טיפול חדשני בניוון רשתית: טיפות עיניים במקום זריקות

חוקרים באוניברסיטת ברמינגהם פיתחו טיפות עיניים, שעשויות לעשות מהפכה בטיפול בגורם העיוורון הראשי באנגליה והשני בישראל.

שיתוף פעולה מחקרי, שפורסם ב-Investigative Opthamology and Visual Science, יכול להביא לסופם של טיפולים מכאיבים בדמות זריקות עיניים לטיפול בניוון רשתית (נמ"ג או AMD).

ניוון רשתית פוגע בכ-600,000 אנשים באנגליה וההערכות הן שרבים נוספים יסבלו מהמחלה כתוצאה מעלייה באוכלוסייה המבוגרת. בישראל סובלים מניוון רשתית יותר מ־150 אלף איש, ומדי שנה מאובחנים כ-2,500 חולים חדשים (כ-500 מהם בעלי תעודת עיוור או לקוי ראייה).

ניוון רשתית היא מחלה שאינה מלווה בכאבים, אך גורמת לחולים בה לאבד את הראייה באופן הדרגתי – פעמים רבות בשתי העיניים. נכון להיום ניוון רשתית מטופל באמצעות זריקות עיניים על בסיס חודשי למשך תקופה של שלוש שנים לפחות.

אמנם הזריקות מסייעות להתמודדות עם ניוון רשתית, אך הן גם מהוות בעיה – הן עלולות לגרום לקרעים ולדלקות בעיניים ולהעלות את הסיכון לאיבוד הראייה.

קבוצת חוקרים בהובלתה של ד"ר פליסיטי דה קוגן, ממכון המחקר לדלקות והזדקנות באוניברסיטת ברמינגהם, המציאו טיפות עיניים שיכולות להוביל לתוך העין את התרופה שבזריקות, באותה היעילות של הזריקות.

החוקרים השתמשו בפפטיד שיש לו יכולת לחדור את התאים, כדי להוביל את התרופה למקום הנכון בתוך העין, בתוך דקות אחדות בלבד. ד"ר קוגן ציינה שטיפות העיניים המבוססות על הפפטיד חודר התאים יכולות לחולל מהפכה של ממש בטיפולים בניוון רשתית, כיוון שהן מציעות חידוש אמתי בתחום הובלת התרופה למקום הפגוע. עוד היא אמרה, שתרופה המובילה את עצמה בדמות טיפות, תוביל לירידה ניכרת בכמות ההשפעות השליליות וההוצאות הבריאותיות בהשוואה לטיפולים הקיימים.

לתרופה יש פוטנציאל יישום גם בטיפול במחלות עיניים אחרות, שהטיפול בהן מצריך הובלת תרופה ללשכה האחורית של העין. אנחנו מאמינים שזו תהיה פריצת דרך בכל הנוגע לאיכות החיים של המטופלים", סיכמו החוקרים.

יחד עם זאת חשוב להביא בחשבון, שהתרופה המובלת לעין, אם באמצעות טיפות ואם באמצעות זריקות, מטפלת במחלה באופן מקומי בלבד. אל קליניקת איתי שרף מגיעים גם מטופלים שהטיפול השמרני לא היטיב איתם ואילו הטיפול ברפואה סינית בניוון רשתית הוביל לשיפור מרשים בראייה. לכן מומלץ לשלב טיפולים ברפואה סינית עם הטיפול השמרני, כיוון שהרפואה הסינית מטפלת בבעיה מן השורש ומאפשרת לגוף לשקם בעצמו את האזור הפגוע – העין.