בדיקות לאבחון גלאוקומה

לכל אדם מעל גיל 40 מומלץ לערוך בדיקת עיניים לאבחון מוקדם של גלאוקומה אחת לשנה. לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה יותר לגלאוקומה, כגון אנשים שבהיסטוריה המשפחתית שלהם אובחנה גלאוקומה ואנשים הסובלים מסוכרת ולחץ דם גבוה, מומלץ להיבדק עוד לפני גיל ארבעים.

יש מגוון גדול של בדיקות ואבחונים שרופא העיניים יכול לערוך, וישנן כמה שאלות סביב בדיקות אלו: אילו בדיקות הכי מדוייקות? אילו הכי חסכוניות? האם שימוש בהקרנות הוא חיוני ויעיל? איזה שילוב של בדיקות כדאי לערוך?

ניתן לסווג את הבדיקות לאבחון גלאוקומה לשלושה סוגים: בדיקות לחץ תוך עיני, בדיקות שדה הראייה ובדיקות עצב הראייה.

בדיקות לחץ תוך עיני

בדיקות לחץ תוך עיני מודדות את לחץ הנוזל בתוך העין על-ידי מדידת התנגדות הקרנית ללחץ חיצוני. האמצעי הנפוץ ביותר לביצוע הבדיקה הוא שימוש במכשיר טונומטר (Tonometry) שהינו מכשיר המחובר למנורת סדק אופטית. הטונומטר מודד את הלחץ התוך עיני במילימטר כספית. לפני ביצוע הבדיקה, הרופא מזליף טיפות הרדמה לעיני הנבדק ואז מודד את הלחץ התוך עיני על ידי הקרנת אור כחול חזק מהמכשיר לקרנית העין.

בעבר, אבחון גלאוקומה באמצעות טונומטר היה הבדיקה היחידה שבוצעה. רופאים השתמשו בה כדי לאבחן כמה שיותר מקרים של גלאוקומה בשלבים מוקדמים ככל שניתן, אולם נמצא כי בדיקת טונומטר לבדה לא מספיק רגישה ולא מספיק ספציפית. היום ישנם מכשירים למעקב אחר הלחץ התוך עיני בעלי אמינות גבוהה מאוד, המתאימים גם לשימוש ביתי.

בדיקות שדה הראייה

ברוב מקרי הגלאוקומה הראייה ההיקפית נפגעת ראשונה באופן הדרגתי, אולם מרבית החולים לא מרגישים בכך עד אשר נפגעת גם ראייתם המרכזית.

בדיקות שדה הראייה מודדות את כל שדה הראייה של כל עין בנפרד, ושל שתיהן יחד, כאשר מסתכלים קדימה, כולל אזורים הנמצאים מעל, מתחת ומצדי הקו המרכזי של הראייה. מטרת הבדיקות היא לזהות חסרים בשדה הראייה.

חלק מהרופאים טוענים כי בדיקות שדה הראייה אינן פרקטיות, משום שהן מצריכות ציוד גדול ומיוחד, כח אדם מיומן והן אורכות זמן רב יחסית. עם זאת, אחרים מסכימים כי בדיקות אלו מדוייקות והן נחוצות כדי להתגבר על המגבלות של בדיקות לחץ תוך עיני.

בדיקות של עצב הראייה

בדיקות עצב הראייה מאפשרות להעריך האם עצב הראייה תקין, או את מידת הנזק במידה וישנו. הבדיקות מתבצעות לרוב באמצעות מכשיר אופתלמוסקופ ישיר (המאפשר כיוון של קרן אור לתוך העין) או עקיף (העושה שימוש בהדמיה של פנים העין). בעזרת האופתלמוסקופ ניתן לזהות שינויים בעצב הראייה עוד לפני שמתגלים חסרים בשדה הראייה. בדיקת זו נמצאה כבדיקה הכי רגישה והכי חסכונית לאבחון גלאוקומה.

חוקרים מסכימים כי בדיקת עצב הראייה היא חובה לשם אבחון מוקדם של גלאוקומה, אך לא מומלץ להסתמך רק עליה, אלא לשלב גם בדיקות שגרתיות של לחץ תוך עיני ובדיקות שדה ראייה.