חסימה של כלי דם ברשתית וגלאוקומה

מטא אנליזה: קישור בין גלאוקומה וסיכון לסתימת ורידים ברשתית

באמצעות בחינה של 2,273 מאמרים שפורסמו, החוקרים בדקו את ההשפעות של גלאוקומה על וריד הרשתית (RVO) וסיפקו נתונים אמינים וברורים יותר לאבחון קליני. יחס הסיכויים (OR) של גלאוקומה כגורם סיכון ל- RVO היה 4.01 בכל המחקרים. ה- OR הראה כי גלאוקומה הייתה קשורה לסתימת וריד רשתית מרכזית (CRVO), חסימה של וריד רשתית של ההסתעפות (BRVO) וסגירת ורידים (HRVO).

בניתוח תת קבוצות מובדלות בתת-סוגים RVO (שישה מחקרים), גלאוקומה ראשונית עם זווית פתוחה (POAG) וגלאוקומה כרונית עם זווית פתוחה (COAG) היו גורמי סיכון משמעותיים להתפתחות RVO. בניתוחי קבוצות משנה המסווגות גלאוקומה (חמישה מחקרים). הממצאים הציעו קשר של גלאוקומה עם סיכון ל- RVO. המלצת החוקרים היא לשקול אפשרות של גלאוקומה, כאשר בודקים חולי RVO במרפאה.

לסיכום עדויות אפידמיולוגיות על הקשר בין גלאוקומה לבין הסיכון לסתימת וריד רשתית (RVO), זוהו מחקרים רלוונטיים עד פברואר 2018. חמישה עשר מחקרי תצפית נאספו במבדק זה. כל התוצאות נותחו ונאספו באמצעות מודלים אלקטרוניים אקראיים עם מרווחי אמון של 95% (CI). בכל המחקרים יחס הסיכויים (OR) של גלאוקומה כגורם סיכון ל- RVO היה 4.01 (95% CI: 3.28–4.91).

זיהום של ורידי עורק (RVO), הפרעה הפוגעת בראייה, מוכרת כתחלואה השנייה במיקרו-סקולדיזיס, כמו רטינופתיה.

ידוע כי RVO יכול להגדיל את ההתפתחות הפוטנציאלית של גלאוקומה, ולעומת זאת, גלאוקומה היא גורם סיכון ידוע של RVO, כפי שמוצג במחקרים רבים קודמים. סיכון מוגבר ל- BRVO ו- CRVO נמצא אצל חולים עם היסטוריה של גלאוקומה. נמצא קשר הדוק בין חסימת כלי דם ברשתית לבין גלאוקומה עם זווית פתוחה (OAG). אף על פי שפורסמו מחקרים רבים על קשר זה, עדיין קיימות אי וודאות לגבי מהלכו.

גלאוקומה היא מגיפה עולמית הגורמת למחלת עיניים בלתי הפיכה. הקשר הבלתי ברור של גלאוקומה ו- RVO מבלבל, לכן נערכה סקירה שיטתית למחקרים רלוונטיים שדיווחו על הקשר בין גלאוקומה לבין סיכון ל- RVO. המטרה העיקרית של מחקר זה הייתה לחקור את ההיבטים של גלאוקומה בשכיחות RVO על ידי ניתוח מטא של המחקרים שנאספו ולספק נתונים אמינים יותר ומוכחים יותר לאבחון קליני.

 

אולי יעניין אותך גם:

>> על מחלת הגלאוקומה 

>> גלאוקומה בעין אחת