ניתוח גלאוקומה בעין

ניתוח גלאוקומה: איך הוא מתבצע? ומתי זו האפשרות היחידה?

נכון להיום, טיפולים להורדת הלחץ התוך עיני הם היחידים שהוכחו כיעילים בעיכוב או עצירת התקדמות מחלת הגלאוקומה. הטיפול השמרני כולל, בדרך כלל, מתן טיפות עיניים לאיזון הלחץ התוך עיני, לצד המלצות לשינוי אורח החיים והתזונה (הורדת הכולסטרול, שמירה על לחץ דם תקין ועוד). חשוב לציין כי ניתוח גלאוקומה לרוב האופציה של ניתוח גלאוקומה ניתנת כמוצא אחרון של טיפול בגלאוקומה, ושמורה למצבים בהם המטופל אינו מגיב לטיפול השמרני או שניכר נזק חמור לעצב הראייה.

מהן אופציות הטיפול באמצעות ניתוח?

קיימים מספר ניתוחים שונים לטיפול בגלאוקומה, כל אחד מתאים לדרגות חומרה שונות של המחלה. הניתוח נעשה בהתאם להחלטתו של הרופא ולאחר אבחון מדויק והתחשבות בגיל המטופל, ההיסטוריה הרפואית שלו וכן הלאה.

ניתוח פילטרציה (מכונה גם: ניתוח פילטר)

מדובר בפרוצדורה המקובלת ביותר כיום, שמתאימה לרוב מטופלי הגלאוקומה. מטרת הטיפול היא ניקוז של הנוזל התוך עיני על ידי יצירה של מעקף חדש לניקוז הנוזלים מאזור אחר של העין. ניתוח פילטר נמשך כחצי שעה, בסיומו נתפר האזור בעזרת תפרים מיוחדים שניתנים להסרה בקלות, מבלי לפגוע בעין או בתהליך השיקום.

סיכויי ההצלחה של ניתוח פילטרציה גבוהים יחסית ועומדים על כ-85%.

במקרים של ניתוח חוזר, או במצבים אקוטיים במיוחד, במהלך השיקום מקבל המנותח כדורים למניעת הצטלקות. אלו נמצאו יעילים בהגדלת סיכויי ההצלחה של הניתוח. עם זאת, תרופות מסוג זה (Mitomycin – C למשל) ידועות בשל תופעות הלוואי הקשות שלהן (אובדן תיאבון, פגיעה בפוריות, כיבים, נשירת שיער ופגיעה בכבד). לכן גם, תפירה של האזור המנותח תהיה עדיפה ברוב המקרים.

השתלת צינורית ניקוז

פרוצדורה המיועדת לחולי גלאוקומה קשים עם סכנת עיוורון, או למי שלא הצליח להחלים לאחר ניתוח פילטרציה.
במהלך הניתוח, מוחדרת צינורית ניקוז חדשה (אליה מחובר מסתם) אל האזור שבין הקשתית והקרנית של העין. קיימים סוגים שונים של צינוריות, אותם בוחר הרופא המנתח לפי שיקול דעתו.

הניתוח עצמו נמשך כחצי שעה – עד שעה.

ניתוח קריותרפיה (הקפאה)

הניתוח משמש כמוצא אחרון למקרים חמורים במיוחד. במהלך הניתוח, האיבר שאחראי על ייצור הנוזל התוך עיני מוקפא, על מנת לאפשר איזון של רמות לחץ תוך עיני. הפרוצדורה הזו אורכת כחצי שעה, וסיכויי ההצלחה שלה גבוהים גם כן.

טיפול בגלאוקומה מולדת באמצעות ניתוח

גלאוקומה מולדת נוצרת על רקע התפתחות לא תקינה של זווית צינור הניקוז בעין. המחלה מאובחנת לרוב כבר בשנה הראשונה לחיי התינוק, ולמרות ששכיחותה אינה גבוהה (0.03%), היא גורמת להרס מהיר של עצב הראייה ונחשבת לאחת מהסיבות העיקריות לעיוורון בקרב תינוקות.

במחלה ניתן לטפל באמצעות ניתוח לתיקון זווית הניקוז. ההליך נחשב בטוח, וסיכויי ההצלחה שלו עומדים על קרוב ל-80%. הסיבוך העיקרי לאחר הניתוח הוא דימום תוך עיני, אך ברוב המקרים הוא נפסק בהדרגה תוך כדי תהליך השיקום שאורך מספר שבועות.

במקרים של אי הצלחת הניתוח, ייעשו ניסיונות שחזור נוספים של זווית הניקוז. במידה ולא צלחו, יומלץ על טיפולי לייזר או ניתוח פילטרציה.

החלמה אחרי ניתוח גלאוקומה

כל ניתוחי הגלאוקומה מתבצעים בהרדמה מקומית. תהליך השיקום המלא של הניתוחים אורך כחודש, במהלכו יש להימנע ממגע מים בעיניים וכל חשיפה לאבק או לכלוך.

השעות הראשונות שלאחר הניתוח ילוו כמעט תמיד בכאבי עיניים, טשטוש בראייה וחוסר יציבות בלחץ התוך עיני. אלו מתאזנים בהדרגה ונעלמים לאחר כשבועיים. במקרים נדירים, ייתכנו סיבוכים של דימום תוך עיני וזיהומים.

במהלך השיקום מקבלים המטופלים משחה או טיפות אנטיביוטיקה, והנחיות להפחתה הדרגתית במינון של התרופות להורדת הלחץ התוך עיני.