טיפות עיניים לגלאוקומה – טיפול חדשני במחלה

האם טיפות עיניים לגלאוקומה יסייעו לכם להתמודד עם המחלה?

טיפות עיניים לגלאוקומה אשר פותחו על ידי חוקרי אוניברסיטת קולומביה יוכלו יום אחד לטפל בגלאוקומה בזמן שאתם נמים את שנת הלילה שלכם. כך הן יעזרו לטפל באחת הסיבות העיקריות המובילות לעיוורון ברחבי בעולם כולו – גלאוקומה בעין.

גלאוקומה בעין

גלאוקומה היא מחלה כרונית הגורמת נזק לעצב הראייה. לעתים הנזק נגרם בעקבות לחץ תוך עיני גבוה, אך לא כל מי שסובל מלחץ תוך עיני גבוה מפתח גלאוקומה בעין. כיום ידוע שלחץ תוך עיני גבוה הוא לא הגורם האפשרי היחיד להתפתחות גלאוקומה ושישנם גורמי סיכון נוספים כמו: אספקה לקויה של הדם אל אזור עצב הראייה. יש לציין כי קיימת גלאוקומה אצל מבוגרים וגלאוקומה אצל ילדים.

אבחון המחלה

אבחון גלאוקומה מתבצע על ידי רופא עיניים, הנעזר בכמה בדיקות:

  • בדיקת חדות ראייה
  • בדיקת שדה ראייה
  • טונומטריה – הליך סטנדרטי למטרת בדיקת לחץ תוך עיני
  • הרחבת אישונים
  • אמצעי הדמייה כגון: בדיקת OCT ושימוש במצלמה המצלמת את עצב הראיה באופן תלת-ממדי.

טיפות עיניים לגלאוקומה – טיפול חדשני

"טיפות עיניים לגלאוקומה במרשם רופא הן טיפול נפוץ למחלה, אך על פי רוב הספיגה שלהם נמוכה. פחות מחמישה אחוזים מהתרופה נשארת בעין, כיוון שהרוב פשוט נשטף החוצה", כך אומר החוקר הראשי פרופ' להנדסה ביולוגית וכימית ומהנדס ביו-רפואי באוניברסיטת קולומביה.

"גם כשהתרופה נספגת בעין, היא עלולה לא להגיע לחלק האחורי של העין, ששם היא צריכה לעשות את עבודתה – לתקן את הנזק שנגרם לנוירונים ולהקל על הלחץ שמאפיין גלאוקומה".

כדי לפתור את הבעיות האלו, צוות החוקרים באוניברסיטת קולומביה פיתח הידרו-ג'ל, שאותו הם מילאו בחלקיקי נאנו של CBGA – תרכובת של קנאביס, שהראתה תוצאות בהקלה על תסמינים של גלאוקומה. הם ניסו את הטיפול על קרנית של חזירים, שדומה לקרנית של בני אדם, ומצאו שהתרופה נספגה במהירות והגיע לאחורי העין.

"אתם תמרחו את הטיפות ממש לפני השינה והן יצרו מעין עדשה במגע עם העין. הנאנו-חלקיקים יספגו לאט במהלך הלילה ויחדרו את הקרנית. עד הבוקר העדשה תיספג לחלוטין" אומר ידב.

הדור הבא של טיפות עיניים לגלאוקומה

מחקר קודם הראה שקנבינואידים, כמו CBGA, יעילים בהקלה על תסמיני גלאוקומה. למרות זאת עדיין לא פותחו טיפות עיניים המבוססות על קנבינואידים, כיוון שקנבינואידים לא מתמוססים בקלות במים, כך מציינים החוקרים.

"על ידי השהיית ה- CBGA בהידרו-ג'ל המיוחד, אנחנו חושבים שהצלחנו לפתח את טיפות העיניים הראשונות המבוססות על קנבינואידים, שחודרות ביעילות את העין כדי לטפל בגלאוקומה. ייתכן והתרכובות הזו תוכל לשמש גם תרופות אחרות המיועדות לטיפול במחלות עיניים, כמו זיהומים או ניוון רשתית", אומר החוקר השותף, היידר קאמל.

מערכת נשיאת התרופה, כלומר ההידרו-ג'ל המיוחד, תוארה במגזין Drug Delivery & Translational Research במרץ 2018. נכון לעכשיו החוקרים עובדים על מולקולות קנבינואידיות נוספות לטיפול בגלאוקומה.

היתרונות של טיפולים טבעיים לגלאוקומה

נוסף על החידושים הרפואיים האלו, קיימות דרכים מסורתיות בנות אלפי שנים למטרת טיפול במחלות עיניים, כאשר גלאוקומה נמצאת ביניהן. אחת הדרכים העיקריות לטיפול טבעי בגלאוקומה היא בשיטת הרפואה הסינית למחלות עיניים, שיכולה לסייע גם במצבים של ניוון רשתית, בצקת בעין, רטיניטיס פיגמנטוזה, רטינופתיה סוכרתית, אובאיטיס ועוד.

הרפואה הסינית פותרת את המחלה מהשורש ומשפרת את מצב הגוף כולו. כך מסייעת הרפואה הסינית למחלות עיניים לטיפול בתסמינים נוספים שחולי גלאוקומה עלולים לסבול מהם – לחץ דם גבוה, ערכים גבוהים של כולסטרול ועוד.