סוגי גלאוקומה: גלאוקומה צרת זווית, גלאוקומה זווית פתוחה ומה שביניהן

גלאוקומה (ברקית) היא השם הכולל לקבוצת מחלות, לרוב כרוניות, הנגרמות כתוצאה מלחץ תוך עיני מוגבר או בעיות תפקודיות ומבניות של העין. נהוג לחלק קבוצה זו למספר סוגים שנבדלים בדרכי האבחון שלהם, הסיבות להתפתחותן ולעיתים גם בטיפול המונע את הידרדרות המחלה.

גלאוקומה כרונית פתוחת זווית

ניתן להבחין בין כמה סוגי גלאוקומה. גלאוקומה כרונית פתוחת זווית זהו הסוג הנפוץ ביותר של גלאוקומה ממנו יסבלו כ-85% מחולי הגלאוקומה (בעיקר בני האוכלוסייה הלבנה המבוגרת). גלאוקומה זו, שנקראת גם גלאוקומה זווית פתוחה, מתפתחת באופן הדרגתי ונפוצה יותר בקרב הגיל המבוגר. 'הזווית' של אותה גלאוקומה זווית פתוחה מתארת את המפתח שנוצר בין קשתית העין לבין דופן העין (לובן העין). הזווית יוצרת את האזור המבני בתוך העין שאחראי לניקוז הנוזל התוך עיני.

אבחנה של גלאוקומה פתוחת זווית תתבצע על ידי מדידה וזיהוי של לחץ תוך עיני מוגבר, ואף על פי שזווית הפתיחה רחבה ומצביעה כביכול על תפקוד תקין, בפועל אין איזון בין כמות הנוזל שנוצרת וזו שמתנקזת. הפרעות הניקוז בסוג זה של גלאוקומה קשורות בשינויים מזעריים שמתרחשים ברקמות העין ובצינוריות הניקוז באופן הדרגתי במהלך השנים ויוצרים פינוי פגום של הנוזל.

טיפול בגלאוקומה על פי עקרונות הרפואה הסינית יתמקד בשני אספקטים עיקריים. הראשון בסיוע להורדת הלחץ התוך עיני והדגש השני יהיה בשיפור של זרימת הדם על עצב הראייה. הדיקור הסיני יעיל מאוד בשיפור של זרימת דם (למשל במחלות דלקתיות בהן יש צורך באספקה של דם לטיפול בדלקת), ולכן ישנם שילובים שונים בהם אפשר להשתמש בטיפול הסיני לטובת שיפור זרימת הדם אל עצב הראייה. זרימת דם טובה אל עצב הראייה עשויה להאט את התהליך הניווני של עצב הראייה במחלת הגלאוקומה.

גלאוקומה צרת זווית (גלאוקומה סגורת זווית)

גלאוקומה צרת זווית, הנקראת גם גלאוקומה סגורת זווית או גלאוקומה זוויתית חריפה, מתפתח עקב הצרה משמעותית של הזווית בין הקשתית ודופן העין. הזווית הצרה מונעת בסופו של דבר את ניקוז הנוזל התוך עיני ויוצרת לחץ תוך עיני גבוה. במקרה של גלאוקומה זווית סגורה הסיבה לעליית הלחץ ברורה יותר, ולפעמים היא גם לא תהיה הדרגתית כמו בגלאוקומה פתוחת זווית.

בחלק מן המקרים, ההפרעה בניקוז במסגרת גלאוקומה צרת זווית תהיה מהירה ופתאומית ולאו דווקא כתוצאה משינויים הדרגתיים בזווית הפתיחה. מאחר שהסיבה לעליה בלחץ התוך עיני היא מכנית, לרפואה הסינית אין אפשרות לעזור ולרוב תידרש התערבות פולשנית.

גלאוקומה משנית צרת זווית או פתוחת זווית

בגלאוקומה משנית, קיים גורם ראשוני ברור שאחראי באופן ישיר להתפתחות הגלאוקומה. הגורמים הראשוניים שעלולים להוביל להתפתחות הגלאוקומה מגוונים: לחץ דם גבוה ואספקת דם לא סדירה לעיניים, חבלות בעיניים, תרופות שגורמות למוות של תאים בעין, סוכרת, בעיות גנטיות ועוד. הרפואה הסינית מתייחסת לטיפול בגלאוקומה גם לשורש הבעיה וגם לענף. הטיפול בשורש מתרכז בגורמים והטיפול בענף מתרכז בסימפטומים הקיימים כגון לחץ תוך עיני גבוה, סוכר, לחץ דם ועוד׳.

גלאוקומה התפתחותית

גלאוקומה התפתחותית, הלא היא גלאוקומה בגיל צעיר, היא מצב נדיר הנגרם כתוצאה ממבנה לא תקין של העין.

לצד ארבעת הסוגים הנפוצים, קיימים מקרים נוספים בהם הגלאוקומה תתפתח אף שלא אובחן לחץ תת עיני מוגבר. הסיבה לכך אינה ברורה לגמרי, אך הסברה היא שבעיות חולפות ובאות בזרימת הדם שלא ניתן תמיד לגלות בעת האבחון גורמות לכך.

כמו כן, חשוב להדגיש כי אמנם המחלה היא לרוב כרונית ומתפתחת בהדרגה בשתי העיניים יחד, אך ישנם מקרים בהם תתפתח גלאוקומה בעין אחת בלבד באופן מהיר ואקוטי.

טיפול טבעי בגלאוקומה

אז איך בדיוק מתבצע טיפול בגלאוקומה? לצד הטיפול הקונבנציונלי בגלאוקומה שכולל מתן תרופות וטיפות עיניים להפחתת הלחץ בעין במקרים של גלאוקומה פתוחת זווית, טיפול לייזר לגלאוקומה או ניתוח גלאוקומה שמטרתו היא לתקן את הבעיה המבנית בעין, הרפואה הסינית שמה דגש על התמונה הרחבה יותר: הטיפול ברפואה סינית איננו מתמקד בגורם ספציפי אחד, ומטרתו לרדת לשורשי הבעיה ולתת אבחון מקיף יותר.

הטיפול יהיה משולב ויכלול דיקור סיני, שימוש בצמחי מרפא להקלת התסמינים ומניעת הידרדרות המחלה, כמו גם המלצות לשינוי התזונה ואורח החיים שיביאו לאיזון מחודש של הגוף מבחינה פיזית ונפשית.

בקליניקה של איתי שרף אנו מפתחים טיפול משולב בהתאמה אישית לכל מטופל. התהליך כולל אבחון מקיף שיורד לעומק שורשי הבעיה ומתן טיפולים טבעיים מהרפואה הסינית שישתלבו יחד עם הטיפול הרפואי הקונבנציונאלי ויעזרו בהתמודדות עם הגלאוקומה.