דלקת בעין: התסמינים, הסוגים ודרכי התמודדות וטיפול בדלקת בעיניים

דלקת בעין עלולה להתפתח על רקע מחלות עיניים שונות או על רקע מצבים זיהומיים והיא שכיחה בקרב כלל קבוצות האוכלוסייה. בד"כ, דלקות בעיניים מגיעות על רקע זיהומי (חיידקי ובקטריות), ויראלי או אלרגי, ופוגעות באזורים שונים בעין באופן אקוטי או באופן כרוני, ולגרום להתרחשות דלקת עיניים כרונית. מצב של דלקת עיניים מדבק במיוחד, ולכן ההיבט המניעתי שלה חשוב לא פחות מאשר ההיבט הטיפולי.

מהי דלקת בעין ובמה היא מאופיינת?

דלקת בעין מאופיינת בד"כ באמצעות אדמומיות בעין, דמעות, צריבה, רגישות לאור, נפיחות, הפרשות דביקות ומוגלתיות וכאבים בעיניים המקשים על התפקוד היומיומי. הטיפול הטבעי לדלקות עיניים באמצעות הרפואה הסינית נחשב יעיל בשיקום העין ובמניעת תופעות דלקתיות חוזרות, ובשילוב הקפדה על היגיינה ושימוש בתכשירים טבעיים הוא מסייע בחזרה לתפקוד בריא.

סוגי דלקות עיניים

דלקות עיניים עלולות לפגוע באזורים שונים בעין, ולכל אחת מהן מאפיינים שונים.

להלן רשימה של סוגי דלקות עיניים:

דלקת בלחמית

זוהי דלקת מידבקת ושכיחה ביותר, הפוגעת בלחמית שעוטפת את לובן העין. תפקידה של הלחמית הוא הוא ריפוד ושמירה על פנים העפעפיים ולחלוח העין. הלחמית היא קרום חיצוני ולכן היא חשופה יותר לגירויים ולזיהומים חיצוניים, ביניהם חיידקים, וירוסים או אלרגנים שונים. במקרים אלו, יכולה להתרחש דלקת עיניים חיידקית.

עוד על דלקת הלחמית >>

סובלים ממקרה של דלקת בעין שלא עוברת? במקרה של דלקת בעין תסמינים הם עניין שניתן לפתור. צפו בסרטון >>

למידע אודות המוצר שפותח עבורנו המספק מענה קל ופשוט למגוון בעיות עיניים eye clean & go >> לחצו כאן

דלקת עפעפיים

גם העפעפיים, המשמשים כמעטפת הגנה חיצונית לעיניים, רגישים וחשופים למגוון זיהומים. בלפריטיס, או דלקת שפת העפעף, מתאפיינת לרוב בתסמינים הנחשבים באופן יחסי לקלים, והיא נגרמת עקב היגיינה לקויה או עקב הצטברות רובד חיידקי או בקטריות. יחד עם זאת, לעיתים דלקת זו הופכת עיקשת וקשה להירפא ממנה.

עוד על דלקת עפעפיים >>

שעורה

סביר להניח שהיא מוכרת לרובנו, והיא תוקפת גם היא את אזור העפעפיים. שעורה בעין יוצרת אזור מוגלתי קטן על העפעף עקב חשיפה לזיהום חיידקי או חסימה של בלוטות השומן, ולכן עלולה להתרחש דלקת עיניים חיידקית. מדובר בתופעה לא נעימה, שמלווה באודם ובתחושת אי-נעימות.  יחד עם זאת, לא מדובר בתופעה מידבקת, וניתן למנוע אותה בקלות על ידי שמירה על היגיינת העין.

דלקת בקרנית העין

דלקת בקרנית העין נקראת גם כיב של הקרנית, והיא נגרמת עקב חדירת גורם פטרייתי או חיידקי לתוך הקרנית. זוהי תופעה דלקתית קשה העלולה לגרום לנזק משמעותי ולפגיעה בראייה במידה ולא מאבחנים ומטפלים בה בשלב מוקדם.

הדלקת מאופיינת בכאבים חדים בעין וברגישות לאור, ופעמים רבות היא נגרמת עקב פגיעה חיצונית בעין (ע"י חפץ זר), או שימוש לא נכון ולאורך זמן בתכשירי עיניים כדוגמת עדשות מגע.

סוגי דלקות עיניים נוספות

לצד הדלקות שפירטנו קודם לכם, שכיחות גם דלקות בשק הדמעות שנגרמות עקב חסימה חלקית או מלאה של השק, הרפס (מופיע בדרך כלל בעין אחת), וגם אלרגיות עונתיות דוגמת אלרגיה אביבית בעיניים.

תסמיני דלקת בעין, או: איך לזהות דלקת עיניים ויראלית?

את המענה על השאלה איך לזהות דלקת עיניים ויראלית, אנו מספקים באמצעות מידע מהאתר הרפואי *ADA , שהוקם ע"י רופאים ומדענים ומבסס את הצהרותיו על בסיס נתונים שנאספו ממיליוני אנשים.

דלקת הנחשבת לנפוצה ביותר היא דלקת הלחמית ואנו מתמקדים בה בפסקה זו.

ראשית כל, ראוי להבין כי הלחמית היא שכבת הרקמה הדקה הנמצאת בחלק הפנימי של העפעפיים, והיא מכסה את החלק הלבן של העין. דלקת הלחמית נגרמת לעתים קרובות ע"י וירוס, חיידקים או אלרגיות.

דלקת הלחמית הנגיפית שכיחה מאוד, והיא מתחילה בד"כ בעין אחת ומתפשטת לשנייה. אלו הם תסמיני דלקת בעין הנחשבים לשכיחים ביותר:

  • אדמומיות עזה של העין
  • צריבה, תחושת קור, רוח, כאב קל או אי נוחות בעין
  • הפרשות מימיות מהעין
  • עפעפיים נפוחים או/ו אדומים
  • תסמינים אחרים של זיהום ויראלי כדוגמת כאב גרון, נזלת ותסמיני הצטננות אחרים

טיפול בדלקת בעין

כאשר מנסים למצוא למקרה של דלקת בעין טיפול, חשוב להבין כי האלמנט המניעתי הוא חשוב ביותר כשמדובר במקרה של דלקות בעיניים. מדוע?

מרבית הדלקות נגרמות, בין היתר, גם בעקבות חוסר הקפדה על היגיינה אישית של העיניים. במטרה לשמור על בריאות העין ולא לחפש במצב של דלקת בעין טיפול מיוחד ומידי, עליכם לדאוג כי העיניים יהיו נקיות, ולהקפיד שלא לשפשף ולגרד אותן תכופות, וכך יגבר הסיכוי שתוכלו למנוע התפתחות דלקת.

בנוסף, חשוב לשים דגש מיוחד על ניקיון אזור העפעפיים והריסים, אשר מהווים קרקע פורייה להצטברות של אלרגנים ובקטריות הגורמים להתפתחות דלקות עיניים.

שימוש קבוע בסדרת תכשירי Eye Clean & Go הוא דרך אפקטיבית במיוחד לשמירה על ניקיון העיניים, ולמניעת דלקת החוזרת על עצמה או יובש.

מניסיוני הרב לאורך שנים ולאחר שראיתי אין ספור מקרים של יובש, עיניים נפוחות ודלקות חוזרות, הגעתי למסקנה שניתן לסייע באופן משמעותי על ידי שינוי הרגלים פשוטים כגון שמירה על ניקיון העיניים. הכירו את EYE CLEAN & GO לניקוי יום-יומי של העיניים.

טיפול בדלקת עיניים בראי הרפואה הסינית

במקרים של דלקת עיניים טיפול מערבי לרוב ישים דגש על הקלה נקודתית בתסמינים של דלקת בעין, וזאת באמצעות מתן תרופות אנטי דלקתיות, נוגדי אלרגיה, טיפות נגד יובש בעיניים וכדומה. החיסרון של שיטות אלו הוא תופעות הלוואי הנובעות מהטיפולים האלה.

מן העבר השני, במקרים של דלקת בעיניים טיפול טבעי, בראי הרפואה הסינית, מספק מענה מקיף לבעיה ממנה סובל המטופל. ראוי להבין, כי כל תהליך טיפולי מתחיל באבחון ותשאול מקיפים שמטרתם לרדת לשורש הבעיה ולגלות את המקור להתרחשות התסמינים של דלקת בעיניים. לאחר האבחון, מתאימים לכל מטופל תהליך טיפולי ושיקומי המסייע בריפוי מהיר ויעיל של העין לצד מניעה חוזרת של התופעות הדלקתיות.

לצד טכניקות של דיקור סיני (אקופונקטורה) ומתן צמחי מרפא המסייעים בהקלת התסמינים של דלקות עיניים ועוזרים לגוף להילחם בגורמים המזהמים, ניתנים גם טיפולים משלימים הכוללים המלצות לתוספי תזונה טבעיים להם מייחסת הרפואה הסינית משמעות רבה. תוספים אלו עוזרים בחיזוק העין והזנתה במרכיבים חיוניים שמסייעים בהגנה מפני מזהמים שונים.

מה עושים במקרה של דלקת עיניים שלא עוברת?

טיפול נכון ויעיל באמצעות רפואה סינית לדלקת עיניים יוכל להיות הפתרון עבורכם כטיפול משלים לטיפול הקונבנציונלי. הגישה של הרפואה הסינית למקרי דלקת בעין יכולה להיטיב עם בריאותכם ולרוב אינה גורמת לתופעות לוואי. פעלו עכשיו, טיפול בדלקת עיניים הינו נחוץ ורצוי לבצעו בהקדם האפשרי.

אנו מטפלים במגוון מחלות עיניים כדוגמת ניוון רשתית, אובאיטיס ועוד. חשוב להדגיש כי הטיפול ברפואה הסינית למחלות עיניים אינו מהווה תחליף לטיפול המערבי במקרים של דלקת בעין, אלא מהווה טיפול משלים.

מקורות

*Viral Conjunctivitis", ADA'S Medical knowledge team (2022)"