספקת. יובש נגרם כתוצאה מסוגים מסויימים של מחלות אוטואימוניות, התייבשות, אלרגיה ועוד.

למידע אודות המוצר שפותח עבורנו המספק מענה קל ופשוט למגוון בעיות עיניים eye clean & go >> לחצו כאן

שימוש בעדשות מגע – חשוב להקפיד על ניקוי עדשות המגע, לבחור בעדשות המתאימות לעיניים לפי המלצת רופא עיניים מוסמך ובדיקה תקופתית של העיניים. שימוש ותחזוקה לא נכונה עלולים לגרום לתחושת גרד בעיניים.

ישיבה מול מסכים –  עבודה ממושכת מול מסך המחשב, או צפייה מרובה במסך הטלויזיה או הטלפון, גורמים לעיניים להתעייף וכתוצאה מהמאמץ לגרום לגירוד בעיניים. בנוסף, פעמים רבות יש נטייה לעבוד מול המסך ולהמעיט במצמוץ, תופעה הגורמת לגירוד בעיניים.

החשיבות שבניקיון העיניים – יכול להיות שהעיניים שלך צורבות, מודלקות, מגרדות או אדומות פשוט בגלל שהן לא נקיות? אם חושבים על זה לרגע, עיניים הן האיבר היחיד בגוף שאנחנו לא מנקים כמו שצריך. מניסיוני הרב לאורך שנים ולאחר שראיתי אין ספור מקרים של יובש, עיניים נפוחות ודלקות חוזרות, שלא חלפו עם השימוש במגבונים ו/או טיפות ליובש, הגעתי למסקנה שניתן לסייע באופן משמעותי על ידי שינוי הרגלים פשוטים כגון שמירה על ניקיון העיניים.

עיניים מגרדות תרופות סבתא

בכל מצב של עיניים מגרדות מומלץ לערוך בירור אצל איש מקצוע כדי להבין את הגורמים לגירוד ולטפל בכך בהתאם. להקלה מידית ניתן לבצע מספר פעולות פשוטות, שלא יחליפו את הטיפול המקצועי בעיניים, אולם יכולות לסייע ולהקל מעט את המצב.

נסו למצמץ כמה שיותר – הדבר ישפר את תחושת הגרד והעקצוץ בעיניים.

קומפרסים – פתרון יעיל ומרגיע לעיניים מגרדות. הקפידו שהקומפרסים יהיו קרים ככל האפשר, באמצעות טבילת בד במים קרח או קירור של שקיק תה במקרר והנחה שלו על האזור המגרד למשך מספר דקות.

מלפפונים –  שטפו מלפפון וחתכו אותו לעיגולים דקים. קררו אותם כחצי שעה במקרר והניחו על העיניים. למלפפון מיוחסות תכונות נוגדות גירוי שמסיעות בהרגעת עיניים מגרדות. ניתן להשתמש גם בפרוסות תפוח אדמה מקוררות.

תה ירוק – הרתיחו כשני שקיקי תה ירוק בכוס מים וקררו היטב. השתמשו במים המקוררים לשטיפת העיניים. תה ירוק הוא בעל תכונות בריאותיות רבות ואנטי דלקתיות והוא עשוי לסייע לגרד.

חלב – עוד מוצר ביתי וזמין להרגעת העיניים. טבלו חתיכת בד או צמר גפן בחלב קר ושפשפו בעדינות סביב העיניים, או השתמשו בבד הספוג כקומפרס קר על העיניים.

תרופות סבתא נוספות הן שימוש בגרעיני חילבה שהושרו במים למשך מספר שעות. לאחר ההשריה יש לטחון אותם ולהכין מהם משחה אותה תמרחו סביב העיניים והמתינו כרבע שעה. לאחר השימוש יש לשטוף היטב את העיניים במים קרים.

כאמור, בשל מגוון הסיבות הגורמות לעיניים לגרד, חשוב לאבחן את מקור הבעיה ולטפל בה באופן הנכון והיעיל ביותר.

חשוב לזכור כי תרופות סבתא יכולות לספק מענה להקלה מיידית אולם הן לא פותרות את הבעיה ולא מטפלות בגורמים לה.​

אולי יעניין אותך גם:

 

>> טיפול ביובש בעיניים – איך אפשר לטפל בעיניים יבשות?

>> טיפול טבעי בשעורה כלואה (כלזיון)

>> בלפריטיס – דלקת עפעפיים

>> עיניים דומעות – הסיבות והטיפולים

>> עיניים צורבות: איך ניתן לטפל?

>> עיניים אדומות – כל הסיבות לעיניים אדומות

>> עיניים נפוחות: מתי כדאי להיבדק?