מחקר: מדיטציה עשויה לסייע לחולי גלאוקומה

מחקר שנערך בהודו מצא שמדיטציה עשויה להפחית את הלחץ התוך עיני אצל הסובלים מגלאוקומה. המחקר פורסם לאחרונה במגזין הרשמי של אגודת הגלאוקומה הבינ"ל.

גלאוקומה פוגעת ביותר מ-12 מיליון אנשים בהודו והיא הגורם המוביל לעיוורון במדינה. הפחתת הלחץ התוך עיני הוא הטיפול היחיד שהוכח עד כה והוא מתבצע על ידי טיפות עיניים, טיפולים בלייזר וניתוחים, אך עבור הודים רבים טיפולים אלו יקרים, בלתי נגישים ויש להם תופעות לוואי.

מהלך המחקר

המחקר שהתבצע ב -All India Institute of Medical Sciences (AIIMS) and Integral Health Clinic כלל 90 חולי גלאוקומה שחולקו באופן אקראי לשתי קבוצות.

שתי הקבוצות המשיכו לקחת את התרופות שלהם באופן סדיר, אך אחת מהן הוסיפה תרגול מדיטציה ותרגילי נשימה (פראניאמה) כל בוקר, במשך 21 ימים, בהדרכה של מורה מוסמך ליוגה.

לאחר שלושה שבועות בדקו החוקרים את המשתתפים במחקר וגילו שבקבוצה שתרגלה מדיטציה חלה הפחתה ניכרת בכמות של לחץ תוך עיני. הלחץ הממוצע ירד מ-19 mmHg ל-13 mmHg. מדובר בהפחתה של 25% בקרב 75% מהחולים.

כמו כן נמדדו שינויים בביטוי הגני המשפיע לטובה על תאי הגנגליון של הרשתית ועצב הראייה. מדדים אלו עשויים להגן על העין מפני פגיעה נוספת ועיוורון.

כיצד משפיעה המדיטציה?

"זהו המחקר הראשון בעולם המציע הוכחות מדעיות לכך שמדיטציה יכולה להפחית את הלחץ התוך עיני בשל היכולת שלה להשפיע על המוח ולשפר גם את מצב הראייה וגם את הבריאות הכללית של המטופלים", כך אומר פרופ' יאדאב, שהוביל את המחקר.

החוקרים מצאו שהמטופלים שקיבלו טיפול במדיטציה חוו שינויים גדולים גם ברמות ההורמונים המושפעים ממתח; רמות הקורטיזול ירדו ורמות הבטא-אנדורפינים עלו. שני אלו שיפרו מאוד את איכות החיים של המטופלים.

"אנחנו יודעים שחולי גלאוקומה חווים רמות גבוהות של מתח וחרדה בשל הסיכוי שהם יתעוורו. כמו כן אנחנו מודעים לכך לעובדה שמתח מוביל לעלייה הלחץ הדם אך רק לעיתים רחוקות חושבים על השפעתו על הלחץ התוך עיני", הוסיף פרופ' יאדאב.

טיפול שמתאים לכולם

החוקרים מצאו שטכניקת המדיטציה היא פשוטה וכל הסובלים מגלאוקומה יכולים ללמוד אותה בקלות רבה – גם מבוגרים ואנשים המרותקים למיטה.

המדיטציה יכולה לשפר מאוד את מצב הרוח והבריאות של חולי גלאוקומה ולהפחית את השימוש בתרופות, לאחר התייעצות עם הרופא המטפל כמובן.

טיפול טבעי בגלאוקומה

נוסף על המדיטציה והנשימות, גם רפואה סינית למחלת עיניים במקרים רבים יעילה בהפחתת לחץ תוך עיני, הפחתת לחץ דם, שיפור מדדי כולסטרול ותסמינים נוספים המלווים רבים מחולי גלאוקומה.

השילוב של נשימות מדיטטיביות, שהחולה יכול לבצע בעצמו כל יום, הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי וטיפול ברפואה סינית למחלות עיניים הוא פתרון יעיל ביותר להפחתת הלחץ התוך עיני ולשיפור מצב הבריאות הכללי של חולי גלאוקומה.

מקור: Journal of Glaucoma – the official journal of The World Glaucoma Association